• ۲۴ / بهمن ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۴
  • شناسه خبر : 45237
رئیس سازمان آتش نشانی شیراز خبر داد:

حادثه خونین برای دو جوان در کوه سرخ شیراز

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با اشاره به بی توجهی برخی کوهنوردان به هشدارها و تاکیدها، اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم هشدارهای سازمان آتش نشانی شیراز باز هم امروز جمعه ۲۴ بهمن ماه  شاهد سقوط دو تن از کوهنوردانمان بودیم. 

رئیس سازمان آتش نشانی شیراز از سقوط دو جوان ۲۰ و ۳۳ ساله شیرازی بر اثر بی احتیاطی از منطقه کوهستانی کوه سرخ و راهی شدن آنها به بیمارستان خبر داد.

به گزارش اول فارس ، محمدهادی قانع ظهر جمعه ۲۴ بهمن با اعلام این خبرگفت: در پی تماس یکی از شهروندان با سامانه ۱۲۵ مبنی بر سقوط دو مرد جوان از ارتفاعات کوه سرخ شیراز، تیم تخصصی امداد و نجات  کوهستان ایستگاه شماره ۲۲ آتش نشانی امروز ۲۴ بهمن ماه ساعت ۹:۳۷ دقیقه  به محل حادثه اعزام شدند.

او در خصوص جزییات این حادثه عنوان کرد: دو جوان ۲۰ و ۳۳ ساله در هنگام کوهپیمایی به علت عدم آشنایی به محل، فنون کوهپیمایی و نداشتن تجهیزات مناسب از ارتفاع ۳۰ متری به درون یکی از دره‌های کوه سرخ سقوط کرده و ازقسمت کمر، پا  و سر دچارآسیب دیدگی شدید شده و قادر به حرکت نبودند.

قانع خاطرنشان کرد: آتش نشانان با استفاده از ابزار نجات طی مسافت زیادی به صورت پیاده بعد از یک ساعت خود را به محل اعلام شده رسانده، اقدام به فیکس کردن مصدومان بر روی برانکارد کردند و با رعایت تمام نکات ایمنی هر دو نفر را به سمت مسیر اصلی آورده و تحویل عوامل اورژانس برای انتقال از طریق بالگرد با توجه به مصدومیت شدید به مراکز درمانی دادند.

به گفته او، تیم تخصصی  کوهستان سازمان آتش نشانی شیراز با سه ساعت کوهپیمایی از مسیرهای صعب‌العبور، مصدومان را با احتیاط کامل به سطح زمین انتقال دادند. در این عملیات امدادگران جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با اشاره به بی توجهی برخی کوهنوردان به هشدارها و تاکیدها، اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم هشدارهای سازمان آتش نشانی شیراز باز هم امروز جمعه ۲۴ بهمن ماه  شاهد سقوط دو تن از کوهنوردانمان بودیم. 

قانع تاکید کرد: معتقدیم هیچ کس به کوه نمی‌رود که دست خوش حوادث شود بلکه همه افراد بر این باورند  که با سلامت کامل باز خواهند گشت اما متاسفانه  بیشتر حوادث در کوهستان ناشی از اشتباهات انسانی است.

رئیس آتش نشانی شیراز بیان کرد: کم تجربگی و شرایط جسمی و روحی نامناسب، عدم توجه به هشدارها، عدم استفاده از تجهیزات مناسب، فرود ناصحیح و عجولانه، اقدام به صعود انفرادی، نداشتن شناخت کافی از مسیر صعود، دست کم گرفتن مسیر و یا قله و… از مهمترین اشتباهات در زمان کوهنوردی به شمار می‌آید.این اشتباهات به ظاهر کوچک متاسفانه باعث حوادث ناگواری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نشانی دقیق شعب اخذ رای در شهرستان شیراز /انتخابات ۲۸ خرداد
ویدئو| احد ده بزرگی به چه کسی رای می دهد؟
بلایی که دو جوان افغان سر این زن در شیراز آوردند+جزئیات

ثبت دیدگاه