• ۰۲ / آبان ۱۳۹۹ / ۲۳:۰۱
  • شناسه خبر : 36926
  • منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

ماساژ ۶ نقطه حیاتی در گوش برای رفع بیماری ها

طبق طب چینی، نقاطی حیاتی در بدن وجود دارد که به شکلی مستقیم با اندام‌های داخلی ارتباط دارند.ماساژ گوش می‌تواند سردرد، میگرن و درد‌های عضلانی را تسکین دهد.

به گزارش اول فارس، بر اساس طب چینی، نقاطی حیاتی در بدن وجود دارد که علاوه بر وضعیت روانی، با اندام‌های داخلی نیز ارتباط دارند و پزشکان پیش از معرفی بیماران، از این نقاط برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

تعداد این نقاط به ۲۰۰ نقطه در تمام بدن می‌رسد و با فشار دادن  یا ماساژ آنها، شما می‌توانید جریان انرژی مثبتی ایجاد کنید که می‌تواند در درمان عارضه های جسمی و عاطفی مفید باشد، بنابراین در صورتی که می‌خواهید بیماری‌ها و درد‌های مختلف را درمان کنید، با ماساژ این نقاط درمانی شروع کنید.

از نقاط آسان و راحتی که به سادگی می‌توانید آن را ماساژ دهید و در درمان برخی بیماری‌های خود سود ببرید.

در تصویر زیر ۶ نقطه در قسمت خارجی گوش مشخص شده است که به ترتیب، ماساژ هر کدام برای رفع یک نوع بیماری مفید خواهد بود. ( به طور مثال همانطور که در تصویر نشان داده شده است، بخش بالایی گوش برای رفع کمردرد و شانه‌ها کارساز خواهد بود.)

۶ نقطه حیاتی ماساژ که از آن می‌توانید برای رفع بیماری خود استفاده کنید+ تصویر

نقطه شماره ۱- برای درمان کمردرد و شانه‌ها
نقطه شماره ۲- برای درمان بیماری‌هایی که بر اندام‌ها تأثیر می‌گذارد.
نقطه شماره ۳- برای درد‌های مفصلی
نقطه شماره ۴- برای رهایی از مشکلات سینوس و گلو (مانند تیروئید)
نقطه شماره ۵- برای درمان اختلالات گوارشی
نقطه شماره ۶- برای درمان برخی از بیماری‌های قلب و سر

،اضطراب، نگرانی، سردرد یا خواب آلودگی – همه‌ی ما گاهی این حس‌های ناخوشایند را تجربه می‌کنیم. اما همه‌ی این مشکلات یک راه حل بسیار ساده دارند: ماساژ گوش! این کار با آرام کردن اعصاب تان می‌تواند ذهن شما را از مشکلات و ناراحتی‌های فیزیکی خلاص کند. به علاوه، بزرگ‌ترین مزیت ماساژ گوش این است که آن را در هر زمان و مکانی، به سرعت و به راحتی می‌توانید انجام دهید.

در ادامه به فواید اعجاب انگیز ماساژ گوش خواهیم پرداخت.

۱- کاهش درد‌های عضلانی

دانشمندان دست به آزمایشی زدند تا متوجه شوند که آیا ماساژ گوش می‌تواند به کاهش درد در افرادی که درگیر کمر درد مزمن هستند کمک کند. نتیجه‌ی این آزمایش نشان داد که این کار ساده در کاهش درد و ناراحتی مؤثر است.

کشیدن و مالش دادن آهسته‌ی قسمت‌های مختلف گوش، به ویژه نرمه‌ی آن، باعث تحریک تعداد زیادی پایانه عصبی می‌شود و این پایانه‌ها  به ترشح هورمون اندورفین در مغز ما کمک می‌کنند. این هورمون احساس خوبی به ما می‌دهد و به تسکین درد کمک می‌کند. اندورفین گردش خون را هم می‌تواند افزایش دهد. حتی برخی تحقیقات نشان داده به لطف همین ماساژ ساده افراد توانستند درد‌های فیزیکی خود را بهتر مدیریت کنند و آستانه‌ی تحمل درد خود را افزایش دهند.

۲- کاهش اضطراب و نگرانی

تحقیق دیگری هم نشان داده انجام ماساژ گوش در موقعیت‌های اضطراب آور می‌تواند کمک کننده باشد. اگر احساس اضطراب، وحشت، بی قراری، خستگی یا خشم کردید، نقطه‌ای در گوش‌ها موسوم به Shen Men (تصویر بالا) را با حرکات مدور و به آرامی ماساژ دهید.

۳- کاهش قابل توجه سردرد و میگرن

گرچه مصرف دارو‌های مسکن می‌تواند آثار مخرب و جدی‌ای بر بدن و سلامت شما داشته باشد، اما تحریک گوش‌ها در مجموع روش بی ضرری است. شما حتی می‌توانید این روش را با درمان‌های طبیعی تری مثل چای نعنا فلفلی ترکیب کنید تا تأثیر بیشتری داشته باشد.

۴- کاهش سریع‌تر وزن

علاوه بر ورزش منظم و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، می‌توانید مالش قسمت‌های مختلف گوش هایتان را هم در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید. تحقیقات نشان داده ماساژ گوش ها، در ترکیب با دیگر روتین‌های لازم، ممکن است باعث کاهش سریع‌تر وزن شود. بعد از رسیدن به وزن مورد نظرتان، ماساژ گوش را ادامه دهید تا وزن تان ثابت بماند و سلامتی خود را حفظ کنید.

با فواید باورنکردنی ماساژ گوش آشنا شوید؛ از درمان میگرن تا درمان میگرن

۵- کمک به مقابله با بی خوابی

از آنجایی که تحریک گوش‌ها اثری آرام بخش دارد، می‌توانید این کار را پیش از خواب برای آرام کردن خود و شل کردن عضلات تان استفاده کنید. گرچه این روش به تنهایی به رفع کامل مشکل بی خوابی کمک نمی‌کند، اما می‌تواند به آرام شدن شما کمک کند، امری که برای برخورداری از یک خواب خوب ضروری است. علاوه بر این می‌توانید از این روش در کنار دیگر درمان‌های همیشگی خود استفاده کنید.

با فواید باورنکردنی ماساژ گوش آشنا شوید؛ از درمان میگرن تا درمان میگرن

۶- افزایش انرژی

دیگر لازم نیست صبح‌ها برای پراندن خواب تان و سر حال آوردن خودتان قهوه بخورید. به جای آن می‌توانید گوش‌های خود را با شدت بیشتری مالش دهید. تحریک پایانه‌های عصبی می‌تواند باعث فعال شدن برخی مراکز مغز شود و خستگی را از بین ببرد. این کار را در طول روز هم می‌توانید انجام دهید، وقت‌هایی که احساس می‌کنید خستگی تان از کنترل خارج و انرژی تان کم شده.

نحوه انجام ماساژ گوش

با فواید باورنکردنی ماساژ گوش آشنا شوید؛ از درمان میگرن تا درمان میگرن

به این شکل عمل کنید:

بالای گوش تان را با انگشتان شست و اشاره نگه دارید و آن را به آرامی بکشید. انگشت هایتان را به آرامی عقب و جلو بکشید و در عین حال به سمت لبه‌ی بیرونی گوش پیش بروید.

چین پشت گوش‌ها را با حرکات رو به پایین از هم باز کنید. علاوه بر این می‌توانید خطوط لاله گوش را دنبال کنید نرمه گوش را با انگشت هایتان نیشگون بگیرید و به آرامی به سمت بالای گوش حرکت کنید.

نرمه گوش را بکشید و از سرتان دور کنید. با انگشت هایتان نرمه گوش را دوباره نیشگون بگیرید و با حرکات مدور و آهسته نرمه گوش را مالش دهید.

پوست پشت گوش تان را هم بکشید و خطوط گوش را به سمت پایین دنبال کنید. می‌توانید این کار را تا رسیدن به فک تان ادامه دهید.

کف دست تان را طوری روی گوش تان بگذارید که آن را به طور کامل بپوشاند. گوش تان را فشار دهید و کف دست تان را طوری پایین بکشید که بالای لاله گوش پیچ بخورد.

لاله گوش تان را دوباره با کف دست تان بپوشانید و با دست تان حرکات مدور انجام دهید.

ثبت دیدگاه