• ۳۰ / فروردین ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۱
  • شناسه خبر : 51252
  • منبع خبر: انتخاب

روسیه: گفت‌وگوهای وین وارد مرحله خوبی شده/ اسرائیل: شک نداریم آمریکا به برجام بر میگردد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با بیان اینکه هنوز با راهکارهای عملی جهت احیای توافق هسته‌ای ایران فاصله هست، اما گفت که گفت‌وگوهای احیای برجام در وین به مرحله تهیه پیش‌نویس وارد شده است.رسانه‌های اسرائیل از نشست ویژه‌‌‌ «کابینه امنیتی» این کشور در ارتباط با ایران خبر دادند که شامگاه یک‌شنبه ۲۹ فروردین انجام شد.

اول فارس|گروه سیاسی: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با بیان اینکه هنوز با راهکارهای عملی جهت احیای توافق هسته‌ای ایران فاصله هست، اما گفت که گفت‌وگوهای احیای برجام در وین به مرحله تهیه پیش‌نویس وارد شده است.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، امروز (دوشنبه) از آغاز مرحله جدیدی در گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای ایران خبر داد.

به گزارش  اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «در جمع‌بندی نتایج دو هفته ارزیابی درباره احیای برجام می‌توانیم با رضایت بگوییم که مذاکرات وارد مرحله تهیه پیش‌نویس شده است».

وی همچنین افزود: «با راهکارهای عملی هنوز فاصله زیادی داریم اما از فقط صحبت کردن [درباره کلیات]، روی توافق کردن روی گام‌های مشخص برای حرکت به‌سمت اهداف رسیده‌ایم».

همچنین رسانه‌های اسرائیل از نشست ویژه‌‌‌ «کابینه امنیتی» این کشور در ارتباط با ایران خبر دادند که شامگاه یک‌شنبه ۲۹ فروردین انجام شد. گزارش این رسانه‌ها می‌گوید که مقامات اسرائیل نسبت به بازگشت احتمالی آمریکا به برجام ابراز نگرانی کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیل از نشست ویژه‌‌‌ «کابینه امنیتی» این کشور در ارتباط با ایران خبر دادند که شامگاه یک‌شنبه ۲۹ فروردین انجام شد. گزارش این رسانه‌ها می‌گوید که مقامات اسرائیل نسبت به بازگشت احتمالی آمریکا به برجام ابراز نگرانی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، نشست سه ساعته این کابینه با ریاست بنیامین نتانیاهو، و با شرکت وزیران خارجه، دفاع، رییس موساد، رییس ستاد ارتش، مشاور امنیت ملی و شمار دیگری از مقامات پست‎های حساس امنیتی، اطلاعاتی و نظامی با محوریت ایران برگزار شد.

این نخستین جلسه از این نوع در حدود سه ماه گذشته بود که یک هفته پس از خرابکاری جدید منتسب به اسرائیل در سایت هسته‌ای نطنز در ایران، انجام گرفت.

شبکه دولتی کان، سایت وای.نت و روزنامه جروزالم پست در رشته گزارش‌هایی به نقل از «مقامات ارشد امنیتی» خبر دادند که اسرائیل نسبت به جدیت آمریکا در بازگشت به برجام «اطمینان» یافته است.

به نوشته وای.نت، مقامات حاضر در این جلسه گفته‌اند، ایران با بازی «ماهرانه» خود با برداشتن گام‌هایی پیاپی در جهت عدول از برجام، توانسته آمریکا را به دنبال خود بکشاند و از شواهد چنین پیداست که واشینگتن برای احیای برجام «عزم راسخ» دارد.

این گزارش‌، مقامات آمریکا را در «حال دویدن» برای دستیابی به توافق با ایران، توصیف کرده است.

مقامات ارشد دولتی اسرائیل که نام‌شان در گزارش وای.نت برده نشد، افزودند که «آمریکایی‌ها بسیار بیشتر از آنچه که ایرانی‌ها طلب کنند، آماده نرمش هستند؛ آنها می‌خواهند به هر قیمتی، برجام احیا شود».

وای.نت افزده است که کابینه امنیتی اسرائیل به این باور رسیده که آمریکا تنها «نگرانی‌های اسرائیل را گوش می‌کند اما هیچ اطمینانی نیست که به خواسته اسرائیل هم توجه جدی کند».

«مقام امنیتی» دیگری نیز همین موضوع را با روزنامه جروزالم پست در میان نهاده و گفته است که با وجود «گوش شنوای» آمریکا برای شنیدن «نگرانی» اسرائیل، «به نظر نمی‌رسد که واشینگتن این مواضع را در ملاحظات خود ملاک قرار دهد».

شبکه دولتی کان نیز گفت که در نشست یادشده، بنی گانتز و گابی اشکنازی، وزیران دفاع و خارجه، از حزب رقیب بنیامین نتانیاهو، خواهان آن بودند که دولت اسرائیل دستکم در این شرایط از تنش علنی با دولت جو بایدن خودداری کند و راهکار نرم‌تری در پیش بگیرد تا بحران زمان دولت وقت اسرائیل با دولت باراک اوباما تکرار نشود.

از سوی دیگر، بنی گانتز خود در روزهای اخیر تاکید کرده بود که از هر نوع اقدام در برابر ایران حمایت خواهد کرد و حتی خواهان «دست بازتر» در این زمینه است.

گابی اشکنازی، وزیر خارجه، هم روز جمعه در نشست چهار جانبه با وزیران خارجه امارات، قبرس و یونان گفت که اسرائیل «برای متوقف شدن برنامه اتمی ایران هر کاری خواهد کرد».

در گزارش رسانه‌‌های اسرائیل اشاره‌ای به پذیرش احتمالی مسئولیت این دولت در نشست یکشنبه شب کابینه امنیتی کشورشان در قبال انفجار بامداد روز ۲۲ فروردین در سایت نطنز، نشده است.

«منابع اطلاعاتی» به رسانه‌های اسرائیل و نیویورک تایمز گفته بودند که انفجار جدید نطنز کار اسرائیل بود.

ایران آن انفجار را که تنها یک روز پس از بازگشایی سالن منفجر شده پیشین و به کارگیری تجهیزات مدرن‌تر در آن رخ داد، با صراحت به اسرائیل نسبت داده و از «انتقام» سخن گفته است.

در این میان، رسانه‌های اسرائیل می‌گویند نشست ویژه کابینه امنیتی پس از آن تعیین شد که ایران به تلافی خرابکاری صورت گرفته در نطنز، از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد خبر داد.

جروزالم پست افزوده است که در نشست کابینه احتمالات مربوط به واکنش ایران نسبت به رویداد نطنز و نیز حمله اخیر به کشتی «ایران ساویز» بررسی شده است.

این احتمال مطرح شده بود که حمله به کشتی «ایران ساویز» در آب‌های دریای سرخ که دو هفته پیش رخ داد، کار اسرائیل و بخشی از تقابل دریایی میان اسرائیل و ایران در دوره اخیر بوده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل خبر داده بود که مقامات آمریکایی از چند کانال به دولتمردان اسرائیل «پیام رساندند» که از «روده‌درازی زیان‌بار» در مورد رویداد نطنز دست بکشند زیرا با هر هدفی که صورت گرفته، به مذاکرات کنونی آمریکا و غرب با ایران در وین لطمه خواهد زد.

با این حال، گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا، شامگاه ۲۸ فروردین به شبکه ۱۲ گفت که او در تماس تلفنی از بنیامین نتانیاهو، در مورد ارسال چنین پیامی عتاب‌آمیز از آمریکا بپرس و جو کرد و نتانیاهو آن را «رد کرد».

مقامات آمریکا تاکید کرده‌اند که کشورشان در خرابکاری نطنز «هیچ نقشی» نداشته است.

رسانه‌های اسرائیل و آمریکا می‌گویند سردی روابط جو بایدن با بنیامین نتانیاهو که از اختلاف مواضع دو طرف بر سر ایران ناشی می‌شود، آشکارتر شده است؛ در سه ماه ریاست جمهوری جو بایدن، او تنها یک‌بار با بنیامین نتانیاهو گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

از سوی دیگر، رسانه‌های اسرائیل خبر داده‌اند که در ادامه تماس‌های منظم میان مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل در مورد ایران، مئیر بن‌شبات، هفته آینده برای پیگیری گفت‌وگوها به واشینگتن می‌رود تا با جیک سالیوان دیدار کند.

سالیوان روز یکشنبه به شبکه فاکس‌نیوز گفت که آمریکا تا کسب اطمینان از این‌که ایران تمامی گام‌های کاهش تعهدات خود را لغو می‌کند، نرمشی در برابر ایران نشان نخواهد داد.

سران ایران تاکید کرده‌اند که با لغو تحریم‌ها، تهران نیز به سرعت غنی‌سازی ۶۰ درصدی، ۲۰ درصدی و سایر گام‌های دوره اخیر را متقوف خواهد کرد و به تعهدات کامل خود بر اساس برجام بازخواهد گشت.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: اختلافات با ایران بر سر احیای برجام هنوز باقی است
نادر شاه افشار ؛ ناپلئون ایرانی شرق را بهتر بشناسید
درخواست تضمین کتبی ایران از آمریکا در مورد برجام

ثبت دیدگاه