• 10 / اسفند 1400 / 7:11
  • شناسه خبر : 76469

صدور قبوض جدید برق با شمایل متفاوت و تعرفه های گران

معاون توانیر از صدور قبوض جدید برق که محاسبات آن براساس مصوبه هیئت دولت و پلکانی انجام شده است، خبر داد.

به گزارش اول فارس  به نقل از روابط عمومی توانیر، غلامعلی رخشانی مهر با اشاره به اینکه صدور قبوض جدید برق با شمایل جدید از اول بهمن ماه آغاز شده است، افزود: براساس مصوبه دولت مصارف تا سقف الگوی مصرف با تعرفه یارانه‌ای محاسبه می‌شود که نسبت به گذشته هیچ تغییری نداشته است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر خاطرنشان کرد: پنجم دی ماه هیئت وزیران با استناد به حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین و اجرای آن از اول بهمن را به وزارت نیرو ابلاغ کرد.

رخشانی مهر افزود: طبق این مصوبه، مشترکانی که مصرف برقشان زیر الگو‌های تعیین شده باشد، مشمول هیچ افزایش قیمتی نشده و همچنان برق را به قیمت یارانه‌ای استفاده می‌کنند؛ اما مشترکانی که مصرف برقشان بیشتر از الگو باشد به صورت پلکانی و در سطوح الگو تا ۱.۵، ۱.۵ تا ۲ و بیش از دو برابر الگو، یارانه کمتری دریافت کرده و باید قیمت مازاد بر مصرف الگو را با تعرفه‌های جدید پرداخت کنند.


گفتنی است، در حال حاضر بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، بیش از ۷۵ درصد مشترکان خانگی برق تا سقف الگو، مابقی مصرف کنندگان بالاتر از سقف الگو از انرژی برق استفاده می‌برند. تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی توجهی به میزان استفاده خود از انرژی حیاتی برق، بیش از ۲ تا چندین برابر بالاتر از الگو‌های تعیین شده، برق مصرف می‌کنند.

البته در این مصوبه با تغییرات انجام شده در نظام تعرفه گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز اقدام شده است، به طوری که اگر مشترکان در ۴ ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل مصرف کمتری داشته باشند، از پاداش مدیریت مصرف بهره مند می‌شوند.

بر اساس این گزارش، چنانچه مصرف برق مشترکی در ماه‌های گرم سال آینده کمتر از الگو بوده و نسبت به سال جاری برق کمتری مصرف کرده باشد، از پاداش کم مصرفی برابر نرخ هزینه تامین برق برای هر کیلووات ساعت صرفه جویی بهره‌مند خواهد شد، و در صورتی که این کاهش مصرف در ایام پیک مصرف برق کشور باشد این پاداش به ۲ برابر افزایش می‌یابد و حتی امکان رایگان شدن قبض برق مصرفی این مشترک وجود دارد.

این گزارش می‌افزاید، تمامی مشترکان برق می‌توانند با پیش بینی و انتخاب پله مصرف خود در اپلیکیشن برق من و سامانه برق ایران کمتر از مصرف سال گذشته، تخفیفی معادل ۵ درصد کل مبلغ صورتحساب خود را دریافت نمایند.

لازم به ذکر است، الگوی مصرف در ماه‌های غیر گرم سال برای کل کشور ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه بوده و در فصل گرم برابر ۳۰۰ کیلووات ساعت در مناطق عادی و برای مناطق گرمسیر با توجه به میزان دمای هوا و پایداری گرما و میزان رطوبت تا چندین برابر مناطق عادی تعیین شده است.

بیشتر بخوانید:

نحوه قرائت کنتور ، صدور صورتحساب و مشاهده فوری قبض برق توسط مشترکان
قبوض سنگین برق در انتظار دارندگان “داکت اسپلیت” دار
نحوه ثبت‌نام مددجویان کمیته امداد برای رایگان شدن قبوض آب، برق و گاز

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۱۰ - اسفند - ۱۴۰۰

    ما تو خونه فقط یه لامپ روشن میکنیم.، تلویزیون را روشن نمی‌کنیم. دوتا یخچال فریزر داریم، همیشه مینویسه بیشتر از الگوی مصرف!
    خدا بخیر بگذرونه.