• 10 / آذر 1401 / 20:12
  • شناسه خبر : 98970

سندرم حسادت بیمارگونه اتللو : علل ، علائم و درمان

سندرم حسادت بیمارگونه: علل ، علائم و درمان
افرادی که حسادت بیمارگونه دارند نیاز به روان درمان دارند. سندرم اتللو به دلیل شخصیت نمایشنامه شکسپیر که با حسادت ناسالم و باور همیشگی به خیانت شریک زندگی ‌اش مشخص می‌شود، با این نام شناخته می‌شود. بر اساس داستان این نمایشنامه توسط نویسنده مشهور، علم روانشناسی این نام را انتخاب کرد. اگرچه نام این اختلال سندرم اتللو است، اما در واقع یک حسادت بیمارگونه است. سندرم اتللو یا حسادت بیمارگونه حسی است که پیامدهای جدی برای سلامت روان افراد، عملکرد و فعالیت های روزانه آن ها دارد.

سندرم اتللو یا حسادت بیمارگونه

همچنین سندرم اتللو، علائم و علل مختلفی دارد، از جمله آسیب پذیری روانی فرد حسود. حسادت بیمارگونه خود را در وابستگی عاطفی، ترس از رها شدن، ناامنی روانی، نیاز بیش از حد به حمایت نشان می دهد.

که در نهایت بررسی وجود سایر اختلالاتی که ممکن است زمینه ساز ایجاد حسادت بیمارگونه باشد، بسیار مهم است. به عنوان مثال، اختلالات اضطراب فراگیر، اختلال وسواس فکری-اجباری یا اختلال پارانوئید از دیگر عواملی است که سبب بروز حسادت بیمارگونه در افراد می شود.

این که گاهی بسیاری از افراد در زندگی به وفاداری همسر خود شک می کنند، حتی زمانی که هیچ مدرکی وجود ندارد، امری کاملا عادی است. اما فردی که دارای حسادت بیمارگونه است، نشانه هایی از فریب را جایی پیدا می کند که اصلا وجود ندارد. او خود به دنبال دلایلی برای زیر سوال بردن وفاداری شریک زندگی اش خواهد بود.

سه ویژگی اصلی حسادت بیمارگونه وجود دارد:

  • فقدان دلیل واقعی
  • سوء ظن های عجیب
  • واکنش بیش از حد و غیر منطقی

در میان علائم معمول سندرم اتللو موارد زیر را نیز می توان دید:

  • دقت بیش از حد و تمرکز مداوم: از آن جایی که فکر فریب و خیانت همیشه با با فرد همراه است، او بیش از حد بر رفتار و عملکرد همسرش دقت و تمرکز می کند تا از خیانت او سر در بیاورد.
  • نگرش های وسواسی و کنترل کننده: این نگرش ها با عدم احترام کامل به حریم خصوصی همسرش یا متعلقات او آشکار می شود. شریک زندگی فرد تحت نظارت قرار می گیرد. گاهی نیز سر زده به محل کار همسرش می رود. یا گاهی در برنامه هایی که او دعوت می شود همراه می شود تا بتواند سرنخی از خیانتش پیدا کند.
  • آزار بدنی یا کلامی: علیه فرد متهم به خیانت، توهین، فریاد، اتهام و حمله نیز وجود دارد.
  • سوگیری شناختی: سوگیری شناختی منجر به این می شود. که فرد تنها آنچه را باور دارد، تایید می کند و به حرف جانب مقابل گوش نمی دهد.
  • احساسات منفی درونی: این افراد احساساتی مانند خشم، حس گناه، خشم و رنجش را همیشه با خود دارند.

سندرم اتللو یا حسادت بیمارگونه؛ درمان

افراد دارای حسادت بیمارگونه، برای کار بر روی افکار پارانوئیدی در مورد حسادت و خیانت نیاز به درمان روانشناختی دارند. با ادامه رابطه، انجام زوج درمانی بسیار مهم است.

گاهی اوقات شریک شخص حسود می تواند با خواسته های او همراه شود و زندگی اش را به خواست همسرش تغییر دهد. اما یکی دیگر از سناریوهای رایج این است که شریک عاطفی فرد بیمار برای اجتناب از واکنش های او به رفتارهای خاصی دیگر متوسل می شود. بدون این که بداند با این کارها به شک او دامن زده و بی اعتمادی اش را افزایش می دهد.

به عنوان مثال، دروغ گفتن برای جلوگیری از شروع بحث یک امر رایج است. با این حال، شخص حسود این دروغ را در واقع پنهان کردن یک فریب تفسیر می کند.

از سوی دیگر، حسادت تاثیر عاطفی زیادی بر شریک زندگی فرد حسود دارد. در نتیجه، در مقطعی سلامت روان او نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

چرا خانم ها به شوهرشان اهمیت نمی دهند؟ نشانه های سرد شدن زن از مرد
شش اشتباه بزرگ خانم ها در رابطه با مردان که باعث شکست زندگی زناشویی می شود
زنان به این ۱۰ دلیل از عاشق شدن می ترسند !

ثبت دیدگاه