• 13 / اسفند 1400 / 20:33
  • شناسه خبر : 76845

روشی آسان برای پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه

چگونه نام همسر سابق را از شناسنامه حذف کنیم؟

براحتی می توان ادعا کرد تمام کسانی که ازدواج کرده و سپس از همسر خود جدا شده‌اند، به هر دلیلی دوست ندارند نام همسر سابقشان همچنان در شناسنامه‌شان وجود داشته باشد.

به گزارش اول فارس طبق قانون، بعد از عقد نام زن و شوهر در شناسنامه‌ یکدیگر ثبت می‌شود. اگر طلاق در دوران پیش از نزدیکی و ارتباط جنسی که باعث از بین رفتن باکرگی دختر شود اتفاق بیفتد، ثبت‌احوال با دریافت گواهی پزشکی قانونی مبنی بر تایید باکرگی، نام زن و شوهر را از شناسنامه یکدیگر حذف می‌کند اما این اتفاق برای مرد، فقط یک بار امکان‌پذیر است یعنی اگر مردی برای بار دوم دختر باکره‌ای را به عقد درآورد و در همان حالت طلاق دهد، حذف نام همسر از شناسنامه‌اش دیگر ممکن نخواهد بود و این فرد تنها پس از ازدواج مجدد و ثبت رسمی ازدواج می‌تواند به اداره ثبت‌احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

همچنین زنانی که بیش از یک بار ازدواج می‌کنند و همچنین زنانی که برای بار اول ازدواج می‌کنند اما به هر دلیلی باکره نیستند، نمی‌توانند نام همسرشان را از شناسنامه حذف کنند بلکه پس از ثبت ازدواج جدید، زن و مرد می‌توانند برای دریافت شناسنامه المثنی و حذف نام همسر سابق اقدام کنند.

البته فراموش نکنید که اطلاعات ازدواج و طلاق هر فردی با هر تعداد که باشد در سامانه سازمان ثبت‌احوال موجود است و حتی با حذف آن از شناسنامه نیز از این سامانه پاک نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

میزان جریمه تاخیر و مهلت قانونی ثبت ولادت و فوت چند روز است؟
شرایط و مدارک لازم برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه
آغاز صدور “کارت شناسایی موقت”برای افراد بدون شناسنامه

ثبت دیدگاه