• 30 / خرداد 1401 / 17:33
  • شناسه خبر : 87247
  • منبع خبر: تسلا پرس
راهنمای تعمیر و نگهداری از ماشین لباسشویی

چرا آب ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود؟

علت تخلیه نشدن آب لباسشویی چیست؟ چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟ گاهی اوقات فرایند شستشوی لباس پایان یافته اما همچنان آب ماشین لباسشویی به طور کامل تخلیه نشده است. در این مطلب علاوه بر اینکه علت تخلیه نشدن آب لباسشویی را بررسی می‌کنیم، راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه می‌دهیم.

اول فارس|راهنمای تعمیر و نگهداری:علت تخلیه نشدن آب لباسشویی چیست؟ چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟ گاهی اوقات فرایند شستشوی لباس پایان یافته اما همچنان آب ماشین لباسشویی به طور کامل تخلیه نشده است. در این مطلب علاوه بر اینکه علت تخلیه نشدن آب لباسشویی را بررسی می‌کنیم، راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه می‌دهیم.

احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگام استفاده از ماشین لباسشویی با مشکلات مختلفی مانند روشن نشدن دستگاه، تخلیه نشدن آب لباسشویی و… مواجه شده باشید. مهمترین قدم در این شرایط، عیب‌یابی دقیق و تلاش برای برطرف کردن مشکل است.

چرا آب در ماشین لباسشویی تخلیه نمی‌شود؟

خراب شدن پمپ تخلیه

در قسمتی از ماشین لباسشویی یک فیلتر تعبیه شده که مانع ورود اشیاء خارجی، ذرات گرد و غبار، پرز و کرک لباس به دیگر بخش‌های ماشین مانند پمپ تخلیه می‌شود. در صورتی که این فیلتر به وظیفه خود به درستی عمل نکند، این امکان وجود دارد که اجسام خارجی از فیلتر عبور کرده و وارد پمپ تخلیه شوند.

با گذشت زمان پمپ در معرض آسیب قرار گرفته و تخلیه آب به واسطه عملکرد پمپ انجام نخواهد شد. به این ترتیب اگر دستگاه شما آب را تخلیه نمی‌کند، در قدم اول وضعیت پمپ تخلیه را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل برای رفع آن اقدام کنید.

توجه داشته باشید که اگر در ناحیه پمپ گرفتگی ایجاد شده باشد، با رفع این گرفتگی می‌توانید مجدد ماشین لباسشویی خود را به کار بیندازید. در مقابل اگر پمپ دچار مشکلی جدی شده باشد، می‌توانید از نیروی متخصص برای تعویض آن کمک بگیرید. همچنین بیشتر قطعات مصرفی مانند پمپ تخلیه دارای تاریخ انقضاء هستند و پس از چند سال نیاز به تعویض پیدا خواهند کرد.

ایجاد گرفتگی در فیلتر

بر روی بدنه ماشین لباسشویی در سمت راست یا چپ یک دریچه وجود دارد که فیلتر پمپ در این ناحیه تعبیه شده است. یکی از مهمترین نکات در استفاده از ماشین لباسشویی، باز کردن این دریچه و تمیز کردن فیلتر آن است.

معمولا پرز لباس و اشیاء خارجی درون این فیلتر جمع شده و به همین جهت شما باید هر چند وقت یک بار این فیلتر را تمیز کنید. با باز کردن این دریچه مقداری آب نیز از آن خارج می‌شود. پیش از باز کردن درب آن، یک سینی یا ظرف زیر دریچه قرار داده تا آب بر روی زمین یا فرش نریخته و آشپزخانه شما کثیف نشود.

عدم توجه به فیلتر و تمیز نکردن آن در طولانی مدت باعث بروز مشکل در ماشین و تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌شود.

گرفتگی در شلنگ تخلیه

لباس‌ها و پارچه‌هایی که درون ماشین لباسشویی قرار داده می‌شوند، طی فرایند شستشو مقدار زیادی پرز، کرک، اشیاء خارجی، ذرات گرد و غبار و… وارد دستگاه می‌کنند. به همین دلیل تمیز کردن این وسیله خانگی و استفاده اصولی از آن بیش از هر چیز اهمیت دارد.

یکی دیگر از اجزای تشکیل‌دهنده ماشین لباسشویی که ممکن است در آن گرفتگی ایجاد شود، شلنگ تخلیه است. اگر این شلنگ به وسیله اجسام خارجی یا پرز و کرک مسدود شده باشد، تخلیه آب در ماشین به درستی انجام نخواهد شد.

شما می‌توانید با جدا کردن شلنگ تخلیه که به سینک ظرفشویی متصل می‌شود، احتمال گرفتگی را بررسی کنید. یکی دیگر از دلایلی که باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌شود، انتخاب شلنگ با طول زیاد است. اگر شلنگی که خریداری کرده‌اید، بیش از ۷ متر طول داشته باشد، آب به راحتی از آن تخلیه نشده و همچنین امکان پیچ‌خوردگی در آن نیز وجود دارد.

گرفتگی در خروجی آب

درون مخزن یا دیگ ماشین لباسشویی مسیری وجود دارد که آب از آن خارج می‌شود. گاهی اوقات اجسام خارجی یا لباس‌های کوچک درون این مسیر گیر افتاده و باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌شوند. به این ترتیب شما می‌توانید در عیب‌یابی و پیدا کردن مشکل این مسیر خروجی را نیز چک کنید.

خرابی میکروسوئیچ

درب ماشین لباسشویی دارای میکروسوئیچ است که این قطعه به بسته شدن درب دستگاه کمک می‌کند. تا زمانی که درب به طور کامل بسته نشود، امکان تخلیه نشدن آب لباسشویی نیز وجود نخواهد داشت. اگر این قطعه دچار مشکل شود، تنها راه چاره برای رفع مشکل، تعویض میکروسوئیچ است.

بروز مشکل در قطعه بُرد الکتریکی

همه مدل‌های ماشین لباسشویی دارای یک قطعه بُرد الکتریکی هستند که به نوعی هسته اصلی دستگاه محسوب شده و تمامی فرمان‌ها از این قطعه صادر می‌شوند.

هر گونه خرابی در این قطعه مهم منجر به بروز مشکلات مختلفی در ساختار و عملکرد ماشین لباسشویی می‌شود. یکی از دلایل تخلیه نشدن آب لباسشویی نیز ممکن است به خراب شدن بُرد الکتریکی ارتباط داشته باشد. خراب شدن تایمر و استفاده از مواد شوینده به مقدار زیاد نیز از دیگر عواملی هستند که باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌شوند.

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب به این نتیجه می‌رسیم که استفاده صحیح و بررسی قسمت‌های مختلف دستگاه به صورت منظم، در کیفیت کارکرد و حفظ طول عمر ماشین تأثیر قابل توجهی دارد. به عنوان مثال تمیز کردن بخش‌هایی مانند فیلتر پمپ در بروز مشکلاتی مانند تخلیه آب از ماشین نقش مهمی دارد. همچنین بررسی کردن جیب لباس‌ها و خارج کردن هر وسیله اضافی از آن‌ها، از ایجاد هر گونه گرفتگی و مسدود شدن قسمت‌هایی مانند شلنگ تخلیه، جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

چگونه و کی ماشین لباسشویی را رسوب‌زدایی و ضدعفونی کنیم؟
علت لرزش ماشین لباسشویی و روش های جلوگیری از لرزش آن
مزایا و معایب استفاده از پودر صابون در ماشین لباسشویی

ثبت دیدگاه