• 02 / آبان 1397 / 17:31
  • شناسه خبر : 1240

سمت و سوی رأی قضات دادگاه خانواده بر پایه حفظ بنیان خانواده باشد

رئیس کل دادگستری استان فارس بر اجرای دقیق و سریع بخشنامه ریاست قوه قضائیه در راستای آزادی زندانیان مهریه در استان فارس تأکید کرد.

به گزارش اول فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ علی القاصی رئیس کل دادگستری استان فارس در شورای برنامه ریزی دادگستری استان با تأکید بر نظارت معاونین دادگستری استان بر اجرای سریع بخشنامه در همه حوزه‌های قضایی گفت: در این بخشنامه بر رسیدگی سریع و خارج از نوبت تأکید شده است و قضات محاکم خانواده در مجموعه قضایی استان باید اجرای دقیق آن را با جدیت دنبال و در دستور کار قرار دهند.

وی با اشاره به تشکیل جلسه مشترک با قضات و کارکنان مجتمع دادگاه‌های خانواده شیراز در راستای تشریح بخشنامه اخیر بیان کرد: همواره به قضات شاغل در محاکم تأکید داشته ایم تصمیمات باید به نحوی باشد که پیشگیری از متلاشی شدن بنیان و کانون خانواده‌ها در اولویت قرار گیرد.

رئیس شورای قضایی استان فارس همچنین در نظر گرفتن قانون در جهت جلوگیری از تضییع حق افراد را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: تا سر حد امکان در چارچوب قوانین باید سمت و سوی تصمیم گیری و رأی قضات خانواده بر پایه حفظ بنیان خانواده باشد.

علی القاصی با اشاره به فعالیت برخی از موسسات داوری و مشاوره خانواده آن را راهکاری مناسب در زمینه جلوگیری از تشدید اختلاف میان زوجین دانست و افزود: در مجموعه دادگاه‌های خانواده موضوع دعاوی مراجعین و اصحاب پرونده کاملاً با سایر حوزه‌ها و بخش‌ها در دستگاه قضایی متفاوت است چرا که در دادگاه خانواده در خصوص منازعات و مسائل خصوصی و شخصی افراد تصمیم گیری می‌شود.

وی با اشاره به بررسی منابع اسلامی و آیات قرآن گفت: در منابع اسلامی بر این موضوع بسیار مهم تأکید و سفارش شده است که همواره در جهت جلوگیری از متارکه زوجین از یکدیگر و منتهی نشدن به طلاق تلاش شود و صدور حکم طلاق باید در مرحله آخر باشد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان این که همه ما در قبال زندگی مردم مسئول هستیم، تصریح کرد: قضات باید در تصمیم گیری خود نهایت دقت لازم را داشته باشند چرا که برخی از تصمیمات در متلاشی شدن خانواده‌ها و از هم گسیختگی روابط افراد در جامعه اثر مستقیم دارد.

القاصی با اشاره به این که قانون حمایت خانواده، قانون خاص و ویژه‌ای است، گفت: خدمت و قضاوت در دادگاه خانواده دارای تشریفات ویژه‌ای است که نسبت به دیگر دادگاه‌ها متفاوت است چرا که قضات با روح و روان و شخصیت خانواده سروکار دارند بنابر این باید درک درستی از موقعیت و جایگاهی قضاوت در محاکم خانواده داشته باشند.

وی اضافه کرد: قاضی دادگاه خانواده فقط نقش قاضی را ندارد بلکه نقش‌های متعددی را ایفا می‌کند که یکی از آن‌ها امر قضاوت است و روزانه مسائل خانوادگی متعددی به دادگاه خانواده مراجعه می‌شود که قاضی باید به سرنوشت فرزند و طفلی که در نتیجه درگیری میان زوجین دچار آسیب می‌شوند نیز توجه کند.

رئیس کل دادگستری استان فارس ادامه داد: از حیث مبانی شرعی بازداشت کردن افراد به لحاظ مهریه هیچ گونه توجیهی ندارد و بسیاری از مراجع تقلید فتوا داده و از بازداشت کسانی که در پرداخت مهریه معسر هستند و توانایی پرداخت مهریه را ندارند نهی کرده اند.

القاصی بیان کرد: لازم است قضات با در نظر گرفتن بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه به تفسیر، جمع بندی و وحدت عمل مشترکی از قانون دست یابند تا زمینه سوء استفاده برخی از افراد برای دستیابی به مطامع خود در نتیجه شرایط اقتصادی و معیشتی کنونی با زندانی کردن افراد معسر جلوگیری شود.

 

بیشتر بخوانید:

اعلام پیش بینی وضعیت بارش برف و باران تا پایان هفته در استان فارس
آنچه باید در باره سرطان دهانه رحم بدانید
جزئیات تازه از ربودن شبانه ۲ زن جوان در بلوار معالی‌آباد و خیابان احمدی شیراز

ثبت دیدگاه