• 29 / خرداد 1400 / 6:23
  • شناسه خبر : 57805

ماجرای شکایت محمدرضا گلزار از پوریا ذوالفقاری برای مسابقه هفت خوان

ماجرای مبلغ قرارداد محمدرضا گلزار برای مسابقه «هفت خان» و پیگیری‌های یک منتقد سینما(پوریا ذوالفقاری) پیچ و تاب بسیاری پیداکرده، در این مطلب نگاهی به این مجادلات انداخته‌ایم.

در ابتدا یادداشت پوریا ذوالفقاری را می‌خوانیم که در اینستاگرامش منتشر کرده:


دوماه پیش نوشتم: «شنیده‌ام گلزار هجده میلیارد تومان دستمزد گرفته» و بعد گفتم اگر درست باشد، باید پرسید: «چه می‌گذرد در این پلتفرم‌ها؟» منتظر بودم تکذیبیه و جوابیه‌ای بیاید و منتشرش کنم. صدایی نیامد. چند روز بعد گلزار متنی نوشت. آن متن هرجا منتشر شد، خرواری کامنت در پی‌اش آمد که «این یعنی پول رو گرفته» و «پس درسته اون مبلغ»… این تنها برداشت ممکن از آن جوابیهٔ  بود. دوماه گذشت، گلزار شکایت کرد.


در ادامه ماهنامه فیلم امروز در دفاع از ذوالفقاری در یادداشتی نوشت: 

«شکایت محمدرضا گلزار از همکارمان پوریا ذوالفقاری، بار دیگر نشان داد که جای گفت‌وگو و تفاهم در کشور ما و به‌خصوص در میان اهل هنر، همچنان خالی‌ست. سوپراستارى که هزاران صفحه و تریبون تبلیغاتى دارد و نخستین واکنشش کشاندن منتقد و نویسنده به اداره پلیس و آماده باش دادن به وکیلان و مدافعانش است.

حوزه‌ کار نویسنده و خبرنگار واضح و روشن است. او وظیفه دارد اطلاع‌رسانی کند، خبرهای صحیح منتشر و در زمینه‌های مختلف بحث‌انگیز، چندوچون و پرسش کند. مثلاً بپرسد آیا شایعه دستمزد میلیاردى صحت دارد؟ آیا واقعاً براى اجراى یک مسابقه با حد متوسطى از مخاطب، چنین پول‌هایى رد و بدل مى شود؟


سلبریتی و هنرمندی که در جایگاه مردمی قرار دارد به اقتضاى حرفه و ماهیت حضورش، در معرض پرسش و کنجکاوى است. مگر این اولین بار است که دستمزد گلزار یا سایر ستارگان سینما و تلویزیون خبرساز می‌شود؟ پوریا ذوالفقارى و هر منتقد و خبرنگار معتبر دیگرى به تعبیری نماینده افکار عمومى است و حق دارد درباره موارد ابهام پرسش کند، به‌خصوص در مواردى مثل دستمزد ستارگان که در تمام دنیا شفاف و روشن است و فقط در سرزمین ما جزو رازهاى مگو به شمار می‌رود. متقابلاً این حق نیز برای آن بازیگر به وجود می‌آید که حرف‌های خبرنگار را تایید یا تکذیب کند. یک جواب منطقی و آگاهانه و موقرانه می‌تواند راه را برای گفت‌وگوی بعدی باز بگذارد. اما دست به دامان پلیس فتا شدن، رویه‌ای غیرحرفه‌ای و ناسالم است که فضای ناامنی در مطبوعات کشور به وجود خواهد آورد. این فضای ناامن، راه رابطه‌ای منطقی را خواهد بست. آن هم در موردى که اصلاً جرم و بدرفتارى اتفاق نیفتاده و فقط پرسش و نقد مطرح شده است.

امیدواریم محمدرضا گلزار متوجه باشد که این حرکت، به وجهه‌ او به عنوان بازیگری مشهور هم لطمه خواهد زد و متأسفانه راهروانی پیدا خواهد کرد که نتیجه‌اش در نهایت منجر به ایجاد فضایی امنیتی خواهد شد که در آن هر چهره‌ مشهوری بعد از شنیدن خبری درباره‌ی خودش به عدلیه متوسل شود. این راه اشتباهی‌ست که حاصلى جز آزردگى و جدال بین “سلبریتى”ها و اهل فرهنگ نخواهد داشت.»


سینما اعتماد هم در یادداشتی اینستاگرامی به این اتفاق ایتگونه واکنش نشان داد:

«منتقدان مطالبه‌گر با شکایت خاموش نمی‌شوند…

در روزگاری که دسترسی به اطلاعات و رسیدن به اصل ماجرا آنچنان سخت نیست و نمی‌شود پنهان‌کاری کرد، فقط صداقت و تلاش برای ورود به راه درست و ارتقاء کیفیت در حد توان است که می‌تواند نجات‌بخش باشد، نه اینکه با آستانه تحملی پایین و با مشی غلط «هر که با ماست، خوب است و هر که علیه ماست، دشمن» راه را طی کنید.

محمدرضا گلزار نمونه بارز این وضعیت است. بازیگری که در تمام سال‌های حضورش در سینما و شبکه نمایش خانگی، با عنوان بازیگر گیشه‌پسند و متکی بر چهره، دوام آورده و غیر از فیلم سینمایی «بوتیک» که عمده موفقیت آن را هم مدیون نام و اعتبار حمید نعمت‌الله و فیلم خوب اوست، نقطه درخشانی در کارنامه ندارد و طبیعی است که در مقابل نقد هم واکنشی اینچنین دارد.طبیعی است که شفاف‌سازی درباره دستمزد ۱۸میلیاردی گلزار برای یک مسابقه از پیش شکست‌خورده و ناموفق، اقدامی تحسین‌برانگیز است و نقد کیفی محصولاتی چون «دل» و «گیسو» وظیفه منتقدانی است که هنوز هم بر رسالت خود پایبند هستند و از هیاهو و شلوغ‌کاری‌ها و گاهی هم مظلوم‌نمایی کسانی که مخاطب را ابزاری برای پرکردن جیب خود می‌دانند، واهمه‌ای ندارند.

این اقدام گلزار نه تنها سودی برای بازیگرانی از جنس او ندارد، بلکه به فال نیک گرفته خواهد شد و طبیعی است که شکایت این بازیگر تجاری سینما – که حالا دیگر تاثیر آنچنانی هم در فروش محصولات ندارد – تاییدی است بر راه درستی که پیش گرفته شده است.”منبع:برترین ها”

بیشتر بخوانید:

اشک های بی امان دختران جوان در فراق محمدرضا گلزار+فیلم
چه بر سر مهران مدیری، رامبد جوان و محمد رضا گلزار آمده است؟
آهنگ جدید محمدرضا گلزار بازیگر مشهور سینما+گوش کنید

ثبت دیدگاه