• ۰۱ / آبان ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۳
  • شناسه خبر : 36887

روش های عالی وموثر برای ترک سیگار

هنگامی که تصمیم گرفته اید که سیگار کشیدن را متوقف کنید، آمادگی آن را دارید، که تاریخ ترک را تعیین کنید. یک روز را انتخاب کنید، که در آینده خیلی دور نیست

مصرف سیگار عوارض بسیار زیاد و جبران ناپذیری دارد، بنابراین اگر قصد «ترک سیگار» را دارید از روش های بسیار عالی و موثر استفاده نمایید.

به گزارش اول فارس ، به گفته انجمن ریه آمریکا، مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود، بیش از ۴۸۰۰۰۰ مورد مرگ و میر سالانه در ایالات متحده را رقم زده است اکثر مردم از مضرات متعدد ناشی از سیگار کشیدن آگاهی دارند و در عین حال مصرف دخانیات همچنان عامل اصلی مرگ و میر و بیماری‌های قابل پیشگیری در ایالات متحده است. ترک سیگار، یک رویداد منحصر به فرد است که در یک روز رخ می‌دهد که در دوره ترک آن، شما سلامت خود و کیفیت و طول عمر خود، و همچنین زندگی کسانی که در اطراف شما هستند، را بهبود خواهید بخشید. برای ترک سیگار، شما نه تنها نیاز به تغییر رفتار و مقابله با علائم ترک نیکوتین دارید، بلکه باید راه‌های دیگری برای مدیریت حالات خود پیدا کنید با برنامه‌ی مناسب، می‌توانید از اعتیاد نیکوتین آزاد شوید و عادت خوبی را شروع کنید.  

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۵ راه و قدم اول با ترک سیگار

۱. آماده شدن برای روز ترک 

هنگامی که تصمیم گرفته اید که سیگار کشیدن را متوقف کنید، آمادگی آن را دارید، که تاریخ ترک را تعیین کنید. یک روز را انتخاب کنید، که در آینده خیلی دور نیست (به طوری که در این مدت نظر خود را عوض نکنید)، اما زمان کافی برای آماده شدن به خود بدهید.

ترک سیگار برروی تقویم

تاریخ ترک خود را انتخاب کنید، و آماده باشید تا در آن روز سیگار نکشید چند راه برای جلوگیری از سیگار وجود دارد، اما در نهایت، شما باید تصمیم بگیرید، که آیا می‌خواهید:بطور ناگهانی ترک کنید و یا تا زمان ترک خود، سیگار بکشید و سپس توقف کنید؟ ترک تدریجی باشد، و کاهش مصرف سیگار خود را به آرامی تا تاریخ ترک خود ادامه داده و سپس متوقف کنید؟ تحقیقاتی که در مقایسه با ترک ساده‌تر سیگار، با کاهش مصرف سیگار مقایسه می‌شود، نشان می‌دهد که هیچ کدام از این موارد از سایرین سرعت ترک را افزایش نمی‌دهد، بنابراین بهترین روش مناسب خود را انتخاب کنید.

در اینجا، چند توصیه ارائه شده است:

در مورد تاریخ ترک خود به دوستان، خانواده و همکاران بگویید.

همه سیگار‌ها را دور بریزید، تصمیم بگیرید که آیا شما “بوقلمون مزاج” هستید، یا بر سر عقیده خود می‌مانید سپس از جایگزینی نیکوتین (NRT) یا دارو‌های دیگر استفاده کنید.

اگر قصد دارید در یک گروه توقف مصرف سیگار، برنامه ریزی کنید، هم اکنون ثبت نام کنید.

از جایگزین‌های خوراکی، مانند؛ آب نبات‌های سخت، آدامس بدون قند، تکه‌های هویج، قهوه ها، نی و خلال دندان‌ها استفاده کنید.

یک پشتیبان، مانند یک عضو خانواده که با موفقیت سیگار را کنار گذاشته تعیین کنید و خوشحال باشید که به شما کمک خواهد کرد.

از دوستان و افراد خانواده که جلوی شما سیگار می‌کشند، بخواهید که در اطراف شما سیگار نکشند.

اگر سعی کرده اید قبلاَ ترک کنید، فکر کنید که چه چیزی کار کرده و چه چیزی تاثیر نداشته است.

فعالیت‌های روزانه، مانند صبحانه صبح، پایان دادن به غذا و نوشیدن قهوه – اغلب می‌تواند میل شما را به اشتباه به سمت سیگار بکشاند.

اما شکستن ارتباط میان این ماشه و سیگار کشیدن یک راه خوب برای کمک به شما برای مبارزه با خواست ذهنی شما برای سیگار کشیدن است.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

در روز ترک تان:در کل سیگار نکشید.

مشغول باشید.

استفاده از NRT خود را آغاز کنید، اگر انتخاب کرده اید از یکی استفاده کنید.

در یک گروه ترک سیگار یا پیگیری طرح خودیاری، شرکت کنید.

آب بیشتر و آبمیوه بیشتری بنوشید.

از معاشرت با افراد سیگاری اجتناب و از شرایطی که شما تمایل به سیگار کشیدن پیدا می‌کنید، دوری نمایید.

شما تقریبا به طور قطع، چندین بار در طول روز احساس نیاز خود را به سیگار حس می‌کنید، اما این گذراست.

اقدامات زیر ممکن است به شما برای مبارزه با خواسته تان به سادگی کمک کند:

آنقدر معطل کنید تا وسوسه سیگار از بین برود؛ تقاضای درونی سیگار اغلب به سراغ شما می‌آید و ۳ تا ۵ دقیقه ادامه می‌یابد.

تنفس عمیق نموده و آن را شمارش کنید؛ سه بار از طریق بینی خود به تنهایی نفس بکشید و از دهان هم سه مرتبه نفس بکشید.

ریه‌های خود را پر از هوای تازه تجسم کنید.

آب را کم کم و مدام بنوشید تا طلب سیگار را از بین ببرید.

کاری انجام دهید تا ذهن خودتان را از این موضوع منحرف کنید.

شاید به پیاده روی بروید به یاد داشته باشید، چهار Ds اغلب می‌تواند به شما کمک کند تا فراتر از خواست خود را به سمت روشنی ببرید.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۲. از NRT استفاده کنید:

قطع و از سرگرفتن عادت یا سیگار کشیدن بدون کمک NRT، دارو یا درمان، راهی محبوب برای ترک سیگار است با این حال، تنها حدود ۶ درصد از این نوع تلاش درجهت ترک موفق هستند. دست کم گرفتن این موضوع که به اندازه کافی وابستگی به نیکوتین قدرتمند است، آسان است. آدامس نیکوتین در یک بسته NRTs می‌تواند، به شما در مبارزه به عوارض ترک سیگار کمک کند.NRT می‌تواند باعث کاهش میل و علائم ترک شود که ممکن است تلاش شما برای ترک سیگار بیشتر موفق شود. NRT‌ها برای از بین بردن و پاکسازی عوارض سیگار در بدن شما طراحی شده و شما را با یک دوز کنترل شده از نیکوتین تامین می‌کند. در حالی که شما را از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی دیگر موجود در تنباکو، محافظت می‌کند.

NRT ترک سیگار؛ اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)، پنج نوع NRT را تایید کرده است:

چسب‌های پوستی

آدامس

دارویی

اسپری بینی (فقط نسخه)

استنشاقی (فقط نسخه)

اگر تصمیم گرفته اید که میزان NRT را پایین بیاورید، قبل از ترک سیگار، دوز خود را با متخصص مراقبت‌های بهداشتی در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که در حالی که احتمال بیشتری برای ترک سیگار با استفاده از NRT دارید، هدف این است که اعتیاد خود را به نیکوتین متوقف کنید، و نه فقط ترک سیگار اگر در هنگام استفاده از این محصولات، دچار سرگیجه، ضعف، تهوع، استفراغ، ضربان قلب سریع یا غیر عادی، مشکلات دهان و یا تورم پوستی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

۳. دارو‌های غیر نیکوتین را در نظر بگیرید:

FDA دو داروی حاوی نیکوتین را برای کمک به ترک سیگاری‌ها تایید کرده است که عبارتند از بوپروپیون و وارنیکلین. قرص‌های سفید داخل ظرف، بوپروپیون و وارنیکلین دارو‌های غیر نیکوتین، هستند که ممکن است به کاهش گرایش و علائم تمایل کمک کنند. اگر احساس می‌کنید که می‌خواهید یکی از این‌ها را امتحان کنید، تا به سیگار نکشیدن خود کمک کنید، مانند یک نسخه‌ی نیازمند تجویز، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. بوپروپین، بر روی مواد شیمیایی مغز اثر می‌کند که نقش مهمی در تقاضای نیکوتین ایفا می‌کند و تمایل و علائم گرفتن نیکوتین را کاهش می‌دهد.

بوپروپین، به صورت قرص به مدت ۱۲ هفته مصرف می‌شود، اما اگر در آن زمان سیگار کشیدید، می‌توانید از آن برای مدت ۳ تا ۶ ماه استفاده کنید، تا خطر ابتلا به سیگار کشیدن مجدد را کاهش دهد. وارنیکلین، با گیرنده‌های نیکوتین در مغز مواجه می‌شود که موجب کاهش لذت جنسی شما مصرف دخانیات می‌شود و علائم قطع نیکوتین را کاهش می‌دهد. وریناکلاین برای ۱۲ هفته استفاده می‌شود، اما دوباره اگر شما با موفقیت، عادت جدید را بشکنید، می‌توانید از دارو برای ۱۲ هفته دیگر برای کاهش خطر ابتلا به عود مجدد استفاده کنید. خطرات مربوط به استفاده از این دارو‌ها، عبارتند از:تغییرات رفتاری، خلق افسرده، پرخاشگری، رفتار عصبی، افکار ناامیدانه و اقدام به خودکشی.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۴. دنبال حمایت رفتاری باشید:

وابستگی احساسی و فیزیکی شما به سیگار کشیدن، باعث می‌شود که پس از آن روز از نیکوتین دور شوید. برای ترک، شما باید با این وابستگی روبرو شوید تلاش برای ترک، مشاوره، موارد کمک به خود و خدمات پشتیبانی، می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق این ها، زمان برای شما بگذرد. همانطور که علائم جسمی شما در طول زمان ترک، بهبود می‌یابد، بنابراین عواطف احساسی شما نیز بهتر خواهد شد.

گروهی از افراد در جلسات حمایت شرکت می‌کنند، چرا که گروه‌های مشاوره یا گروه‌های حمایت کننده، می‌توانند شانس خود را برای پایان دادن به سیگار کشیدن طولانی مدت افزایش دهند؛ ترکیب دارو، مانند NRT، بوپروپیون و وارنیکلین در کنار حمایت رفتاری، نشان داده شده است که احتمال افزایش طول مدت سیگار نکشیدن را تا ۲۵ درصد بالا می‌برد.

حمایت رفتاری، می‌تواند شامل اطلاعات کتبی و مشاوره به گروه‌های درمانی یا مشاوره‌های فردی فرد، تلفن و یا آنلاین باشد. موارد خود مراقبتی، به احتمال زیاد نرخ خاتمه یافته را در مقایسه با هرگونه حمایت در مجموع افزایش می‌دهند، اما در کل، مشاوره فردی، موثرترین روش رفتار است.

۵. درمان‌های جایگزین را امتحان کنید.

بعضی افراد درمان‌های جایگزین مفیدی، برای کمک به خود برای ترک سیگار را می‌یابند، اما در حال حاضر شواهد محکمی وجود ندارد، که هیچ کدام از این‌ها شانس خود را در بازگشت به مصرف سیگار نداشته باشند، و در بعضی موارد این روش‌ها باعث می‌شود فرد بعد از ترک و برگشت، سیگار بیشتری استعمال کند.

برخی از روش‌های جایگزین کمک به شما، برای جلوگیری از سیگار کشیدن ممکن است، عبارت باشند، از:

برخی نتایج پژوهشی امیدوار کننده، در مبارزه با ترک سیگار 

فیلتر‌ها

بازدارنده‌های سیگار

نوار تنباکو و چسب‌های نیکوتین

نوشیدنی‌های نیکوتین دار، آبنبات چوبی، و مرطوب کننده‌های لب

هیپنوتیزم

طب سوزنی

درمان مغناطیسی

لیزر سرد

گیاهان و مکمل‌ها

یوگا، ذهن و مراقبه

درمان‌های خانگی و گیاهی ترک سیگار با نسخه‌های خوراکی طب سنتی

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۱. جو مناسب برای ترک سیگار

جو، یک درمان سالم است که برای ترک سیگار استفاده می‌شود و یکی از بهترین دارو‌های خانگی برای ترک سیگار است. یک قاشق جو را بردارید و آن را در ۲ فنجان آب جوشیده مخلوط کنید، آن را برای یک شب بگذارید و سپس آن را صبح روز بعد برای ۱۰ دقیقه جوشانده و سپس بخورید؛ این ترکیب را بعد از هر وعده غذایی، بنوشید و از مصرف آن در شب اجتناب کنید. جو، به کاهش سموم مضر بدن کمک می‌کند، در حالی که میل به سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد همچنین در کاهش علائم و عوارض ترک کمک می‌کند.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۲. ترک کردن سیگار با نوشیدن آب

نوشیدن آب زیاد، راه حلی تمام نشدنی برای درمان عادت به سیگار است آب، همیشه در سم زدایی به بدن کمک خواهد کرد. هر گاه احساس می‌کنید میل به سیگار کشیدن دارید، یک لیوان آب بنوشید این نه تنها میل شما را کاهش می‌دهد، بلکه عوارض ترک را نیز کاهش می‌دهد.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۳. فلفل قرمز یک دارو طبیعی برای ترک سیگار

فلفل قرمز، همچنین یکی از بهترین دارو‌های طبیعی برای ترک سیگار است، ادویه را در رژیم غذایی خود قرار دهید یا مقداری ادویه داشته باشید، و در یک لیوان آب مخلوط کنید فلفل قرمز، کمک می‌کند تا حساسیت سیستم تنفسی به همه چیز‌های اعتیاد آور مانند تنباکو و نیکوتین کاهش پیدا کند همچنین به کاهش میل به سیگار نیز کمک می‌کند.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۴. ترک سیگار با زنجبیل

یکی از رایج‌ترین علائم ترک سیگار، تهوع است که می‌تواند به راحتی با مصرف عصاره زنجبیل کاهش یابد.

۵. گُل لوبیلیا موثر در ترک سیگار

لوبیلیا، همچنین در کاهش میل به مصرف سیگار مفید است این، به غلبه بر عوارض ترک مانند تهوع، تحریک پذیری، گرسنگی و تمرکز پایین کمک می‌کند.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۶. ترک کردن سیگار با مولتی ویتامین‌ها

سیگار، باعث کمبود برخی مواد مغذی حیاتی در بدن ما می‌شود. این می‌تواند توسط مکمل‌های ویتامین A، C و E. دوباره تجدید شود همچنین در بروز علائم ترک سیگار کمک می‌کند ویتامین A، در درمان صفرای آسیب دیده مفید است در حالی که ویتامین E سلول‌های آسیب دیده به دلیل سیگار کشیدن را ترمیم می‌کند شما می‌توانید برای جبران کمبود ویتامین C در بدن، آب پرتقال استفاده کنید.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۷. مصرف تربچه برای ترک سیگار

این یکی دیگر از راه حل‌های قابل اعتماد برای ترک سیگار است تربچه را بچلانید و آب آن را بیرون بیاورید. کمی عسل را در آن مخلوط کرده و حداقل ۲ بار در روز میل کنید.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۸. شربت شیرین بیان برای ترک سیگار

یکی از رایج‌ترین دارو‌های طبیعی برای خودداری از مصرف سیگار، هر زمان که بخواهید سیگار بکشید عصاره شیرین بیان بنوشید این جایگزین خوبی برای یک سیگار است.

۹. عصاره دانه انگور برای رفع آسیب ریه

عصاره دانه انگور را برای رفع آسیب ریه‌ها که ناشی از سیگار کشیدن است، مصرف کنید.

۱۰. ترک سیگار با آب انگور

محتوای اسیدی، آب انگور به ترک نیکوتین از بدن کمک می‌کند، بنابراین هر روز در دورانی که آماده هستید تا سیگار را ترک کنید نوشیدن آب انگور توصیه می‌شود.

۱۱. ترک کردن سیگار با زوفا (گیاه معطر مصری)

می‌تواند برای کاهش علائم ترک سیگار مانند اضطراب و هیستری موثر باشد همچنین، در برطرف کردن احتقان ریه مفید است.

۱۲. جینسینگ از روش‌های عالی برای ترک سیگار

یک قاشق چای خوری پودر جینسینگ، را به صبحانه خود اضافه کنید، تا به کاهش میل به سیگار کمک کنید جینسنگ یک روش موثر برای جلوگیری از انتشار دوپامین است، که یکی از اجزای اصلی نیکوتین می‌باشد.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۱۳. ترک سیگار با سنبل الطیب 

سنبل الطیب، یکی از بهترین گیاهان برای کاهش علائم ترک سیگار، اضطراب، بی قراری و بی خوابی است.

«ترک سیگار» با خوراکی‌های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

۱۴. عسل برای ترک سیگار

عسل، یک درمان عالی برای رسیدگی به فرآیند توقف سیگار کشیدن است عسل، حاوی ویتامین‌های مفید، آنزیم‌ها و پروتئین‌هایی است که به راحتی می‌توانند کمک کنند، عادت سیگار کشیدن در شما از بین برود.

۱۵. سیگار‌های گیاهی را امتحان کنید

شما همچنین می‌توانید سیگار‌های گیاهی را که دارای ۰ ٪ نیکوتین هستند، را امتحان کنید. آن‌ها با گیاهانی مانند نعناع، دارچین، وانیل، بادرنجبویه، کاکل ذرت یا شبدر ساخته می‌شوند، این سیگار‌ها کاملا بدون نیکوتین هستند، اما همچنان همان الگوی دست و دهان و استنشاق را که سیگاری‌ها استفاده می‌کنند، شامل می‌شوند و تلاش می‌شود تا طعم‌ها و ترکیبات جدیدی داشته باشند. هرچند باید بعد مشورت با پزشک مصرف کنید.

ثبت دیدگاه