• 16 / آذر 1401 / 21:07
  • شناسه خبر : 99414

عکسی جالب از جشن تولد نوه ناصرالدین شاه

مظفرالدین‌شاه قاجار (زاده ۵ فروردین ۱۲۳۲– درگذشتهٔ ۱۸ دی ۱۲۸۵) پنجمین پادشاه ایران از دودمان قاجار بود. وی پس از کشته‌شدن پدرش ناصرالدین‌شاه و پس از نزدیک به ۴۰ سال ولایت‌عهدیِ، شاه شد و از تبریز به تهران آمد.

عکس زیر مربوط است به یکی از جشن های زمان قاجار است؛ جشن تولد ناصرالدین میرزا ناصرى، کوچکترین فرزند مظفرالدین شاه و اشرف خانم سرور السلطنه حضرت علیا خواهر فرمانفرما که در کنار فرزندش نشسته است.

پادشاهی مظفرالدین‌ شاه قاجار

مظفرالدین‌شاه قاجار (زاده ۵ فروردین ۱۲۳۲– درگذشتهٔ ۱۸ دی ۱۲۸۵) پنجمین پادشاه ایران از دودمان قاجار بود. وی پس از کشته‌شدن پدرش ناصرالدین‌شاه و پس از نزدیک به ۴۰ سال ولایت‌عهدیِ، شاه شد و از تبریز به تهران آمد. در جریان جنبش مشروطه، برخلاف کوشش‌های صدراعظم‌هایش علی‌اصغرخان اتابک (اتابک اعظم) و عین‌الدوله، با مشروطیت موافقت کرد و فرمان مشروطیت را امضا کرد. او ده روز پس از امضای قانون اساسی درگذشت. او آخرین پادشاهی است که در ایران درگذشته‌است. مظفرالدین‌شاه در کربلا به خاک سپرده شده‌است.

زنان و فرزندان مظفرالدین‌ شاه

اولین همسر او ام‌الخاقان دختر میرزا تقی‌خان امیرکبیر بود که محمدعلی شاه قاجار حاصل این ازدواج بود. به هنگام فوت مظفرالدین شاه از وی ۱۸ دختر و ۶ پسر به نام های محمدعلی میرزا، ملک‌منصور میرزا شعاع‌السطنه، ابوالفتح میرزا سالارالدوله، ابوالفضل‌ میرزا عضدالسلطان، حسن علی‌ میرزا نصرت‌السلطنه و ناصرالدین میرزا ناصری باقی‌ ماندند.منبع:اقتصاد آنلاین

 

بیشتر بخوانید:

نخستین موبایل جهان در ایران ۱۷۱ سال پیش+عکس
فرزند ناصر‌الدین شاه که تا ۶ سال بعد از انقلاب در ایران بود
باغی که ناصرالدین شاه در مراسم عروسی به دخترش هدیه داد+عکس

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۱۷ - آذر - ۱۴۰۱

    مظفرالدین شاه باحتمال زیاد توسط عین الدوله و اتابک و سایر قاجارها که مخالف مشروطه بوده اند ،کشته شده است چون بعداز ده روز از امضای مشروطه درگذشته است.