• ۲۰ / دی ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۸
  • شناسه خبر : 42466

ماجرای حضور گسترده شهروندان در ارتفاعات شهر شیراز+تصاویر

طرح زاگرس سبز و کاشت بذر گیاهان بومی در ارتفاعات پیرامونی شیراز به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز و با همکاری گروه های مردم نهاد جمعه هر هفته در یکی از ارتفاعات پیرامونی شیراز برگزار می شود.

شهردار شیراز اعلام کرد: تلاش داریم تا پایان سال جاری، یک میلیون بذر در ارتفاعات کلانشهر شیراز کاشته شود.

به گزارش گروه محیط زیست اول فارس، حیدر اسکندرپور با شرکت در پویش مردمی طرح زاگرس سبز و کاشت بذر گیاهان بومی در ارتفاعات پیرامونی شیراز که با حضور اعضای گروه‌های مردم نهاد و شهروندان برگزار شد، گفت: پویش مردمی طرح زاگرس سبز و کاشت بذر گیاهان بومی کار بسیار ارزشمندی است که به همت مردم انجام می‌شود و مجموعه مدیریت شهری هم در کنار شهروندان حضور دارد.

 وی با بیان اینکه حضور سازمان های مردم نهاد در خط مقدم فعالیت های زیست محیطی در خور تقدیر و ستایش است، افزود: این روزها با توجه به نوع شهرسازی ناچار به زندگی در اپارتمان های کوچک هستیم و به همین دلیل ایجاد فضاهای سبز در اطراف شهرها یک ضرورت است. ارتفاعات شیراز یک منظر طبیعی و بکر را در اختیار شهروندان قرار می دهند.

شهردار شیراز ادامه داد: تلاش می کنیم تا طرح《هر شیرازی – یک درخت》را اجرا و بستری مهیا کنیم تا نام شهروندانی که در این طرح مشارکت داشته اند در کنار درختان ثبت شود و شهروندان بتوانند تا سالیان سال از درختان خود را محافظت کرده و شاهد رشد و نمو آنها باشند. این کار بزرگ در صورت تحقق بسیار ارزشمند خواهد بود.

اسکندرپور با تاکید بر این که در محیط طبیعت اطراف شیراز نباید دخل و تصرف کرد، گفت: تلاش مجموعه شهرداری براین امر استوار شده که در طبیعت دخالت نابجایی نداشته باشد و اگر قرار است کار عمرانی هم انجام دهیم نباید به این میراث ارزشمند که قدمت هزاران ساله دارد اسیبی وارد شود. اگر در گذشته هم آسیبی به طبیعت وارد شده باید تلاش کنیم تا این صدمات را جبران و اصلاح کرده و آنها را به حداقل رسانیم.

وی با بیان اینکه رویکرد شهرداری به مناظر طبیعی اطراف شیراز حفظ و تقویت پتانسیل های موجود است، افزود: در بسیاری موارد لازم نیست که بشر به دامان طبیعت برای مداخله ورود کند. بلکه اگر به حریم ارزشمند طبیعت احترام گذاشته و به آن ورود نکنیم کارنامه به مراتب موفق تر و بهتری خواهیم داشت.

شهردار شیراز در انتها تاکید کرد: در کنار پاسداشت حریم طبیعت باید به احیا و توسعه فضای سبز هم به عنوان یک ضرورت توجه داشته باشیم.

براساس این گزارش، طرح زاگرس سبز و کاشت بذر گیاهان بومی در ارتفاعات پیرامونی شیراز به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز و با همکاری گروه های مردم نهاد جمعه هر هفته در یکی از ارتفاعات پیرامونی شیراز برگزار می شود.

عضو گروه واتس آپ اول فارس شوید

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۲۰ - دی - ۱۳۹۹

    به دستور خود شما شهردار… دارید کوه دراک و با ساخت و سازهای غیر قانونی و برج سازی نابود میکنید. اونوقت دم از طبیعت و نگهداری فضای سبز میکنید…


    پاسخ