• ۰۹ / آذر ۱۳۹۹ / ۸:۵۲
 • شناسه خبر : 39069
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران :

قیمت مسکن ۱۵ درصد کاهش یافت/ ریزش شدید قیمت مسکن در روزهای آینده

رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: صحبت‌ها از روزهایی می شود که قیمت ارز باز هم کاهش می‌یابد و در این صورت در بازار مسکن هم به ثبات قیمتی می‌رسیم.

کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن/ دولت عامل افزایش قیمت در بازار مسکن است

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از کاهش میزان معاملات و کاهش قیمت ۱۵ درصدی قیمت در بازار مسکن خبر داد.

به گزارش اول فارس ، مصطفی قلی خسروی درباره وضعیت معاملات املاک و بازار مسکن در تهران  به ایلنا گفت: طبق آمار رسمی از تاریخ ۱/۱/۹۸ تا ۴/۹/۹۸ تعداد قراردادهای شهر تهران ۱۶۹ هزار و ۵۴۳ هزار فقره بوده که از این تعداد ۵۴ هزار و ۴۱۹ فقره مبایعه نامه و ۱۱۴ هزار و ۱۱۷ هزار هم اجاره نامه بوده است. حال اینکه از تاریخ ۱/۱/۹۹ تا ۴/۹/۹۹ هم میزان مبایعه نامه ۶۰ درصد کاهش داشته و و هم قراردادهای اجاره با کاهش ۲۳ درصدی مواجه بوده است که البته قراردادهای اجاره به دلیل شرایط کرونایی که خانوار ترجیح به تمدید داشتند، کاهش یافت.

وی با اشاره به مولفه‌های تاثیر گذار در قیمت مسکن گفت: چهار عامل بازار سرمایه، ارز، طلا و حامل‌های انرژی در تعیین قیمت مسکن اثرگذار هستند که شاهد آن هستیم در چند روز اخیر هم قیمت طلا و ارز کاهش یافته و بورس نسبت به نیمه اول سال افت داشته است همچنین نرخ حامل انرژی هم تغییری نکرده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: بنابراین با توجه به وضعیت بازارهای موازی شاهد کاهش قیمت ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت مسکن هستیم.

وی تاکید کرد: البته هیچ توصیه‌ای نسبت به خریدن یا نخریدن مسکن به مردم نمی‌کنیم چراکه می‌دانیم مردم بازارها را رصد و تحلیل می‌کنند.

خسروی ادامه داد: من فرد سیاسی نیستم اما به عنوان یک کارشناس دلایل افزایش و کاهش قیمت مسکن را بررسی می‌کنم. همانطور که گفته شد ارز، طلا و بورس در قیمت بازار مسکن اثرگذار هستند و دولت تمام این بازارها را مدیریت می‌کند بنابراین اگر این عوامل باعث رشد قیمت مسکن شدند افزایش قیمت‌ها کار دولت بوده و امروز هم شاهد آن هستیم قیمت‌های این عوامل با اراده دولت کاهش یافته و به دنبال آن قیمت‌ها در بازار مسکن هم پایین آمد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: صحبت‌ها از روزهایی می شود که قیمت ارز باز هم کاهش می‌یابد و در این صورت در بازار مسکن هم به ثبات قیمتی می‌رسیم.

آخرین خبرها را در گروه واتساپ اول فارس بخوانید. (کلیک کنید)

ثبت دیدگاه

 • آرمين

  تاریخ : ۹ - آذر - ۱۳۹۹

  احسنت به این نظر کارشناسی دقیقا مشخصه با تحقیق و تفحص در بازار دارن ابراز نظر میکنن بنده به عنوان کارشناس و سازنده دقیقا موافق با این تحلیل پخته هستم مسکن بین ۴٠ تا ۵٠ درصد حباب قیمتی داره دقیقا از خرداد ماه امسال به بعد افزایش قیمت ها تنها فقط حباب مسکن است .


  پاسخ

 • ابراهیم

  تاریخ : ۹ - آذر - ۱۳۹۹

  اول قیمت مرغ کاهش بدید بعد فکر کاهش قیمت مسکن باشید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آذر - ۱۳۹۹

  مسکن اگر صددرصد هم کاهش پیدا کنه باز م کسی جز بزرگان نمی تونه خانه بخره مردم الان گیر خرید گوشت ومرغ وحبوباتن نان شب ندارن وای


  پاسخ

 • بلارک

  تاریخ : ۹ - آذر - ۱۳۹۹

  مسکن بدلایل زیر پایین نمیاد بلکه رشد داره…
  قیمت مصالح هنوز تو ملک نیوفتاده
  ملک تا الان سابقه افت نداشته حتی بعد قطعنامه ۵۹۸
  بازارهای طلا و دلار و بورس ضرری هست و این حجم نقدینگی کجا می‌ره…ملک


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آذر - ۱۳۹۹

  خدا کمک کنه انشالله قیمت مسکن بیاد پایین


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آذر - ۱۳۹۹

  ابان امسال قیمت متوسط تهران ۲ درصد نسبت به مهر افزایش داشته این کاهش ۱۵ درصدی کی اتفاق افتاده ؟ همین چند روز اذر ؟؟؟


  پاسخ