• 22 / مهر 1397 / 17:46
  • شناسه خبر : 913

همکاری جهاد دانشگاهی و سازمان تعاون روستایی استان فارس برای ایجاد کارگاه‌های صنایع کوچک تبدیلی

به گزارش اول فارس به نقل از ایکنا  فارس، احد بهجت‌حقیقی،مدیر سازمان تعاون روستایی فارس امروز، ۲۲ مهر در یک نشست خبری گفت: سازمان تعاون روستایی استان فارس با هدف توسعه فعالیت‌ها برمبنای رشد علم و بهره‌گیری از دانش روز تفاهمنامه‌هایی با دانشکده کشاورزی شیراز، پارک علم و فناوری و جهاد دانشگاهی استان فارس منعقد کرده یا در حال انعقاد است.
وی ادامه داد: در راستای استفاده از دانش اساتید و تحقیقات انجام شده در دانشکده کشاورزی و همچنین کمک به دانشجویان این دانشکده برای استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها و گذراندن دوره‌های کارآموزی در تعاونی های روستایی این مهم امضا شده است.
بهجت حقیقی اضافه کرد: با پارک علم و فناوری استان فارس نیز تفاهم‌نامه‌ای مبنی کمک به تعیین دقیق موقعیت بارش‌ها تدوین شده که مراحل نهایی آماده‌سازی را برای امضا طی می‌کند؛ هدف این تفاهم‌نامه اطلاع دقیق از وضعیت جوی برای جلوگیری از هدر رفت منابع آبی و کاهش خسارت‌های احتمالی است.
وی همچنین گفت: با جهاد دانشگاهی استان فارس نیز تفاهم‌نامه‌ای منعقد و امضا شده است که بر اساس آن با همکاری این نهاد علمی دانشگاهی، کارگاه‌های کوچک صنایع تبدیلی در کنار مزارع و کارخانجات راه‌اندازی شود.
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس با تاکید براینکه خرید تضمینی را نمی‌توان یک افتخار برای دولت محسوب کرد زیرا ضرر و زیان زیادی متوجه کشاورزان می‌کند، گفت: کشاوز زمانی ترغیب به ورود و تعامل با دولت برای خرید تضمینی می‌شود که کیفیت محصول پایین باشد.
بهجت حقیقی با بیان اینکه تمام تلاش‌ها برای بهبود شرایط کشت و معیشت کشاورزان معطوف است، افزود: باید قبل از بروز مشکل در عرضه محصولات، میزان تفاضا را پیش‌بینی کرد.
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس با اشاره به نوسان قیمت محصولات مختلف زراعی و باغی طی ماه‌های اخیر، تصریح کرد: دولت به جای ورود به تمام مسائل باید بخش خصوصی را توانمند و حمایت کند.
بهجت حقیقی ادامه داد: اقتصاد زمانی موفق خواهد شد که اولویتش با صادرات باشد که در این راستا در سال ٩٧ با تمهیداتی که اندیشیده شده تلاش خواهیم کرد تا هم کشاورزان درآمد خوبی داشته باشند و هم صادرات محصولات آن‌ها افزیش یابد.
وی با قبول این مشکل که فضای سردخانه‌ای در فارس به شدت دچار نواقص است و سردخانه‌داران دچار دشواری هستند، گفت: علی‌رغم تمام مشکلات، محصول به موقع وارد سردخانه نمی‌شود، اگرچه انبار محصولات در اختیار تعاونی روستایی استان فارس برای خریدهای توافقی مناسب است و تا پایان امسال این انبارها به لحاظ فنی ساماندهی خواهد شد.
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس همچنین به صادرات دو هزار تن محصولات کشاورزی توسط شبکه تعاون روستایی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به حادث شدن خشکسالی های متوالی طی سال‌های گذشته، یکی از اقدامات تعاونی‌های کشاورزی در فارس در سال ٩٧ را بر بهبود و تقویت شرایط تولید و افزایش سود تولید کننده از سهم صادرات گذاشته‌ایم.
بهجت حقیقی با اشاره به اینکه ۱۰ هزار تن محصولات باغی و زراعی در شش ماهه اول امسال در قالب خرید توافقی از باغداران فارس خریداری شده است، گفت: انگور، لیموترش، هندوانه، شلیل، سیب و سبزی و صیفی جزو این محصولات بوده که با هدف حذف واسطه‌ها انجام شده است.
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس با بیان اینکه هم اینک بالغ بر سه هزار نفر در تعاونی های روستایی مشغول به کار هستند، گفت: اشتغال به کار این تعداد نیرو نشان از این است که تعاونی های روستایی بخش قابل توجهی از اشتغال استان را تامین کرده است.
بهجت حقیقی به توزیع ٢٣ تن بذر گلرنگ بین کشاورزان استان برای کشت پاییزه اشاره کرد و گفت: یکی از کشت‌های اولویت دار امسال گلرنگ است؛ در این راستا با توزیع سه نوع بذر گواهی شده تلاش خواهیم کرد تا سطح زیر کشت این محصول را به همراه بذر بهاره به بیش از دو هزار تن برسانیم .
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس همچنین از توزیع گوشت قرمز توسط شبکه تعاونی روستایی طی ماه‌های آینده خبر داد و گفت: این مهم به دستور سازمان مرکزی در حال بررسی است و پس از نهایی شدن، استان‌های فارس و اصفهان اقدام به توزیع گوشت قرمز خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

اعلام پیش بینی وضعیت بارش برف و باران تا پایان هفته در استان فارس
آنچه باید در باره سرطان دهانه رحم بدانید
جزئیات تازه از ربودن شبانه ۲ زن جوان در بلوار معالی‌آباد و خیابان احمدی شیراز

ثبت دیدگاه