• ۰۶ / دی ۱۳۹۹ / ۹:۳۹
  • شناسه خبر : 41355

ماجرای کلاهی که سر مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان رفت !

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه پروژه‌های سفارشی را نمی‌پذیریم چون منشأ فساد است، گفت: در گذشته اکثر پروژه‌ها که بر سر آن دعوی وجود دارد، پروژه سفارشی بوده یعنی مشکل دیگران را حل کردند؛ سر صندوق را کلاه گذاشته‌اند!

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه پروژه‌های سفارشی را نمی‌پذیریم چون منشأ فساد است، گفت: در گذشته اکثر پروژه‌ها که بر سر آن دعوی وجود دارد، پروژه سفارشی بوده یعنی مشکل دیگران را حل کردند؛ سر صندوق را کلاه گذاشته‌اند!

تسنیم :  محاسبه ارزش افزوده املاک صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از مطالبات دیرین فرهنگیان است که تا به امروز اجرای آن با اما و اگرهایی همراه بوده و محقق نشده است.

در مصاحبه‌ای که با مهدی نیکدل؛ مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان داشتیم به برخی سؤالات معلمان درباره عملکرد صندوق پاسخ  داده شد.

مهدی نیکدل درباره پروژه‌های سفارشی و پیشگیری از این روند در صندوق ذخیره فرهنگیان گفته است: ما در صندوق دو کار انجام نمی‌دهیم، یکی پروژه سفارشی و دیگری آدم سفارشی! زیرا هر دوی اینها منشأ فساد هستند؛ در گذشته اکثر پروژه‌ها که بر سر آن دعوی وجود دارد، پروژه سفارشی بوده یعنی مشکل دیگران را حل کردند مثلاً زمینی داشتند با هزار مشکل و به صندوق فروخته‌اند، سر صندوق را کلاه گذاشته‌اند! یا مدیران صندوق با آنها همراه بودند.

وی افزود: به عنوان مثال فردی با شهرداری ماهشهر قرارداد بسته بود و زمانی که متضرر شده بود با صندوق ذخیره قرارداد بسته بود! متاسفانه این پرونده‌ هنوز حل نشده است و ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان پول صندوق در خطر از دست رفتن است؛ در حقیقت صندوق بوده تا مشکل دیگران را حل کند.

فروش برخی شرکت‌ها

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان درباره نظارت معلمان بر صندوق و اینکه چرا صندوق ذخیره باید این همه شرکت داشته باشد که امکان نظارت بر آنها دشوار باشد، متذکر شد: در گذشته مدیران صندوق، سر خود را شلوغ کرده بودند اما ما برخی شرکت‌ها را منحل کردیم یا فروختیم به عنوان  مثال یک کارخانه آجرپزی در جنوب شهر داشتیم؛ ماجرای آن نیز بدین ترتیب بود که فردی وام دریافت کرده بود و نتوانسته بود اقساط آن را پرداخت کند بنابراین صندوق، کارخانه آجرپزی را از او خریده بود که هر سال ۳ میلیارد تومان زیان می‌داد؛ ما تصمیم گرفتیم آن را بفروشیم اما گزارش مفصل به بازرسی کل کشور علیه صندوق ارائه شده است که کارخانه آجرپزی را ارزان فروخته‌اند؛ در برخی موارد ما می‌خواهیم از این شرکت‌ها خارج شویم اما نهادهای نظارتی می‌گویند چرا ارزان فروختید.

نیکدل گفت: شرکت انرژی سپهر را بسیار ارزان با دلار ۴ هزار تومانی از بانک صادارت خریدیم اما سازمان بازرسی می‌گوید گران خریدید و باید آن را برگردانید؛ از طرف دیگر به بانک صادرات هم می‌گوید ارزان فروختید و باید پس بگیرید. در واقع ما می‌خواهیم سر صندوق را خلوت کنیم اما باید به نهادهای زیادی پاسخگو باشیم؛ بنابراین به هیئت امنا نامه نوشتیم که کمک کنند تا سرمان خلوت شود و بتوانیم شرکت‌های غیر‌سودآور را بفروشیم. اغلب شرکت‌های زیان‌ده را فروخته‌ایم اما یک شرکت مانند شرکت مسافرتی زاگرس سودده بود که با آمدن کرونا کسب و کار آن دچار مشکل شد ما نمی‌توانیم به دلیل اینکه یک دوره زیان‌ده بوده آن را منحل کنیم بنابراین شرکت‌هایی که ذاتاً زیان ده است نباید بمانند. در مجموع از کسب و کاری که حاشیه سود کم داشت خارج می شویم و به جایی که حاشیه سود بیشتر دارد می‌رویم.

وی درباره اینکه آیا پروژه‌های سفارشی از طرف نمایندگان مجلس هم بوده است، گفت: بله! مثلا برخی نمایندگان در گذشته اصرار داشتند در یکی از شهرهای ساحلی پتروشیمی تاسیس کنیم، بنابراین به سراغ وزیر سابق آموزش و پرورش رفته بودند؛ من هم گفتم محال است چنین طرحی را بپذیریم.

نیکدل درباره عملکرد معلمان عضو در هیئت امنای صندوق ذخیره مطرح کرد: لایه‌های نظارتی صندوق ذخیره، هیئت امنا و هیئت مدیره است و نظارت هیئت مدیره به مجموعه‌های زیردست توسط ما انجام می‌شود که برای آن کمیته انتصابات داریم. تا زمانی که مدیری را شناسایی نکنیم او را منصوب نمی‌کنیم همچنین حسابرسی و بازرسی رسمی و حسابرسی داخلی، کمیته ریسک و خدمات مدیران برای بررسی آنها را داریم.

شرایط حضور معلمان برای نظارت بر صندوق ذخیره

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان بیان کرد: نظارت هیئت امنا به ما فرادستی است و تعدادی از معلمان برای عضویت در هیئت امنا انتخاب شدند که کار خوبی بود؛ اگر بخواهند تعداد معلمان عضو را بیشتر کنند، دست ما نیست و ترکیب هیئت امنا دست خود هیئت امناست؛ ما برای تقویت این تصمیم، در آن زمان گفتیم معلمان برای عضویت در هیئت امنا باید شرایط احراز برای این پست را داشته باشند مثلاً کار اقتصادی کرده باشند، از بنگاه اقتصادی و قانون تجارت مطلع باشند، تحصیلات مرتبط و ۱۵ سال سابقه کار داشته باشد.

پیشنهاد افزایش معلمان ناظر به ۶ نفر

نیکدل تصریح کرد: ما پیشنهاد دادیم تعداد معلمان عضو بیشتر شود تا معلمان بتوانند بیشتر نظارت داشته باشند؛ هم‌اکنون در هیئت امنای صندوق ۹ نفر عضو هستند که سه نفر معلم هستند اما معلمان می‌گویند تعداد افراد عضو به ۶ نفر افزایش یابد، عضویت وزیر و معاون وزیر در هیئت امنای صندوق با سمت دولتی نیست؛ اساسنامه صندوق می‌گوید هیئت امنا از طرف وزیر انتخاب می‌شوند و وزیر امین معلمان است و معاون مالی و اداری وزارتخانه هم که خیلی با آن کار داریم در هیئت امنای صندوق حضور دارد که عضویت آنها به عنوان بخشی از حاکمیت است.

وی درباره سازوکار عضویت معلمان در هیئت امنای صندوق بیان کرد: پیشنهاد اولیه ما این بود معلمان در گروه ۸۰ تا ۱۰۰ نفره در قالب مجلس مشورتی انتخاب شوند یعنی از هر استان چند نفر انتخاب شوند و آنها از بین خبرگان کشوری افراد توانمند اقتصادی را که با مباحث مدیریت مالی و اقتصادی آشنایی دارند، به عنوان هیئت امنا انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید:

زمان تزریق واکسن به فرهنگیان سه شهرستان جنوبی فارس
استخدام ۲۰ هزار معلم از طریق آزمون استخدامی تیرماه
افشای اطلاعات جدیدی از تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان/ورود سازمان بازرسی به جذب معلمان

ثبت دیدگاه