• 21 / اسفند 1397 / 12:01
  • شناسه خبر : 5469

رونمایی از تندیس حافظ در شهر پچ مجارستان

تندیس حافظ در شهر پچ مجارستان با حضور مقامات بلند پایه از جمله شهردار ، رئیس دانشگاه ، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مجارستان و رئیس شورای شهر رونمایی شد.

مجسمه حافظ در شهر پچ مجارستان رونمایی شد
به گزارش اول فارس به نقل از صدا و سیما ، تندیس حافظ در شهر پچ مجارستان با حضور مقامات بلند پایه از جمله شهردار ، رئیس دانشگاه ، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مجارستان ، رئیس شورای شهر و همچنین جمعی از ایرانیان و دانشجویان ایرانی رونمایی شد.
در این مراسم باشکوه که غلامعلی رجبی یزدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان نیز حضور داشت ، ابتدا سرود ملی دو کشور نواخته شده و سپس زولت پاوا ، شهردار پچ ضمن تمجید از میراث فرهنگی و تمدنی ایران به همکاریهای بین شیراز و پچ اشاره و تاکید کرد که حافظ ، سمبل شناخته شده جهانی شهر شیراز است .
وی افزود: در راستای موافقتنامه خواهرخواندگی بین دو شهر ، اقدامات متعددی صورت گرفته و رونمایی از مجسمه حافظ ، حاصل تلاش سفیر جمهوری اسلامی ایران و هماهنگی وی با مقامات ایران و همچنین شهردار شیراز است.
در ادامه ، غلامعلی رجبی یزدی سفیر کشورمان در مجارستان گفت: اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران و مجارستان بر گسترش روابط استوار بوده و روابط رسمی دو کشور قدمتی بیش از ۹۰ سال دارد.
وی با اشاره به اینکه شعر حافظ جز تفکیک ناپذیر از اعتقادات ، فرهنگ و باورهای ما ایرانیان بوده و تبلور هویت ایرانی و اسلامی ماست ، افزود : غزلیات حافظ به گونه ای است که همه مردم جهان با هر فرهنگ و باور و اعتقاد می توانند با آن ارتباط برقرار نمایند و این امر شهرت جهانی آن را بهمراه داشته است.
رئیس دانشگاه پچ نیز با اشاره به حضور گسترده دانشجویان ایرانی در دانشگاه پچ ، نصب تندیس حافظ را نمادی از همکاری و دوستی و نزدیکی بین دو کشور دانسته و افزود تلاش های انجام شده در این راستا از سوی شهردار پچ و سفیر جمهوری اسلامی ایران قابل تقدیر بوده و امیدوار است همکاریهای بین دو کشور با توسعه و گسترش بیشتری همراه باشد.
در پایان این مراسم ، تندیس حافظ از سوی شهردار پچ و سفیر جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

بیشتر بخوانید:

تفال به دیوان حافظ|فال حافظ امروز دوشنبه ۱۳ تیر با تعبیر دقیق
اخراج ادبیات از چهار راهش در شیراز و تبعید همسایه حافظ به غربت
تفال به دیوان حافظ|فال حافظ امروز سه شنبه ۳۱ خرداد۱۴۰۱

ثبت دیدگاه