• 03 / اردیبهشت 1401 / 12:29
 • شناسه خبر : 81779
راهنمای تعمیر کولر آبی

علت صدای زیاد کولر آبی چیست؟ +عیب‌یابی و تعمیر

 
علت صدای زیاد کولر آبی چیست و چطور آن را کم صدا کنیم؟ با فرارسیدن فصل گرما، کولرهای آبی و گازی شروع به کار کرده و فضایی مطبوع در مکان‌های مختلف مسکونی و اداری ایجاد می‌کنند. یکی از مهمترین اقداماتی که ما پیش از روشن کردن انواع کولر باید انجام دهیم، سرویس دستگاه است.

سرویس‌های ماهانه و سالانه این امکان را فراهم می‌کنند تا در صورت بروز مشکل نسبت به عیب‌یابی و تعمیر کولر اقدام کنیم. شنیدن سر و صدای زیاد از کولر که باعث مزاحمت و سلب آسایش اعضای خانواده می‌شود، از مهمترین مواردی است که با سرویس دستگاه می‌توان از بروز این مشکل پیشگیری کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • چرا کولر آبی صدا می‌دهد؟
 • دلایل اصلی صدای زیاد کولر
 • خرابی یاتاقان
 • خرابی تسمه کولر
 • تعویض قطعات کولر آبی

در این مطلب قصد داریم به اصلی‌ترین علت صدای زیاد کولر آبی بپردازیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید، مطالعه این مطلب راهنمای خوبی برای عیب‌یابی و رفع مشکلات شما خواهد بود.

علت صدای زیاد کولر آبی چیست؟

دلایل زیادی باعث افزایش صدای کولر آبی موقع روشن شدن  می‌شود که عبارتند از:

بررسی تسمه پروانه

یکی از مهمترین قطعات موجود در کولرهای آبی، تسمه پروانه است که می‌تواند یک علت صدای زیادی کولر باشد البته اگر خراب شود. به همین جهت شما می‌توانید کارکرد تسمه پروانه را بررسی کرده و در صورت مشاهده ساییدگی یا پوسیدگی، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. همچنین نحوه قرارگیری تسمه در کولر و شل و سفت بودن آن نیز منجر به ایجاد صدای زیاد از کولر می‌شود.

توجه داشته باشید که در صورت شل شدن تسمه حتما باید برای سفت کردن آن اقدام کنید. به این دلیل که شل شدن تسمه بر روی قدرت موتور کولر نیز تأثیر گذاشته و شما نمی‌توانید از حداکثر قدرت دستگاه، بهترین استفاده را داشته باشید.

تغییر در فُرم محور پروانه کولر

یک علت صدای زیادی کولر هم بروز مشکل در قسمت محور پروانه است. با مشاهده تغییر فُرم و شکل مانند کج شدن محور پروانه می‌توانید برای تعویض این قطعه اقدام کنید. عملکرد ضعیف محور پروانه، بروز مشکل در عملکرد یاتاقان و… از عواملی هستند که باعث کج شدن و تغییر شکل محور پروانه کولر می‌شوند.

بررسی یاتاقان کولر

یاتاقان قطعه‌ای است که به عنوان نگهدارنده پروانه‌های کولر عمل می‌کند. یاتاقان از قطعات کوچک‌تری به نام بلبرینگ تشکیل شده که در صورت عدم روغن‌کاری، این قطعات خشک شده و باعث افزایش صدای کولر آبی موقع روشن شدن می‌شوند. به همین جهت خشک شدن یاتاقان، احتمال ایجاد صدای مزاحم از کولر را افزایش می‌دهد.

به منظور رفع یا جلوگیری از بروز مشکل می‌توانید هر سال پیش از روشن کردن کولر در فصل گرم، کولر آبی خود را سرویس و عیب‌یابی کنید. همچنین شما می‌توانید در فصل‌های گرم هر ماه یک بار وضعیت یاتاقان را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را روغن‌کاری کنید.

تعویض یاتاقان

همان‌طور که اشاره کردیم خشک شدن یاتاقان از دلایل اصلی تولید صدای زیاد از کولر آبی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که خراب شدن یاتاق نیز احتمال ایجاد صدا از کولر را افزایش می‌دهد. عواملی مانند زنگ‌زدگی، کاهش عمر مفید قطعه و… از مواردی هستند که باعث خراب شدن یاتاقان می‌شوند.

خرابی بوشن موتور و افزایش صدای کولر آبی

علت صدای زیادی کولر می‌تواند بخاطر خرابی بوشن موتور هم باشد. یکی از اتصالات موجود در موتور، بوشن است که خراب شدن آن باعث ایجاد صدای مزاحم از کولر آبی می‌شود. افزایش رطوبت، کاهش عملکرد موتور و… از عواملی هستند که منجر به بروز مشکلاتی مانند ساییدگی یا خوردگی در بوشن می‌شوند. در صورتی که مشکلی در قسمت بوشن موتور ایجاد شد، در قدم اول با یک متخصص مشورت کرده و از نیروی ماهر برای تعمیر یا تعویض این قطعه کمک بگیرید.

تعویض قطعه پولی

اگر میزان صدای کولر آبی قابل تحمل نیست، شاید راه حل آن تعویض قطعه پروانه باشد. عملکرد پروانه و به چرخش درآمدن آن به واسطه کارکرد پولی انجام می‌شود. کولرهای آبی دارای دو پولی هستند که خراب شدن آن‌ها ممکن است باعث تولید صدای زیاد از کولر شود. اگر پولی در جایگاه اصلی خود شل شده باشد، شما می‌توانید با سفت کردن آن، صدای زیاد کولر را متوقف کنید. در غیر این صورت خراب شدن پولی و گشاد شدن دهانه آن نیاز به تعویض این قطعه دارد.

سخن آخر

در این مطلب به طور کامل علت صدای زیادی کولر در زمان روشن شدن را بررسی کردیم. در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که شل شدن پیچ و مهره‌ها و قطعات داخلی کولر آبی از دیگر عواملی هستند که باعث تولید صدای مزاحم از کولر می‌شوند.

برای جلوگیری از بروز مشکلاتی شبیه به سر و صدای زیاد از کولر آبی، شما باید سرویس سالانه کولر را در نظر داشته و نسبت به انجام آن حساس باشید.

آموزش آشپزی|طرز تهیه یک نوع جوجه کباب که از خوردنش سیر نمی شوید

بیشتر بخوانید:

۷ نشانه اصلی سوختن واشر سرسیلندر ماشین و نحوه تعمیر آن
علت‌های اصلی آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی چیست؟
روش های عیب یابی و تعمیر شیشه‌ بالابر خودرو در خانه

ثبت دیدگاه

 • محمد

  تاریخ : ۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سرویسکار کولر در تهران
  ۰۹۲۲—۶۷۱۲


 • بهنام

  تاریخ : ۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بسیارعالی توضیح داده شد


 • سجاد

  تاریخ : ۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  خریدار کولر هستم در تمام نقاط تهران ۲۴ ساعته
  ۰۹۳۵۱***۶۹۸


 • نصیب الله فرجی کشکولی

  تاریخ : ۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  باسلام ودرودبسیارعالی بسیارعالی خسته نباشیدواقعا


 • دستغیب

  تاریخ : ۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  تراز کردن وثابت نمودن پایه کولر لرزش گیری بدنه رو هم اضافه کنید