• ۱۲ / خرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۲۷
  • شناسه خبر : 55835

قرنطینه کامل یک روستا در فارس بدلیل جولان کرونای آفریقایی و انگلیسی

به گزارش اول فارس ، روستای بریز از توابع بخش مرکزی لارستان استان فارس این روزها محلی برای جولان ویروس جهش یافته آفریقایی وانگلیسی شده و با تصمیم دانشکده علوم پزشکی و ستاد مدیریت کرونا و همچنین مسئولان محلی این روستا تا اطلاع بعدی قرنطینه شد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: تنها در آزمایش‌های صورت گرفته در روز سه شنبه یازدهم خرداد ۱۴۰۰ ابتلای هشت نفر به کرونای آفریقایی و انگلیسی در این روستا تایید شد.

وحید یگانه با اعلام این مطلب به ایرنا گفت داشت: از این هشت مورد چهار نفر به کرونای جهش یافته انگلیسی و چهار نفر به کرونای آفریقایی مبتلا شده اند.

وی ادامه داد: جزئیات این تصمیم و قرنطینه شدن نیز به مردم روستای بریز اعلام شده و هرگونه ورود و خروج به این روستا و انجام مراسم و آیین های عبادی و سیاسی در این روستا نیز تعطیل شده است.

معاون بهداشتی دانشکده علم پزشکی لارستان اضافه  کرد:‌ هشتم خردادماه جاری نیز یک نفر به کرونای جهش یافته آفریقایی در این روستا مبتلا شده بود.

یگانه ادامه داد: فرد مبتلا در این شهرستان یک خانم۶۱ ساله ای بود که با سابقه بیماری دیابت و علائم سردرد و سرفه به واحد واگیر معاونت بهداشتی مراجعه کرد که آزمایش پی سی آر  انجام گرفت و به آزمایشگاه مرجع شیراز ارسال شد که پس اعلام نتیجه آزمایش مشخص شد که این شخص به کرونای آفریقایی مبتلا شده است.

وی گفت: با توجه به سرعت سرایت این نوع از ویروس کرونا، از اهالی روستای بریز درخواست می کنیم که از رفت و آمد خانوادگی به شدت اجتناب و همکاران بهداشتی را در قطع زنجیره انتقال این ویروس خطرناک یاری کنند.

یگانه گفت: با توجه به قرنطینه شدن روستای بریز لارستان و افزایش تعداد مبتلایان به ویروس جهش یافته از اهالی منطقه لارستان که در استان هرمزگان و به ویژه شهرهای قشم و درگهان شاغل هستند درخواست می کنیم که از سفر به لارستان تا سفید شدن اوضاع استان هرمزگان پرهیز کنند.

وی بیان کرد: قرابت های عاطفی و نیز ارتباطات و مراودات اجتماعی ریشه دار با استان هرمزگان به عنوان یکی از مناطق بحرانی و با قرمز کرونای جهش یافته آفریقایی و هندی، از چالش های اساسی و محلی برای جولان دادن و شیوع دوباره و افزایش مبتلایان به این ویروس در شهرهای جنوبی فارس بویژه لارستان شده است.

البته این تجربه تلخ یکبار در خصوص کویید ۱۹ دامن لارستان و شهرهای جنوبی فارس را گرفته بود و وقتی موج گسترده کرونا در تیرماه ۹۹به هرمزگان رسید همان مواقع نیز دانشکده علوم پزشکی لارستان و ستاد مدیریت کرونا هشدار جدی نسبت به ورود این ویروس  به مناطق جنوبی فارس دادند که این هشدارها چندان جدی گرفته نشد و لارستان نیز با پیک سنگین و موج فزاینده کرونا مواجه شد.

 به لحاظ رنگ بندی کرونایی لارستان در وضعیت نارنجی است.

 یگانه همچنین با اشاره به تزریق واکسن کرونا گفت: تاکنون ۱۳ هزار و ۶۹۸ دوز واکسن به جمعیت تحت پوشش و گروه های هدف در شهرستان های زیرمجموعه دانشکده علوم پزشکی شامل لارستان، خنج و اوز تزریق شده است.

“بریز” روستایی از توابع بخش مرکزی لارستان در استان فارس و فاصله آن تا شهر لار  ۴۵ کیلومتر است.

بیشتر بخوانید:

رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس منصوب شد
واکنش احساسی سه نماینده هرمزگان به طرح الحاق استان فارس به دریا
بیانیه مرکز تحقیقات سلامت درباره نتایج پژوهش کارآیی واکسن‌ها در استان فارس

ثبت دیدگاه