• 09 / مهر 1400 / 23:07
  • شناسه خبر : 69452

«سامان» ‏خواننده از ایران رفت+بیوگرافی و عکس ها

امیر ارژنگ کاظمی با نام هنری سامان زادهٔ ۱۳۴۶ در تبریز، خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ ایرانی است .

 سامان، خواننده پاپ پس از اعلام اینکه هنرمندی سیاسی نیست، به ‎ایران بازگشت. ممانعت از اخذ مجوز برای او، سرانجام باعث شد شب گذشته ایران را ترک کند. خواننده «شمعدونیا» بهمن سال ۹۸ در حین اجرا در سفره خانه‌ای در شمال تهران بازداشت شده بود.

در کودکی به ترکیه مراجعه کرد و بعد رهسپار آمریکا شد. نخستین آلبوم او الهه عشق در سال ۱۳۷۱ منتشر شد شهرت او مدیون ترانه «شمعدونی» است که با شعر مریم حیدرزاده و ملودی منوچهر چشم آذر در سال ۱۳۷۹ منتشر شد.

سامان برای سال‌ها  مقیم دوبی شد.

با از رونق افتادن بازار موسیقی ایرانی لس انجلسی و گردشگری در دوبی، چندین بار به ایران سفر کرد. در یکی از همین سفرها در سال ۱۳۸۶ به همکاری با خوانندگان از جمله یاس هم پرداخت و ترانه مشترکی به نام بازم کمه با او منتشر کرد.

سال ۱۳۹۷ در مصاحبه‌ای دربارهٔ علت حضورش در ایران گفته «من یک ایرانی وطن‌پرست هستم و دوست دارم در وطن خودم به فعالیت بپردازم. نه اهل کار سیاسی هستم نه مسائل دیگرحدود دو سال است در ایران زندگی می‌کنم و آلبوم جدیدم را نیز که شامل ۱۶ تراک می‌باشد در ایران ضبط کرده‌ام و امیدوارم این آلبوم مورد تأیید وزارت ارشاد اسلامی قرار بگیرد».

بهار ۱۳۹۷ حضور او در مراسم خاکسپاری ناصر ملک مطیعی خبرساز شده بود.

سامان سال ۱۳۹۷ به ایران بازگشت و عنوان کرد که به هیچ عنوان فرد سیاسی و جناحی نیست. وی در بهمن ۱۳۹۸ درحال اجرا در سفره‌خانه‌ای در شمال تهران بازداشت شد.

بیشتر بخوانید:

ناگفته های خواننده مشهور ایرانی از کنسرتش در آمریکا که برگزار نشد
بازداشت خواننده مشهور دو تابعیتی ایرانی هنگام ورود به آمریکا
ظرفیت پذیرش گردشگر و مسافر در این ۶ شهر تکمیل است +اسامی

ثبت دیدگاه