• 16 / بهمن 1399 / 7:37
 • شناسه خبر : 44458
 • منبع خبر: سلام نو ، ایلنا

ماجرای مسابقه جنجالی جنگ سگ‌ها در گلوگاه مازندران+تصاویر

مسابقات جنگ سگ‌ها هر ساله در شهر گلوگاه و با حضور شرکت کنندگانی از سراسر استان مازندران برگزار می‌شود. در آخرین دوره برگزاری این مسابقات حدود ۱۰۰ قلاده سگ شرکت داده شدند. قبل شروع مسابقه صاحبان سگ با رفتن روی باسکول و سپس بغل کردن سگ‌های خود این حیوانات را وزن کشی می‌کنند تا سگ‌ها در وزن‌های متوازن با هم مسابقه بدهند. برپایی میدان جنگ خونین میان سگ‌ها که در برخی موارد نیز با شرط بندی و قمار توأمان می‌شود، علاوه بر ضدیت با اصول مسلم قانونی و عرفی کشور، نقض آشکار حقوق حیوانات و آزار و اذیت این مخلوقات خداوند است.
علاوه بر این‌ها چنین مراسم خارج از عرفی به لحاظ روانی نیز واجد آثار سوء برای تماشاچیان بویژه تماشاچیان فاقد سن قانونی است؛ به همه این‌ها باید نقض پروتکل‌های بهداشتی را نیز با برپایی چنین مراسمی افزود.

مسابقه جنگ سگ‌ها که هفته گذشته در گلوگاه مازندران انجام شد ، نمونه کاملی از حیوان‌آزاری است .عکس و فیلم این مسابقه در حالی این روزها در فضای مجازی دست به دست می شود که چنین مسابقه‌ای پیش‌تر هم سابقه داشته و در تالش و مشکین شهر هم گزارش شده است.

مسابقه‌ای که نه تنها دیدن آن بسیار رنج‌آور است که برگزار کنندگان و تماشاچیان آن که از قضا بدون ماسک و رعایت حداقل‌های پروتکل های بهداشتی در این مراسم حضور داشتند ، خشم بسیاری را برانگیختند.

بر اساس این گزارش ، همه ما از کودکی خروس جنگی شنیده بودیم ؛ اما جنگ سگ‌ها کمتر . اما انگار جنگ سگ‌ها نوبرانه این سال‌ها شده که هر از چندی  عده ای برای تفریح و خوش گذرانی خود  این حیوانات زبان بسته را به جان هم می اندازند.چه خروس جنگی وچه جنگ سگ‌ها هر دو  نه تنها سرگرمی نیست که تماشای آن جز ترویج خشونت ثمره دیگری ندارد. از سوی دیگر تاثیرات این نوع سرگرمی های شنیع اثرات بسیار بدی بر روی کودکان تماشاچی باقی می‌گذارد که تا مدت ها در ذهن آنها باقی خواهد ماند. 

فیلم و عکس های  جنگ سگ ها و حیوان‌آزاری که به‌تازگی از شهرستان گلوگاه منتشر شده است؛ باعث موجی از نارضایتی عمومی در شهرستان و نقاط مختلف استان مازندران و کشور شده است و دل هر انسانی را به درد می آورد.

اگر چه پس از انتشار تصاویر این مسابقه ضابطان قضایی وارد عمل شده و افراد خاطی را به دلیل موضوع تهدید علیه بهداشت عمومی و  حیوان‌آزاری دستگیر کردند،  اما نارضایتی‌های عمومی و نادیده گرفتن حقوق حیواناتی که پایمال می شود و خطری احتمالی وجود بیماری از سوی سگ ها در منطقه همچنان باقی است.

از سوی دیگر بسیاری از مردم می پرسند چرا پیش از برگزاری چنین مراسمی مسئولان مانع برگزاری آن نمی‌شوند،  آیا مگر برگزاری هر گونه مراسم  آن هم  با حضور این همه تماشاچی به مجوز نیاز ندارد ؟

دستگیری لیدر و برگزارکنندگان مسابقه جنگ سگ‌ها 

فرماندار گلوگاه  با اعلام اینکه انتشار تصاویری از جنگ خونین سگ‌ها در ساحل گلوگاه در فضای مجازی بسیار نگران کننده بود و موجی از ناراحتی‌ها عمومی را در پی داشته است، به خبرنگار ایلنا گفت: به محض اطلاع از برگزاری چنین مسابقه غیرانسانی آزار حیوانات با برگزارکنندگان برخورد شد.

فریدون کلبادی نژاد  افزود: برگزاری این مسابقات در گلوگاه آن‌چنان که در برخی از فضاهای مجازی و کانال‌ها اعلام شده است به صورت هفتگی در گلوگاه برگزار نمی شود و ما هم با برگزاری این مسابقه غیرانسانی آزار حیوانات در گلوگاه در روز جمعه – ۱۰ بهمن ماه- غافلگیر شدیم.

او افزود: متاسفانه مسابقه اخیر با یک ساماندهی  قبلی  برگزار شد و ماموران انتظامی نیز پس از  اطلاع از برگزاری مسابقه  جنگ خونین سگ ها  در محل حاضر شده و چند لیدر و برگزارکننده این مسابقه را دستگیر کردند.

فرماندار گلوگاه گفت: با هر نوع ناآرامی که امنیت و آرامش مردم را بر هم بزند برخورد می کنیم و قطعا” دستگاه قضایی در برخورد با این مسابقات خونین جنگ سگ‌ها که با به جان هم انداختن سگ‌ها برای لذت بردن، عملی ناپسند و غیر انسانی مرتکب شده اند؛ قاطعانه برخورد می کند.

هشدار: گزارش زیر حاوی تصاویری‌ست که دیدن آن ممکن است برای برخی آزاردهنده باشد:

بیشتر بخوانید:

تصاویر آیین مردمی و سه هزار ساله‌ نوروز خوانی در مازندران
آب پز کردن توله خرس توسط زوج شکارچی در مازندران
ارزان قیمت ترین ویلاهای فروشی در مازندران و گیلان

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - بهمن - ۱۳۹۹

  این هم از نافهمی است


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - بهمن - ۱۳۹۹

  بی تفاوت بودن مسولین.


 • ترانه سعیدی

  تاریخ : ۱۶ - بهمن - ۱۳۹۹

  امیدوارم هرگز قرنظینه انسانهای جاهل تموم نشه


 • محمد

  تاریخ : ۱۷ - بهمن - ۱۳۹۹

  افسوس می خورم برای این همه بی فرهنگی و عقب ماندگی…آخه دیگه کی میخواهیم آدم شویم؟؟ چرا نیروی انتظامی با این آدم نما ها که باعث آزار این حیوانات بیچاره و حتی مرگ آنها میشوند، برخورد نمی کنند؟؟؟


 • ش

  تاریخ : ۱۷ - بهمن - ۱۳۹۹

  خدا لعنت کنه حیوان آزارها را. عاقبت به خیر نمیشن.


 • چه فرقی میکنه

  تاریخ : ۱۷ - بهمن - ۱۳۹۹

  جا داره از تمامی حیوانات به خاطر نفهمی خودمان که تنها فرق بین انسان و حیوان هم هست که به خدا قسم که حیوانات فهمشون از ما بیشتره عذرخواهی کنیم و درست رفتار کنیم مثل انسان !