• 15 / خرداد 1401 / 9:28
  • شناسه خبر : 85678

عوارض جانبی عجیب زیاده روی در نوشیدن اسپرسو

اسپرسو “به ایتالیایی: Espresso ” گونه‌ای قهوهٔ غلیظ است که در اوایل قرن بیستم در تورین ایتالیا ابداع شده‌است. اسپرسو با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش با فشار بسیار از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه تهیه می‌شود. اسپرسو یک قهوه دارای غلظت بالاتری از مواد محلول و معلق جامد است.
اسپرسو را لوییجی بتزرا، صاحب یک شرکت تولیدی در سال ۱۹۰۳ اختراع کرد. ایدهٔ او وارد کردن فشار به فرایند دم کردن قهوه بود که زمان لازم برای دم کشیدن قهوه را کم می‌کرد. او نام دستگاه جدیدش را دستگاه قهوهٔ اسپرسو گذاشت. اسپرسو در ایتالیایی به معنای سریع است.اسپرسو پایه برخی از نوشیدنی‌ها مانند کافه لاته، کاپوچینو، کافه ماکیاتو، کافه موکا و کافه آمریکانو است. در تهیه کاپوچینو حتماً اسپرسو را به‌کار می‌برند ولی در تهیه کافه لاته این امر ناگزیر نیست. میزان کافئین موجود در اسپرسو در واحد حجم از سایر نوشیدنی‌ها بیشتر است و به این دلیل هم هست که اکثر اوقات در مقیاس‌های کوچک سرو می‌شود. یک اسپرسو ۶۰ میلی لیتری دارای ۸۰ الی ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین است در حالیکه یک قهوه معمولی با حجم ۲۴۰ میلی لیتر داری ۹۵ الی ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین است

در مورد فواید نوشیدن قهوه، و به ویژه قهوه «به سبک ایتالیایی»، معروف به اسپرسو، سوالی وجود ندارد. در واقع، مطالعه‌ای در مجله تغذیه آمریکا، به رابطه بین ۲۰۴۸۷ نفر و مصرف روزانه اسپرسوی آن ها و عوارض جانبی نوشیدن اسپرسو می‌پردازد. هیچ یک از شرکت کنندگان در ابتدای آزمایش بیماری قلبی عروقی یا سرطان نداشتند و هر کدام حدود ۳۰ میلی لیتر یا بیشتر اسپرسو هر روز برای بیش از هشت سال مصرف می کردند.

عوارض جانبی نوشیدن اسپرسو

برای دوستداران اسپرسو، این خبر بسیار خوبی است، اما به گفته دکتر لیزا آریانگ، چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که زیاده روی نکنید. در حالی که اسپرسو غالبا فواید زیادی دارد، نوشیدن زیاد اسپرسو عوارض جانبی منفی نیز دارد. یانگ می‌گوید: «نوشیدن بیش از حد اسپرسو بسیار آسان است، به خصوص که آن‌ها فنجان‌های بسیار کوچکی هستند.

  1. اسپرسو می تواند خواب شما را مختل کند؛ عوارض جانبی نوشیدن اسپرسو

کافئین زیاد، که اسپرسو مملو از آن است (مگر اینکه بدون کافئین بنوشید، اما چه کسی این کار را می کند؟)، می تواند شما را دیرتر از زمانی که می خواهید بیدار نگه دارد. یانگ توصیه می‌کند در طول روز کمتر اسپرسو بنوشید؛ همه افراد متفاوت هستند، اما من توصیه می کنم تا ظهر کافئین را قطع کنید.

  1. اسپرسو می تواند شما را مضطرب کند

یکی دیگر از عوارض جانبی کافئین که آدرنالین بدن شما را آزاد می کند، اضطراب است. کافئین با مسدود کردن اثرات آدنوزین، یک ماده شیمیایی مغز که باعث احساس خستگی شما می شود، هوشیاری شما را افزایش می دهد. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، اختلال اضطراب ناشی از کافئین را به عنوان وضعیتی می شناسد که در آن کافئین با عملکرد روزانه تداخل می کند.

  1. اسپرسو می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد

این یکی خیلی ترسناکه! مصرف کافئین بیش از حد ممکن است باعث تندتر شدن ضربان قلب شود یا حتی ریتم ضربان قلب شما را تغییر دهد. این فیبریلاسیون دهلیزی نامیده می شود که در جوانانی که نوشیدنی های انرژی زا حاوی دوزهای بسیار بالای کافئین مصرف می کردند، گزارش شده است.

  1. بهتره نزدیک دستشویی باشید؛ عوارض جانبی نوشیدن اسپرسو

اسپرسو می تواند احساس دهیدراته شدن را در شما ایجاد کند زیرا نوشیدنی های کافئین دار دارای اثر مدر خفیفی هستند – به این معنی که ممکن است باعث نیاز به تکرر ادرار شوند. دیورتیک ها موادی هستند که باعث می شوند بدن شما بیش از حد معمول ادرار کند، که لزوما مضر نیست، اما ارزش آن را دارد که قبل از یک ماشین سواری طولانی به آن توجه کنید.

  1. اسپرسو می تواند باعث مشکلات گوارشی شود

اسپرسو (و قهوه) اثر ملین معروفی دارند که به ترشح گاسترین نسبت داده شده است، هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت روده بزرگ را سرعت می بخشد. با این حال، اگر در نوشیدنی روزانه خود زیاده روی کنید، ممکن است در برخی افراد منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال شود.

  1. اسپرسو می تواند تقویت کننده حافظه باشد

یک مطالعه دانشگاه کالیفرنیا نشان داده که نوشیدن دو اسپرسو باعث تقویت حافظه می شود. سپس این امر باعث بهبود حافظه بلندمدت در افراد شده است. با این حال، نیازی به نوشیدن بیش از این نیست، زیرا این مطالعه برای کسانی که بیش از دو فنجان نوشیدند، بهبودی پیدا نکرده.
  1. زیاده روی نکنید؛ عوارض جانبی نوشیدن اسپرسو

راه برای جلوگیری از این معایب اسپرسو بسیار ساده است. یانگ می گوید که شما می توانید چیزهای خوبی داشته باشید. او توضیح می دهد: “بسیاری از افراد سالم می توانند تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز بنوشند. این حدود چهار فنجان قهوه دم کرده یا ۵ تا ۶ اسپرسو است.”

بیشتر بخوانید:

تفاوت های اساسی قهوه با چای، کدام یک بهتر هست ؟
این ۱۳ ماده غذایی پوست تان را پیر می‌کنند !
کدام نوع قهوه بیشترین مقدار کافئین را دارد؟

ثبت دیدگاه