• ۲۰ / مهر ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۰
 • شناسه خبر : 70628

قطع یارانه نقدی و محرومیت از خدمات بانکی این گروه افراد بزودی +جزئیات

یارانه مستاجرانی که اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت نکنند، قطع می‌شود. یارانه مالکان خانه در چه صورت قطع می‌شود؟

تمام سرپرستان خانوار می‌توانند بدون در نظر گرفتن آخرین رقم کد ملی خود برای درج اطلاعات مذکور به سامانه املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir مراجعه کنند.

در این اطلاعیه تاکید شده است  یکی از موضوعاتی که در این زمینه لازم است متقاضیان به آن توجه کنند آن است که این اقدام تنها در راستای ساماندهی حوزه مسکن کشوری  و همسو با قانون ساماندهی بازار مسکن است  و هیچ نفعی  جز ساماندهی بازار مسکن در آن وجود ندارد.

طبق اعلام مقامات وزارت راه و شهرسازی  برای ثبت نام  نیاز به اطلاعات خاصی نیست تنها آدرس، شماره سند و کد ملی کافی است و در صورت نداشتن گوشی متقاضیان می‌توانند در دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت نام را انجام دهند.

طبق پیشبینی های صورت گرفته شرایط ثبت نام اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، اتباع خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

انجام خوداظهاری از طریق سامانه در اینترنت و با رایانه شخصی به صورت رایگان برای عموم فراهم است، لیکن درصورت تمایل به استفاده از خدمات دفاتر پیشخوان دولت با هزینه شخصی نیز امکان پذیر است.

مالیات دریافتی از واحدهای مسکونی خالی کجا مصرف می‌شود؟

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت ره و شهرسازی دراره اهداف پیش‌بینی شده در این قانون گفت: این قانون دو هدف مشخص را پیگیری می کند، مورد اول مالیات بر خانه‌های خالی است که شناسایی این واحدها یکی از وظایفی است که قانونگذار برعهده این سامانه گذاشته است و مورد بعدی شناسایی محل اسکان خانوارهاست.

این مقام مسئول درباره نحوه هزینه کرد منابع حاصل از اجرای این قانون گفت: در قانون جهش تولید مسکن یک صندوق ملی مسکن لحاظ شده که مصوب شده است و مراحل شورای نگهبان را طی کند که اجرایی و عملیاتی خواهد شد. در قانونی که در مجلس برای جهش تولید مسکن تصویب شده است یکی از مواردی که منابع صندوق ملی مسکن را تامین خواهد کرد، مالیات‌های اخذ شده بر بخش مسکن است. منابع حاصل از بخش مسکن به صندوق ملی مسکن واریز می شود و منابع این صندوق برای تامین مسکن حمایتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محمودزاده گفت: سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی سال گذشته تشکیل داد به استناد قانونی شناسایی خانه‌های  خالی بود. اما طبق قانون ۵۴ مکرر،علاوه بر شناسایی واحدهای خالی، وظیفه جدیدی برعهده سامانه نهاده است و آن هم شناسایی محل سکونت خانوار است. هر خانواری بر اساس قانون می‌تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که اینها مشمول مالیات نیست. مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد مشمول مالیات خواهد شد. اگر واحدهای بیشتری داشته باشند اما خالی نباشند مشمول مالیات نخواهد شد.

به گفته وی، کسانی که در سامانه ثبت‌نام می‌کنند کد یکتایی را از سامانه دریافت می‌کنند مبنی بر آدرس الکترونیک خانوار و تمامی خدمات دولتی که ازین پس دریافت خواهند کرد مبتنی بر این کد یکتایی است که  صادر می‌شود.

وی با بیان این‌که اخذ مالیات از خانه‌های خالی برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، بدین معنا که شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها اگر خانه خالی از سکنه باشد مشمول مالیات نیست، گفت:‌ هر خانواری که نسبت به درج اطلاعات ناصحیح اقدام کند یا اطلاعات خود را در سامانه درج نکند علاوه بر آنکه کد یکتا را دریافت نمی‌کند از خدمات دولتی نمی‌تواند استفاده کند. بر این اساس این خانوارها، مشمول دو برابر جرایم مالیاتی خواهند شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در قانون برای شخصیت‌های حقوقی اعم از شرکت‌ها و سایر شخصیت‌های حقوقی که دارای واحدهای مسکونی هستند جرایم مالیاتی دو برابر اشخاص حقیقی لحاظ شده است. امیدواریم ضوابط اجرایی که برای قانون در نظر گرفته شده موجب تکمیل اطلاعات شود.

محمودزاده درباره واحدهای مسکونی فاقد سند نیز گفت: اطلاعات از طریق شهرداری ها و تعاونی ها در حال تکمیل است و اسناد تعاونی نیز ملاک عمل خواهد بود.

جریمه عدم ثبت نام مسکن چیست؟

طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی اگرمالکی نسبت به ثبت نام اقدام نکند یا اطلاعات خانه‌اش اشتباه و ناقص باشد مشمول جریمه مالیاتی می شود و اگر مستاجران نسبت به ثبت نام اقدام نکنند یارانه‌شان قطع شده و از خدمات بانکی محروم می‌شوند. در متن قانون وزارت نیرو مکلف شده که تعرفه آب و برق مالکانی که خوداظهاری نکرده‌اند با بالاترین پلکان قیمتی درنظر گرفته شود.همچنین اگر فردی دارای خانه خالی باشد و در این سامانه ثبت‌نام نکند و به نوعی تلاش در پنهان کردن این ملک خود کند، بعد از شناسایی ملکش از او دو برابر مالیات اخذ خواهد شد.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در سطح کشور شناسایی کرده و ثبت‌نام در سامانه یکتا تنها برای تایید این اطلاعات است.

مبلغ مالیات بر خانههای خالی چقدر است؟

طبق اعلام مقامات مسئول در سال اول حدود ۵۰ درصد مبلغ اجاره، در سال دوم حدود ۱۰۰ درصد مبلغ اجاره و سال سوم به بعد ۱۵۰ درصد مبلغ اجاره در هر ماه به عنوان مالیات از مالک دریافت می‌شود. این یعنی اگر ملکی خالی شناسایی شود و درآمد اجاره آن سالی ۵۰ میلیون تومان باشد، حدود ۲۵ میلیون تومان از شما مالیات اخذ خواهد شد.

البته این مقدار برای مالکان حقوقی دو برابر است. یعنی در سال اول به اندازه ۱۲ ماه، در سال دوم به اندازه ۲۴ ماه و در سال سوم به بعد به اندازه ۳۶ ماه درآمد اجاره‌ای ملک از مالک مالیات گرفته خواهد شد.

اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش از این دو بار در ایران اجرا و هر دوبار به شکست منجر شده است. یکبار دهه پنجاه تا اواخر دهه ۶۰ و دیگر دهه ۷۰ تا اواخر سال ۸۰. مهم‌ترین عامل عدم موفقیت این طرح‌ها نبود بستر مناسبی برای شناسایی خانه‌های خالی و ضعف نظارتی بوده است.

قطع یارانه خانواده هایی که در سامانه املاک ثبت نام نکردند

نگاهی به جزئیات مصوبه ستاد ملی کرونا که محور آن حمایت از مستأجران از طریق تمدید خودکار قراردادهای اجاره و پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن از سوی بانکهاست، نشان می‌دهد در این مصوبه علاوه بر اعطای تسهیلات ودیعه مسکن و نیز تعیین سقف اجاره بها (در تهران، ۲۵، کلانشهرها ۲۰ و سایر شهرها ۱۵ درصد) الزام به درج اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان نیز تا پایان مهر ماه تمدید شده است.

بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌ های مستقیم، فاز خود اظهاری سرپرستان خانوار از ۱۹ فروردین‌ماه سال جاری آغاز و مهلت ۲ ماهه برای آن تعیین شد که این مهلت در روز چهارشنبه ۱۹ خرداد به اتمام می‌رسید اما بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در روز شنبه ۲۲ خردادماه، مهلت اعلامی تا پایان مهرماه سال جاری تمدید شد.

بر اساس تبصره ۸ الحاقی به ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (مصوب آذرماه ۱۳۹۹ در مجلس یازدهم)، مالکان واحدهای مسکونی تمام کشور اعم از شهری و روستایی موظفند، اطلاعات املاک تحت تملک خود را با تعیین نوع بهره‌برداری، حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از انتشار دستورالعمل مربوطه، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.

در همین رابطه، وزارت راه‌وشهرسازی ابتدای سال جاری در اطلاعیه‌ای با اشاره به آغاز بازه زمانی فاز خود اظهاری در سامانه املاک و اسکان از ۱۹ فروردین‌ماه سال جاری تأکید کرد: «کلیه سرپرستان خانوارها اعم از شهری و روستایی، مالک و مستأجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلفند اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ ۱۹/‌فروردین/‌۱۴۰۰‬ در سامانه املاک و اسکان کشور درج نمایند.»

کارشناسان معتقدند، در کنار امکان بهره‌برداری از داده‌های سامانه املاک و اسکان به منظور شناسایی خانه‌های خالی و عملیاتی‌کردن قانون مالیات بر خانه‌های خالی، پایگاه داده مذکور، ابزار مؤثری در برنامه‌ریزی حوزه مسکن و شهرسازی و نیز اخذ سایر پایه‌های مالیاتی نظیر مالیات بر ثروت و خانه‌های لوکس محسوب می‌شود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی پیشتر درباره اهمیت این سامانه گفته بود: مردم اطلاعات ملکی خود را در سامانه املاک و اسکان درج کنند تا وزارت راه و شهرسازی یک بار برای همیشه بتواند نیازمندی‌های بخش مسکن اعم از تعداد واحدهای موجود، تعداد خانوارهای مستأجر، تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز و… را احصا و برای این بخش (مسکن)، برنامه ریزی کند.

بره‌ی ضمانت‌های اجرایی قانون‌گذار؛ یارانه نقدی مالکانی که اطلاعاتی ملکی خود را ثبت نکنند، قطع می‌شود

بررسی‌ها نشان می‌دهد، در ماده ۷ تبصره الحاقی مذکور، قانون‌گذار به منظور پیش‌بینی ضمانت‌های اجرایی لازم برای مشارکت هم‌وطنان در تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان آورده است:

«پس از پایان مهلت خوداظهاری، دستگاه‌های اجرایی مکلفند، خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست‌های حمایتی، یارانه‌ای، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را صرفاً با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.»

به نظر می‌رسد در صورتی که خانوارها تا پایان مهر ماه امسال نسبت به ثبت اطلاعات ملکی خود مبادرت نکنند، مشمول جریمه‌های مذکور در قانون مالیات‌های مستقیم قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

چگونگی پرداخت یارانه نقدی ۳۰۰ هزارتومانی به افراد توسط دولت
چگونگی ثبت بیمه و معافیت مالیاتی مشاغل و کسب وکارهای خانگی
واحدهای مسکونی و باغ شهری ها چقدر باید مالیات بدهند؟

ثبت دیدگاه

 • منصور

  تاریخ : ۲۰ - مهر - ۱۴۰۰

  سامانه املاک چیه…چه ملکی….؟


  پاسخ

 • ..

  تاریخ : ۲۰ - مهر - ۱۴۰۰

  فدای سرت قطع کن یارانه مگه چقدر تازه میگی سال دیگه حذف مالیات خو بیشتر باید پرداخت کنه خخخ وقتی خانه پایان کار سند نداره مالیات چطور میاد خخخخ


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  چندبارواردسامانه شدم ولی موفق به ثبت پایانی نشدم.


  پاسخ

 • بیکاره

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  شما اصلا برای قطع کردن اومدین قطع یارانه قطع اینترنت قطع درآمد قطع ازدواج یه زن یک بچه داشتیم اونم بخاطر اوضاع اقتصادی طلاق گرفتن رفتن این هم روش


  پاسخ

 • همسر زجر کشیده کارگر

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  من وهمسرم در کافی نت ثبت نام کردین و۶۰ هزار تومان جمعا هزینه این ثبت نام سامانه یکتا را پرداختییم حالا چطوری بفهمییم ثبت نام وارد شده از این سایت پیامکی برای شماره موبایل فرستاده نشده


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  سلام من ن مالکم ن مستاجر نگهبان ی باغ هستم ک ی قرداد دست نویس بین من و مالک باغ نوشته شده و اینکه این باغ در منطقه ای از شهر مشهد هست ک کدپستی نداره چکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید


  پاسخ

 • امیر

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  همه میخوایم از این نمد کلاه گشادی برای خودمون بسازیم کمو‌ زیاد م شد بزاریم سر دیگری


  پاسخ

 • علی

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  در قانونی که گذشته شده است عدالت رعایت‌ نشده وخیلی مردم را همش تهدید میکنید و فرار سرمایه از کشور هم احتمالا اتفاق خواهد افتاد و حالا حالا نشدنی است


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  فکری به حال بازنشسته ها بکنید که موستاجرن ازکجابیارنماهی دووسه میلیون اجاره بدن تورم که کمر مردم سکوند از یک جا هم اجاره خونه مسولین فکری به حال مردم بکنید


  پاسخ

 • فریدون

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  سلام.پس ازثبت،کددریافت نشد.


  پاسخ

 • زن بیوه ،تنها و جوان

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  من یک زن بیوه ،تنها و جوان هستم. باور کنید کارم ازدواج موقت است.کاملا حلال و شرعی… ولی خونه ای ندارم. در منزل شوهر صیغه ای زندگی میکنم. حالا من باید چکار کنم. یارانه ام قطع بشه خیلی نیاز دارم.


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  هر گونه تهدید به خود اظهاری وانجام کاری برابر ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود… و مردم می‌توانند در صورت مزاحمت به دیوان عدالت اداری شکایت برند.. این قانون از اساس مشکل دارد ومغایر قانون مالکیت است و برای مردم با ایجاد بروکراسی ایجاد مزاحمت می‌کند،، فکر نکنید دولت دلسوز مردم است.. اول با بی ارزش کردن پول ملی جیب مردم را زده وسپس به مایملک مردم گیر دادند.. با تهدید وارعاب…


  پاسخ

 • کرامت

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  سلام من یه ساختمان دوطبقه اوقافی دارم که بالای سردخترم درحال زندگی هست چه طوری باید دخترم درسامانه ثبت کنه درشهرستلن به هرکافی نا هم رفتم سردرنیاورده


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  شما چه خدماتی به مردم میدین که براشون خط و نشون میکشید


  پاسخ

 • پرستو صالحی

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  آخه این چه کاریه…مسکن کجا بود؟یارانه کجا بود…من نه مسکن دارم نه یارانه خب چرا باید کارت بانکی مو قطع کنند؟ چه حسابی چه کتابی؟


  پاسخ

 • مظلوم

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  دولت و مسئولین کم اوردن و دیگه جایی نیست…و ثبتنام بکنیم و نکنیم بزودی یارانه همه قطع میشه پس بایارانه تهدید نکنیدثبتنام کنن خانه های خالی مشخص میشه و مالیات میگیریدثبتنام هم نکنن یارانه قطع میکنیدیک کیلو قند چهل هرارتومنه ب….


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  تهدید کردن مردم در دولت مردمی نوبره محمودمحمودزاده معاون مسکن…. دولت قبلیه باید پرتش کنن بیرون عجیبه که مجلس انقلابی هیچکاری نمکنه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  با تهدید مردم نمیشه مدیریت کرد .


  پاسخ

 • ا

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  من تو خونه قدیمی پدرم با ۳۸سال سن مجرد با بدترین شرایط داریم زندگی میکنیم هر کار میکنم ثبت نمیشه چکار کنم که شما… دست از سرم برداری


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  کاش کرونا نره مارو هم با خودش ببره واسه آدمی که یک عمر مستاجره و جز یارانه درآمدی نداره همون مرگ بهتره. …..اون دنیا …. سامانه ثبت…. واسه مسئولین میزنیم


  پاسخ

 • فتح اله دشمن زیاری

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  من مستاجرم باشش فرزند که یکیشون مشکل کلیوی بیماری خاص دارد بجای تهدید کردن فکری به حال مامستاجران دولت بکند تورم کمرهمه راشکسته منه کارگرازکجابیارم اجاره بدهم
  کجا وچجوری ثبت نام کنیم


  پاسخ

 • ع.ن

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  با سلام هموطن عزیز اینا همون حکایت وا ودیعه را نتونستن ب اثبات برسونن
  مستاجر هزینه کرده وقت گذاشته آخرشم وام ندادن اگر هم بود برا خودشون بود


  پاسخ

 • میتا

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  سلام منم ثبت کردم کد را دادن ولی هرکاری کردم نشانی منزل ثبت نشد مستأجرم با یک بچه من بیوه ام دارم به زور زندگیمو راه میبرم آیا من زن برم چیکار کنم بااین اجاره های سنگین کجای دولت که فکری به حال ما می‌کنه کد پستی می زنم میگه اشتباهه


  پاسخ

 • زینب

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  من رفتم کلبه کوچک روستایی مو ثبت کردم.ممنون که اطلاع دادین


  پاسخ

 • بیگی

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  در مورد خانه‌هایی که هنوز پایان کار و سند ندارند چگونه باید ثبت نام کرد ؟


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  شما هنوز نتونستین قیمت مرغ و تخم مرغ و درست کنید حالا یارانه رو هم قطع کنید به جهنم


  پاسخ

 • A,l

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  کسی که ملک بنامش هست و فوت شده وراث مشخصات چه کسی بنویسند


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۴۰۰

  من رفتم ثبت نام کردم خلاص


  پاسخ

 • سعید یادآوری میاندوآب

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  ما که خانه سازمانی آموزش و پرورش مستاجر هستیم چگونه ثبتش کنیم؟؟لطفا راهنمایی کنید چون کدملی مالک باید ثبت سیستم بشه وگرنه راه نمیده


  پاسخ

 • امیرحسین

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  …به خدا قسم من سرمایم دویست هزار تومان نیست من سه تا بچه دارم مستجرم بخدا قسم نمیتونم خرج خونه بدهم بچه هام از گرسنگی رفتند خونه مادر زنم من کارگرم روز ۱۰۰۰باز میمیرم خونه کجا بود ثبتش کنم


  پاسخ

 • اسمان

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  دوزار دارن میدن انگار دارن میلیون پول میدن یارانه حق همستهمچی رو گرون کردید یارانه هنوز همونکسی نخواد میتونه انصراف بده ن دولت


  پاسخ

 • صداقت

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  من یک ساعت رفتم داخل سامانه بهم کد دادن ولی ادامش بالا نمیاد با این وضعیت نت ساعت ۵ صبح و امروز سه بار امتهان کردم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  ما میگیم سایت معشیتی را باز کنید اونهای که معشیتی نگرفتند بگیرند اونوقت شما میاید یرانه قطع میکنید


  پاسخ

 • توکل

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  من یارانه نمیخوام…خونه هم ندارم…ناچارا میرم به طالبان پناهنده میشم… خودمو راحت میکنم از بس الکی ثبت نام کردیم. وقتی چیزی نداریم چرا باید ثبت نام کنیم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  بعد از ثبت کلیه اطلاعات خواسته شده پیغام ثبت نام با موفقیت انجام شد آمد ولی کد یکتایی داده نشد


  پاسخ

 • ایراندخت

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  بابا ولمون کنید چه وامی چه کشکی


  پاسخ

 • لیلا

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  مسکن و شهرسازی بجای اینکه برامون خونه بسازه اومده میگه خونه نداشته تونو ثابت کنید ندارید…اینم شد حرف


  پاسخ

 • محمود

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  آقای قطع کن همه برای خودت نخواستیم. کو یارانه کو حساب بانکی… دلت خوشه…


  پاسخ

 • رحیم

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  ولا من مستجرم صاحب خونه هم هیچ مدرکی بهم نمیده میگه یارانمو قطع میکنن،امسال از طریق وام مسکن روستایی تونستم یه خونه نیمه کاره بسازم که در و پنجره و توو کاریش مونده حالا هم پول ندارم بسازمش،میخوای قطع کنی قطع کن اینم روش


  پاسخ

 • بلوچی

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۴۰۰

  ماروستامیشینم خداراشکرتو اتاق گلی زندگی میکنیم وام مسکن گرفتم وام اون موقع ۷میلیون بود۳میلیون دادم رشفه ۴دیگه یک متراتاق بالا بردم بودجه تمام۴۱سالمه دیگه توان کارهم ندارم شما هرکاری دوست داری بیمه الله


  پاسخ