• ۰۴ / آذر ۱۴۰۰ / ۲۳:۱۰
 • شناسه خبر : 75221

معجون خوشمزه آب انار و عسل طبیعی برای نابودی سرماخوردگی

همانطور که می دانید عسل از قدیمی ترین و نخستین شیرین کننده هایی است که انسان استفاده کرده است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اینکه ویتامین هایی همچون B۱ ، B۲ ، B۶ ، B۳ ، B۵ و C نیز براساس کیفیت و نوع عسل به نسبت های متفاوت در آن دیده می شود. علاوه بر موارد ذکر شده در حد کمی مس، ید و روی نیز در عسل وجود دارد. عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است.

انار درخت کوچکی است که ارتفاع آن تا ۶ متر می‌رسد و در مناطق نیمه‌گرمسیری می‌روید‌. شاخه‌های آن کمی تیغدار و برگ‌های آن متقابل‌، شفاف و ساده است‌. گل‌های انار درشت به رنگ قرمز اناری ولی بی‌بو می‌باشد‌. میوه آن کروی با اندازه‌های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می‌باشد‌. روی‌هم‌رفته در حدود بیست نوع مختلف انار در دنیا موجود است‌. هومر شاعر معروف یونان در کتاب خود (ادیسه) از آن نام برده است. معروف است که حضرت سلیمان باغ بزرگری پر از درخت‌های انار داشته که به آن عشق می‌ورزیده است. درخت انار بومی ایران و مناطق مجاور آن است. کلمه انگلیسی Pomegranate از زبان یونانی مشتق شده که به معنی (سیب با هسته‌های زیاد) می‌باشد.

● ترکیبات شیمیائی انار:

قسمت‌های مختلف درخت انار مخصوصاً پوست ریشه و ساقه انار دارای مقداری در حدود ۲۰ درصد تانن و اسید پونی کوتانیک Punicotaniv acid می‌باشد‌. پوست درخت انار دارای الکالوئیدی به‌نام پله تیه رتین Pelletierin است‌.

● خواص داروئی انار:

از نظر طب قدیم ایران میوه انار سرد و تر و قابض است. آب انار سرد و تر و پوست انار سرد و خشک و بسیار قابض می‌باشد‌. پوست ریشه درخت انار از بقیه قسمت‌های این درخت قابض‌تر است‌. کلیه قسمت‌های درخت انار دارای تان می‌باشد که بسیار قابض است. برای مصارف داروئی از گل‌، برگ‌، پوست درخت‌، پوست ریشه و دانه انار استفاده می‌شود.

● فواید عسل

۱- شیرین کنندگی: عسل می تواند جایگزین مناسبی در غذاها یا نوشیدنی ها برای شکر باشد، عسل ۶۹% گلوکز و فراکتوز دارد که به آن، این امکان را می دهد که شیرین کننده خوبی باشد.

۲- منبع انرژی: به عنوان منبع انرژی استفاده می شود و ۶۴ کالری در هر قاشق غذا خوری آن موجود است. یک قاشق غذا خوری شکر ۵۰ کالری دارد علاوه بر این شکر موجود در عسل می تواند به آسانی به گلوکز تبدیل شود و توسط حساس ترین معده ها هم جذب شود. چون هضم عسل خیلی آسان است.


۳-کاهش وزن: با وجود اینکه عسل از شکر کالری بیشتری دارد، زمانی که عسل با آب گرم خورده شود می تواند چربی های جمع شده در بدن را از بین ببرد. همچنین خوردن عسل، آبلیمو و دارچین به کاهش وزن کمک می کند.


۴-تقویت حرکات ورزشی: تحقیقات اخیر نشان می دهد که عسل دارای ارگانیزم بسیار خوبی است که می تواند به افزایش قدرت بدنی فرد ورزشکار کمک نماید. عسل قند خون را ثابت نگه می دارد، رمق تازه به عضلات می بخشد و بعد از تمرین باعث ترمیم گلیکوژن می شود.


۵-خواص ضد قارچ و باکتری: عسل خواص ضد قارچ و باکتری دارد و علاوه بر آن قدرت ضد عفونی کنندگی را نیز دارد.


۶-آنتی اکسیدان ها: یکی از خواص مهم عسل خواصیت آنتی اکسیدانی آن است که باعث از بین بردن رادیکالهای آزاد در بدن می شود و در نتیجه ایمنی بدن را بالا می برد.


۷-مواظبت از پوست توسط شیر و عسل: عسل و شیر بهترین ترکیبی هستند که باعث آرامش و بهتر شدن پوست می شوند که این دو ترکیب آشنا در بسیاری از کشورها صبحانه کامل است.

ترکیب عسل و انار

عسل طبیعی و انار یکی از پیشنهادهای جذابی است که در شب های زمستانی و مخصوصا شب یلدا برای ما ایرانیان می تواند لذت بخش باشد، با ترکیب این دو می توان معجون های خوشمزه و حتی ماسک صورت درست کرد.

اگر تمایل به خرید عسل طبیعی دارید و در خانه انار هم دارید این دو ترکیب غوغا می کنند. ترکیب میوه انار با عسل طبیعی معجونی خوشمزه است که شاید هر کسی از آن خبر ندارد!

در این بخش سلامت و تغذیه وبلاگ مازولند که به مناسبت نزدیکی به شب یلدا نوشته شده است علاوه بر معرفی کامل میوه انار؛ خواص، معجون و ماسک هایی که با عسل می توان درست کرد را معرفی می کنیم.

عسل طبیعی و انار یکی از قوی ترین و خوشمزه ترین موادی هستند که خاصیت درمانی و تقویتی دارد و مختخصصان پزشکی و طب سنتی مصرف آن را توصیه کرده اند. پس در این مقاله هم معجون آن را مصرف می کنیم هم ماسک صورت که با یک تیر دو نشان بزنید.

معرفی میوه انار

انار درخت کوچکی است که ارتفاع آن تا ۶ متر می‌رسد و در مناطق نیمه‌گرمسیری می‌روید‌. درخت انار بومی ایران و مناطق مجاور آن است. کلمه انگلیسی Pomegranate از زبان یونانی مشتق شده که به معنی (سیب با هسته‌های زیاد) می‌باشد.

شاخه‌های آن کمی تیغدار و برگ‌های آن متقابل‌، شفاف و ساده است‌. گل‌های انار درشت به رنگ قرمز اناری ولی بی‌بو می‌باشد‌. میوه آن کروی با اندازه‌های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می‌باشد‌.

در مجموع بیش از بیست نوع مختلف انار در دنیا موجود است‌ که هومر شاعر معروف یونان در کتاب خود (ادیسه) از آن ها نام برده است. معروف است که حضرت سلیمان باغ بزرگی پر از درخت‌های انار داشته که به آن عشق می‌ورزیده است.

خواص انار

از نظر طب قدیم ایران میوه انار سرد، تر و قابض است. آب انار سرد، تر و پوست انار سرد، خشک و بسیار قابض می‌باشد‌.

انار ملین مزاج است،ترشح صفرا را زیاد می کند؛خونساز و تصفیه کننده خون است اگر انار شیرین باشد برای درمان بیماری های مجاری ادرار مفید است علاوه بر این موارد مصرف انار خواص متعدد فراوانی دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها می پردازیم:

 1. آب انار اسهال را برطرف می‌کند
 2. . آب انار مقوی قلب و معده است‌.
 3. برای سالمندان بهترین دارو برای تقویت کلیه است‌.
 4. آب انار خنک‌کننده است‌.
 5. رنگ صورت را شاداب می‌کند‌
 6. برای برطرف کردن گلو درد و زخم گلو از جوشانده پوست انار و یا جوشانده برگ‌های انار استفاده کنند‌.
 7. جوشانده پوست ریشه درخت انار کرم معده و روده را از بین می‌برد.
 8. برای وزن اضافه کردن انار بخورید‌.

این موارد تعداد اندکی از فواید بی نظیر میوه انار هستند که از دید پزشکی و طب سنتی تاییده شده اند.

خواص عسل طبیعی و انار

ترکیب عسل طبیعی و انار علاوه بر طعم عالی که دارد برای موارد پزشکی و درمان بیماری مفید و کاربردی است که هزینه زا نیست .

اگر آب انار را با عسل مخلوط کرده و هر روز چند قطره در بینی بچکانید از رشد پولیپ در بینی جلوگیری می‌کنید‌، همچنین مصرف آن به صورت خوراکی برای درمان کم توانی جنسی می تواند اثر بخش باشد.

خواص رب انار و عسل طبیعی

از نظر طب سنتی ایران میوه خوشمزه انار سرد، تر و قابض است. آب انار سرد و تر و پوست انار سرد و خشک و بسیار قابض می باشد . به همین خاطر ترکیب خواص رب انار و عسل طبیعی می تواند مورد توجه قرار گیرد.

بهتر است بدانید که  پوست ریشه درخت انار از بقیه قسمت های این درخت قابض تر است، همچنین کلیه قسمت های درخت انار دارای خواص مفید است مخصوصا اگر درخت انار در مجاورت کودهای شیمیایی رشد نکرده باشد. برای مصارف دارویی از گل ، برگ ، پوست درخت ، پوست ریشه و دانه انار استفاده می شود .

در صورتی هم که در فصل انار نیستید، می توانید از رب انار استفاده کنید. چرا که خواص رب انار بسیار زیاد است و می توانید به عنوان یک جایگزین انار به آن نگاه کنید. هرچند ترکیب آن ها باید تحت نظر متخصص تغذیه یا طب سنتی باشد. اگر هم برای خرید رب انار ارگانیک به کمک نیاز داشتید می توانید از فروشگاه مازولند استفاده کنید.

شربت عسل طبیعی و آب انار

شریت عسل طبیعی و انار یکی از معجون های خوشمزه است که می تواند در شب های زمستانی و در مهمانی ها پذیرایی متفاوت و خوشمزه ای است. این معجون بسیار خوشمزه و کم هزینه است و می تواند به عنوان نوشیدنی متفاوت درست شود.

مواد لازم برای تهیه معجون عسل طبیعی و انار به شرح زیر است

·     عسل: ۱ قاشق غذاخوری

·     آب انار میخوش: به میزان لازم

·     آب: ۱ لیوان

روش تهیه معجون انار و عسل 

عسل طبیعی را در مقداری آب ولرم حل کرده، سپس  آب انار و یک لیوان آب را با هم مخلوط کنید. سپس در یخچال قرار دهید تا خنک شود .

فقط لازم است بدانید که عسلی که در معجون استفاده می کنید حتما طبیعی باشد و استانداردهای بهداشتی را داشته باشد.

ماسک صورت عسل طبیعی و انار

در طی ماه های زمستان، پوست ما نسبت به زمان های دیگر نیاز به توجه بیشتری دارد، چرا که استرس های محیطی، گرم بودن داخل منزل، باد و سرمای خارج از منزل، و البته کاهش رطوبت هوا در زمستان از عوامل آسیب رسیدن به پوست است.

اما با مصرف غذاهای خاصی و پوشانیدن پوست در برابر سرما می توان از پوست محافظت کرد. مصرف غذاهایی مثل سبزیجات و میوه های تازه، پوست را آبدار نگه می دارند. همچنان میوه ها سبزیجات حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، آب زیستی و عناصر ضروری ای هستند که در مقابل استرس های فصل سرد، پوست را محافظت می کنند.

از راه های دیگری که می توان مواد مغذی لازم را به پوست رساند، استفاده از ماسک انواع میوه ها است. اوکادو، انار، نارگیل و روغن بادام، عسل و دیگر سبزیجات، فواید زیادی برای پوست دارند. بنابراین به دنبال راه هایی هستیم تا بتوانیم پوست را مغذی و آبدار نگه داریم. در این مقاله از ماسک انار و عسل صحبت می کنیم. ماسک انار یک مدل بوتاکس طبیعی برای پوست است که حتما باید آن را امتحان کنید.

انار یک آنتی اکسیدان قوی و یک ضد پیری پوست است. انار همچنین طول عمر سلول هایی که مسئول تولید کلاژن هستند را افزایش می دهد و این کمکی برای جوان ماندن پوست است.

از فواید ترکیب این دو برای تهیه ماسک های صورت است که برای زنان جذاب  است. پوست صورت به وسیله ماسک های صورت می تواند ماندگاری و عمر بیشتری کند و نیاز به دکتر  و داروهای شیمیایی را کمتر می کند.

عسل داروی شفابخش است. عسل ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ است. عسل ماده ای است که رطوبت را به خود جذب می کند بنابراین رطوبت را از هوا جذب می کند و برای مرطوب نگه داشتن پوست بسیار موثر است.

بیماری های بسیاری با عسل درمان می شوند مثل آکنه، جوش، زخم و سوختگی پوست. قرن هاست که عسل نزد زنان به عنوان زیبا و شفاف کننده پوست شناخته شده است. حتما اثرات زیبایی عسل را بر روی صورت و پوست خود امتحان کنید.

مواد لازم برای تهیه ماسک انار و عسل

 • انار یک عدد
 • عسل یک قاشق غذاخوری سر پر

طرز تهیه ماسک انار و عسل

انار را قاچ کنید و دانه های آن را خارج کرده و در مخلوط کن بریزید. عسل را به آن اضافه کنید و توسط دستگاه کاملا به یکدیگر مخلوط کنید. صورت خود را خیس کنید و این ماسک معجزه آسا را روی پوست خود بمالید تا تمامی صورت را بگیرد، البته مراقب محیط حساس اطراف چشم باشید.

اگر دانه های درشتی از انار باقی مانده است می توانید آن را از ماسک خارج کنید. به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید ماسک انار و عسل روی پوست صورت شما قرار گیرد سپس با آب گرم بشویید تا تمامی ماسک از روی صورت پاک شود. مشاهده خواهید کرد که پوست شما درخشان تر، مرطوب تر و صاف تر از قبل شده است.

سخن نهایی

با ترکیب عسل و انار می توانید معجون خوشمزه برای پذایرایی از مهمان خود تهیه کنید و یا برای جوانی صورت و پاک کردن پوست ماسک صورت عسل و انار را استفاده کنید. خلاصه این که از ترکیب این دو غفلت نکنید و از طریق روش هایی که ارائه شده بهره لازم را از ترکیب این دو ببرید مخصوصا که شب های زمستانی در هر خانه ای میوه انار یافت می شود و با خرید عسل طبیعی می توانید به این معجون و ماسک دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه دمنوشی که سرماخوردگی را نابود می کند
انواع چای‌ها و دمنوش‌های خوشمزه برای مقابله با سرماخوردگی
اگر دچار علائم خفیف کرونا شدیم چه کار کنیم؟

ثبت دیدگاه