• 15 / مرداد 1400 / 16:39
  • شناسه خبر : 63311

عرضه املاک و مستغلات مازاد بانک‌ها بصورت حراج در بورس کالا

به گزارش گروه اقتصادی اول فارس، حامد سلطانی نژاد طی نامه‌ای  نامه‌ای به شرح زیر از موافقت بانک مرکزی با «بهره گیری از سازوکار بورس کالای ایران جهت واگذاری اموال مازاد بانک‌ها با توجه به به اعلام حمایت قانونی نهادهای ناظر» خبر داد؛

« عطف به نامه شماره ۰۰/۱۱۲۱۳۱ مورخ  ۱۶ تیر ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با موضوع موافقت با استفاده از سازوکار حراج طبق دستورالعمل بازار فرعی بورس کالای ایران  و همچنین نامه شماره ۸۲/۴۰۰۰۲ مورخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به استحضار می‌رساند بورس کالای ایران به عنوان بزرگترین بازار متشکل کالایی کشور در راستای اجرای بند ۱۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص افزایش شفافیت و سلامت در اقتصاد و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا، فعالیت‌های شایان قابل توجهی را داشته است.

 تابلوی معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران در سال گذشته راه‌اندازی شد و  تاکنون برخی نهادها از جمله وزارت خانه‌ها و بانک‌ها موفق به فروش اموال غیر منقول خود از طریق این بستر شده‌اند و برخی دیگر نیز در حال طی فرآیندهای پذیرش و عرضه املاک خود هستند. لازم به ذکر است زیرساخت‌های نرم افزاری، سخت افزاری و مقرراتی موجود، امکان انجام انواع معاملات زمین و ساختمان با کاربری‌های گوناگون را در بورس کالا با بهره گیری از مکانیزم حراج فراهم کرده است.

شایان ذکر است بر اساس قوانین موجود در کشور از جمله ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، بند ج ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و نیز بر اساس بند الف تبصره یک ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مزایای قانونی متعددی جهت عرضه املاک و مستغلات مازاد از طریق سازوکار بورس کالا در نظر گرفته شده است. بعنوان نمونه با هدف تسهیل در فرآیند عرضه املاک و مستغلات در بازار فرعی بورس کالا، تمام عرضه کنندگان از پرداخت کارمزد پذیرش معاف بوده و تا پس از برگزاری حراج و انجام قطعی معامله، هزینه‌ای به فروشندگان تحمیل نخواهد شد.

در این راستا از آن بانک معظم دعوت می‌شود در صورت تمایل و صلاحدید به عرضه اموال غیر منقول مازاد خود از طریق بورس کالای ایران مراتب را به این بورس اعلام کنند تا هماهنگی‌های لازم چهت انجام اقدامات بعدی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

جزییات عرضه خودرو فیدلیتی ، دیگنیتی و کامیون کشنده فاو در بورس کالا
عرضه ۵ خودرو سنگین و سواری در بورس کالا بزودی+اسامی
عرضه جدید کامیون کشنده فاو در بورس کالا – آذر ۱۴۰۱

ثبت دیدگاه