• 18 / مرداد 1401 / 10:49
 • شناسه خبر : 91799

سکوت مجلس در برابر قانون‌گریزی دولت درباره بازنشستگان تامین اجتماعی

احمدی پنجکی گفت: انتظار می‌رفت که پس از ابلاغ رئیس مجلس یازدهم، دولت به مصوبه قانونی شورای عالی کار بازگردد اما چنین نشد.

ایلنا:تاخیر دولت در تعیین تکلیف بازنشستگان تامین اجتماعی این روزها مورد انتقاد نمایندگان مجلس، تشکل‌ها و فعالان حقوق کارگری و بازنشستگی‌ قرار گرفته است.

پرویز احمدی پنجکی (نایب رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران) با ابراز تاسف از اینکه برخی افراد تصمیم‌گیر در دولت به دنبال وقت کشی هستند، گفت: انتظار داشتیم پس از اعلام نظر مجلس، دولت به قانون احترام بگذارد و افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزار تومان را برای سایر سطوح بازنشستگان تایید کند، اما متاسفانه برخی افراد مانع از اجرایی شدن این مصوبه می‌شوند.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال و مصوبه دستمزد شورای عالی کار پنج ماه می‌گذرد، اما هنوز تکلیف افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان معلوم نیست، گفت: تاکنون با برخی رفتارهای سلیقه‌ای، بی توجهی به قانون و جلوگیری از افزایش حقوق بازنشستگان، اثبات شده که برخی به دنبال حاشیه‌سازی هستند.

وی با یادآوری اینکه پس از نادیده گرفتن مصوبه شورای عالی کار از سوی هیات وزیران، هیئت تطبیق بررسی قوانین مجلس شورای اسلامی بر غیرقانونی بودن تصمیم دولت صحه گذاشت، گفت: با وجود تاکید هیات تطبیق قوانین مجلس، دولت همچنان افزایش حقوق بازنشستگان متوسط بگیر را مطابق مصوبه شورای عالی کار اجرایی نکرد.

رییس کانون بازنشستگان شمیرانات با اعلام اینکه انتظار داشتیم رئیس مجلس در موعد قانونی مصوبه هیئت تطبیق قوانین مجلس شورای اسلامی را به دولت ابلاغ کند، گفت: آقای قالیباف نیز در ابلاغ مصوبه هیئت مشورتی تطبیق قوانین با تأخیر عمل کرد، اما انتظار می‌رفت که پس از ابلاغ رئیس مجلس یازدهم، دولت به مصوبه قانونی شورای عالی کار بازگردد.

وی افزود: از آنجا که رئیس مجلس عملکرد هیئت وزیران را خلاف قانون دانست و بازگشت دولت بر قانون را خواستار شد، اما ملاحظه می‌کنیم که دولت بررسی افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان را به وزرای هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی سپرد؛ اتفاقی که تاکنون سابقه نداشته و هیچ جایگاه قانونی ندارد.

احمدی پنجکی از سکوت و بی‌تفاوتی مجلس در خصوص این تصمیم انتقاد کرد و گفت: مجلس می‌بایست مقابل قانون گریزی‌ها و بدعت‌ها ایستادگی کند.

نایب رئیس کانون بازنشستگان استان تهران گفت: انتظار این است که قوای سه‌گانه در کنار هم در مسیر قانون‌گذاری حرکت کنند، به نفع مستضعفان گام بردارند، معیشت دهک‌های پایین را تامین کنند، تورم را پایان دهند، سیاست خارجی را ساماندهی کنند و در یک حرکت هماهنگ، قوای سه گانه تمامی مشکلات کشور را حل کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه شاهد نادیده گرفتن برخی اشتباهات و تصمیمات غلط قوه مجریه هستیم، گفت: در دوره‌های قبل که بعضا قوای حاکمیتی یک نبوند، آنها گاها در مقابل عملکرد اشتباه یکدیگر واکنش نشان می‌دادند. همچنین اگر اتفاقی که اکنون در دولت بابت قانون‌شکنی رخ داده در دولت‌های دیگر رخ می‌داد، مجلس واکنش نشان می‌دادند، حتی ممکن بود کار به استیضاح وزیران کشانده شود.

وی در پایان افزود: این رفتار غیرقانونی در تعیین حقوق و دستمزد کارگران و بازنشستگان می‌تواند زمینه برای استیضاح وزرا و حتی سوال از رئیس جمهور را باز کند. اما متاسفانه مجلس سیاست سکوت در پیش گرفته است.

بیشتر بخوانید:

نحوه ایجاد حساب کاربری و دریافت فیش حقوقی بازنشستگان در سایت تامین اجتماعی
نحوه ثبت نام و پرداخت وام گردشگری به بازنشستگان و وظیفه‌بگیران
نحوه صدور احکام جدید و زمان واریز اصلاح احکام حقوق و مابه التفاوت بازنشستگان

ثبت دیدگاه

 • Arash

  تاریخ : ۱۸ - مرداد - ۱۴۰۱

  دستشون باهم تو یه کاسه هست !!!
  اینا به فکر منافع خودشونن
  ما مردم سکوت کنیم بدتره


 • سلام

  تاریخ : ۱۸ - مرداد - ۱۴۰۱

  حکم افتاده دست یه عده … که خودشون رو عادل راستگو میدونن . همه باهم ساختن تا خلاف قانون کنن وحق قانونی بازنشستگان رو ندن. الملک ویبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.کار رو به جایی میرسونن که کسایی که با جون ودل برای این انقلاب خون خوردن پشیمون بشن .هرچند برای اینا که فرقی نمیکنه هرچی بشه .۴۰۰۰ از بچه های مسئولین که خارج هستن و….


 • صفدر خوشخلق

  تاریخ : ۱۸ - مرداد - ۱۴۰۱

  باسلام ودرود به شما مجلسیان انقلابی ما بازنشستگان محروم ومظلوم ازشما عزیزان انتظار داشتیم که دولت را در مقابل ظلم مظاعفی که سالیان سال است در حق ما روا میدارد بر اساس قانونی که میگوید مجلس در راس امور است ازانها توضیح بخواهید تا دست از قانون گریزی بردارد وبر اساس مر قانون رفتار نماید


 • علی

  تاریخ : ۱۸ - مرداد - ۱۴۰۱

  این مجلس انقلابی نیست اگه بودبفکرمردم وبازنشسته هابودنداینادگه فقط به فکرخودشونندان شاالله بحق امام حسین … همه بگیدان شاالله


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۹ - مرداد - ۱۴۰۱

  وقت بخیر اینها اگر نماینده مردم بودن خیلی وقت پیش مشکل باز نشستگان حل شده بوداینها نماینده منافع خودشون هستن


 • سالار

  تاریخ : ۱۹ - مرداد - ۱۴۰۱

  بنده فقط یک جمله کوتاه و درخواست از کسانی دارم که سنگ اندازی جهت افزایش حقوق باتجربه ای کشور میکنند شما فقط یک ماه با دو برابره حقوق بازنشستگان زندگی کن اگه به خاصی هفتادی یک ریال افزایش نده تمام


 • سيمي

  تاریخ : ۲۰ - مرداد - ۱۴۰۱

  حق بازنشستگان به هیچکس روا نیست که باید مثل گداها ززندگی کنن چطورو کی اه این خانواده ها شما رابگیره با شرمندگی جلوی فرزندانشون


 • راسخون

  تاریخ : ۲۰ - مرداد - ۱۴۰۱

  تاریخ بزرگترین راهنما و باید باعث عبرت ظالمین باشد که چگونه در زمان آینده مجازات خواهند شد.


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  چراسکوت حالاکه آنهابهفکر مانیست باید خودمان به فکرباشیم


 • لط

  تاریخ : ۲۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  لطفا به فریاد بازنشستگان تامین اجتماعی برسید


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  بازنشستگان تا رسیدن به نتیجه به مبارزه خود ادامه می دهند ولی باید بدانید همه انتخابات های چه مجلس و چه ریاست جمهوری و … در راه است بازخورد مخالفت با حق قانونی بازنشستگان و سکوت دیگران در زمان انتخابات پاسخ داده خواهد شد.


 • محمد جمشیدی جانبازاعصاب وروان

  تاریخ : ۲۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  اگر مجلس همان روز که قول داد رئیس جمهور امضا نکند رئیس مجلس دستور پرداخت را میده دولت هم ازاین پله به ان پله نمی پرید مگر از جیب دولت در نیامد ۵ماه شد یک امضا تمام کارها و دستورات اینقدر طول میکشد این رسم دولت داری نیست مجلس حامی مردم شده مثل امضا کردن پرداخت بازنشستگان ومستمری بگیران هی میگوید اقا گفتند اول معشیت مردم کو حرف کیا گوش میکند


 • ع.ا.ش

  تاریخ : ۲۷ - مرداد - ۱۴۰۱

  سلام من کاری ندارم اگربازنشستگان لشکری وکشوری درعرض یکماه تصمیم وتصویب درخصوص افزایش حقوق انجام میشه پس چرا بعضی ازخدابیخبرها نزدیک به۶ماهه ماروبلاتکلیف گذاشتند فقط امیدوارم که خیر نبینند وخدا سزایشان را بدهب مشکلی نیست اخه ماهم خدایی داریم .وبازهم با صروصدا مشکل ما حل میشه خداازحقالناس نمیگذره اه ما گریبانگیر زن وفرزنداتون میشه