• 26 / آذر 1401 / 5:57
  • شناسه خبر : 99963

شاعر و ترانه سرای مشهور شیرازی درگذشت

محمدعلی شیرازی در ۸۱ سالگی درگذشت. او ترانه سرای بسیاری از آثار خوانندگان قبل از انقلاب ازجمله قطعه مشهور فیلم سلطان قلب‌ها هم بود.

عباس سجادی – شاعر –  با تایید خبر درگذشت محمدعلی شیرازی – ترانه‌سرای پیشکسوت – به ایسنا گفت: آقای شیرازی حدود یک ماهی بود که دچار مشکلات حاد ریوی شده بود؛ البته او سال‌ها بود که مشکل ریوی داشت و با کمک دستگاه اکسیژن تنفس می‌کرد اما یک ماه اخیر دچار مشکل حاد تنفسی بود و در نهایت در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان محب مهر تهران بستری شد و روز (جمعه، ۲۵ آذرماه) بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت.

او درباره مراسم تشییع پیکر این شاعر و ترانه‌سرا گفت: با خانواده او هماهنگی داریم، فردا یک سری کارهای اداری را انجام می‌دهیم و اگر کارهای اداری  فردا تمام شود، احتمالا یکشنبه (۲۷ آذرماه) مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری را خواهیم داشت.

محمدعلی حافظ الکتب معروف به محمدعلی شیرازی، شاعر و ترانه‌سرا، متولد ۲۷ اسفند ۱۳۱۹ در شیراز بود.

او ترانه‌های زیادی خلق کرده است که از جمله آن‌ها به ترانه‌ قطعه‌های «روزی تو خواهی آمد» با صدای محمد اصفهانی، «زیر آسمان شهر» با صدای امیر تاجیک و «وقف پرنده‌ها» با صدای قاسم افشار می‌توان اشاره کرد.از مشهورترین ترانه‌های وی می‌توان به شکار (با این مطلع: وقتی رسید آهو هنوز نفس داشت/داشت هنوزم بره‌هاشو می‌لیسید) با صدای ابی و سلطان قلب‌ها با صدای عارف و چرانمی رقصی با صدای ویگن و آهنگ دشتستانی هایده اشاره کرد.
او از معدود شاعرانی است که در حوزه محیط زیست نیز اشعار گوناگونی سروده‌است.کارهای او که در صدا وسیما پخش شد «آی ادمای مهربون واجبه که کمک کنیم» با صدای قاسم افشار و آهنگ مجموعه تلویزیونی زیر آسمان شهر با اجرای امیر تاجیک می‌باشد. دو اثر اخیر او هر دو بر روی آهنگ‌هایی از دکتر محسن کاظمیان است با عنوان «شب‌چراغ» و «عشقِ گمشده»؛ «چکاوک ناز من، امید پرواز من، تویی که معنا میدی، به شعر و آواز من»، مطلع اثر اخیر اوست.

 

بیشتر بخوانید:

ثبت دیدگاه