• ۲۴ / مهر ۱۴۰۰ / ۱۵:۳۳
 • شناسه خبر : 70920

اختصاص بسته اینترنت رایگان برای آموزش آنلاین به دانش آموزان ، یک ضرورت فوری

در پی شیوع فراگیر و اپیدمی شدن بیماری کرونا و گسترش وحشتناک ویروس کووید ۱۹ در سراسر دنیا ، دانش آموزان ایرانی نیز از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون از حضور فیزیکی در کلاس های  درس مدارس محروم بوده اند.

به گزارش اول فارس، هر چند پلتفرم های متنوعی برای ادامه آموزش دانش آموزان ایرانی از طریق فضای مجازی ازائه شد اما همچنان دسترسی بسیاری از دانش آموزان به آموزش های مجازی در هاله ای از ابهام است.

برنامه های تلوزیونی آموزش دروس مدارس هم تاکنون آنگونه که باید و شاید نتوانسته است جای خود را در بحث آموزش راه دور دانش آموزان پیدا کند.

هر چند وزارت آموزش و پرورش با ارائه  اپلیکیشن شاد سعی کرد تا حدودی نسبت به یکسان سازی امر آموزش مجازی در سراسر کشور اقدام نماید اما بر کسی پوشیده نیست شاد نیز نتوانست پاسخگوی نیازهای تعاملی معلمین و دانش آموزان در سطوح مختلف تحصیلی باشد.

در استفاده از فضای مجازی برای آموزش دانش آموزان ایرانی چند نکته مهم است که شاید پرداختن به آنها در این مطلب جای تامل داشته باشد:

۱- معمولا بسیاری از خانواده ها بدلیل مشکلات ناشی از تحریمها ، تورم و گرانی گوشی های موبایل هوشمند و یا تبلت یا سیستم کامپیوتری امکان خرید گوشی موبایل مناسب برای استفاده از اپلیکیشنهای آموزش مجازی را نداشته اند.

۲- تعدد دانش آموزان در خانواده ها یکی از موضوعات مهم واساسی است که بسیاری از خانواده کم توان مالی و بی بضاعت قادر به تامین ابزار دیجیتالی مناسب برای آموزش تک تک فرزندان نیستند.

۳- موضوع آنتن دهی اپراتورهای مختلف خصوصا در نقاط مختلف کشور و دسترسی به اینترنت دارای سرعت مناسب نیز یکی از چالش های جدی دانش آموزان وخانواده ها خصوصا در شهرهای و روستاها دور ونزدیک در کشور است.

۴- بسیاری از دانش آموزان و معلمان از کندی شدید شبکه شاد شکایت دارند هرچند اعلام شده است اینترنت شاد رایگان است ولی مشکلات ناشی از پهنای باند اینترنت و ترافیک شبکه موید این نکته است که در این رابطه مشکلات جدی وجود دارد.

۵- در روزهای اخیر شاهد اختصاص بسته های متنوعی و تا حدودی یکسان در قالب بسته اینترنت رایگان برای آموزش مجازی برای معلمان ، دانشجویان ،اساتید دانشگاه ها و طلاب بوده ایم که البته نقش بسیار موثری برای ارتقای وضعیت دسترسی این اقشار به آموزش مجازی را داشته است.

۶- موضوع اهدای سیم کارت رایگان دانش آموزی هم موضوعی است که علی رغم وعده های گوناگون تاکنون در حد یک وعده باقی مانده است.

در این میان تاکنون سه اپراتور فعال همراه اول ، ایرانسل و شاتل موبایل از فعالسازی بسته های اینترنت برای آموزش مجازی برای معلمان ، دانشجویان ،اساتید و طلاب خبر داده اند ولی نکته مغفول د این مهم این است که هزاران دانش آموز بی بضاعت در ساسر کشور نیز سخت چشم انتظار اختصاص بسته های هدیه رایگان اینترنت دانش آموزی بوده اند و البته جا دارد وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این رابطه بررسی و امکان سنجی های لازم بعمل آورند تا دانش آموزان و خانواده هایی که توانایی خرید بسته های اینترنت برای آموزش مجازی را ندارند مورد حمایت قرار دهند.

بی شک اختصاص دادن بسته های اینترنت هدیه به معلمان امری است بسیار ضروری و البته قابل تقدیر  اما دسترسی نداشتن تعداد زیادی از دانش آموزان در اقصی نقاط کشور به امکان خرید بسته های اینترنت مناسب برای استفاده از آموزش مجازی مشکلی است که عملا همچنان آموزش مجازی قشر هدف یعنی دانش آموزان را از این فضا دور نگه میدارد.

بدیهی است بسنده کردن به رایگان بودن بستر اینترنت اپلیکیشن شاد تاکنون نتوانسته است پاسخگوی نیاز دانش آموزان کم بضاعت به آموزش مجازی باشد و امید میرود تدابیر و تصمیمات موثرتری در قالب اختصاص بسته هدیه اینترنت رایگان دانش آموزی باشیم.

در این ارتباط پیشنهاد میگردد مطالب زیر و نظرات نوشته شده خوانندگان ذیل آنها نیز مطالعه شود:

بیشتر بخوانید:

حضور همه دانش آموزان تمام مقاطع در مدارس از اول آذر الزامی شد
هدایا و جوایز جدید ایرانسل و همراه اول برای مشترکان اعتباری و دائمی
گوشی های هوشمند ؛ جوایز ویژه جشنواره پائیزه ایرانسل استان فارس

ثبت دیدگاه

 • عارف گرگانلی دوجی

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۴۰۰

  چرا دروغ میگین من یک هفته پبش رفتم سایتش میگه وقتش تموم شده


 • مریم

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۴۰۰

  سلام باید کجا بریم از خدامونه هرروز پول شازژ نداریم ، چگونه اینترنت رایگان دانش آموزی را فعال کنیم؟


 • سمیه

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۴۰۰

  سلام ببخشید مگه خانواده چقدر درآمد دارند برای دو فرزند دو تا گوشی و ه این همه اینترنت گرون باید اینترنت برای دانش آموزان رایگان باشه ما که توان خریدن نداریم


 • مهدی

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۴۰۰

  درس

  خواندن


 • فاطمه

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۴۰۰

  باید اینترنت بدن چون ما سه تا خواهر باید اینترنت بدن


 • محمد جواد پیری

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۴۰۰

  اینتر نت رایگان