• 01 / دی 1401 / 6:13
 • شناسه خبر : 100292

موتور خودرو قبل از شروع رانندگی چقدر باید گرم شود؟

بسیاری از مالکان خودرو فکر می‌کنند که گرم کردن موتور قبل از شروع رانندگی موضوعی بسیار حیاتی است. در خودرو‌های مدرن کار گرم کردن موتور به صورت کاملاً خودکار انجام می‌شود.
صدا و سیما:  بسیاری از مالکان خودرو سال‌های زیادی است که قبل از شروع رانندگی با خودروهای خود اقدام به گرم کردن موتور می کنند.
آن‌ها معمولاً فکر می‌کنند با درجا کار کردن خودرو، موتور آن گرم خواهد شد و این کار سبب کارکرد بهتر موتور و کاهش مصرف آن می‌شود. ولی سوالی که مطرح می‌شود این که، آیا این ادعا واقعاً درست است؟

قبل از شروع رانندگی چقدر باید موتور خودرو گرم شود؟

از قدیم، بسیاری از رانندگان قبل از شروع رانندگی موتور خودروی خود را گرم می‌کنند. ولی آیا این کار واقعاً ضروری است؟ شاید این موضوع، آن روزها اهمیت بالایی داشت؛ خودروهای قدیمی که به جای انژکتور مجهز به کاربراتور بودند را قبل از رانندگی مجبور بودید چند دقیقه گرم کنید. دلیل آن این بود که این خودروها از یک قطعه به نام ساسات بهره می‌بردند که قبل از استارت در هوای سرد باید بسته می‌شد و با باز شدن، موتور به صورت روان کار می‌کرد.

ولی، این روزها با پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی خودرو حاصل شده  گرم کردن موتور قبل از شروع به رانندگی همچون گذشته ضرورتی وجود ندارد.

این خودروها به سنسورهای بسیاری مانند سنسور دمای مایع خنک کننده، سنسور فشار هوا، سنسور دمای هوا و بسیاری سنسورهای دیگر مجهز هستند. در فرایند استارت موتور، ECU خودرو داده‌های ورودی از همه این سنسورها را دریافت می کند و به همین دلیل، در اصطلاح فنی به این فرایند Open Loop یا حلقه باز می گویند.

در فرایند Open Loop موتور شروع به گرم شدن می‌کند و در عین حال، ECU موتور را مجبور می‌کند تا برای کمک به این فرایند، با سرعت بیشتری کار کند. زمانی که فرآیند گرم شدن موتور کامل شد، موتور وارد فرایند Closed Loop یا حلقه بسته می‌شود. از این رو، در خودروهای مدرن  نیاز به درجا کار کردن موتور برای گرم کردن آن وجود ندارد. به عبارتی دیگر، در این خودروها کار گرم کردن موتور به صورت کاملاً خودکار انجام می‌شود.

البته کارشناسان توصیه می کنند در فصول سرد و یخبندان فرصت چند دقیقه ای به خودرو داده شود تا مایعات و روان کننده قطعات شامل انواع روغن و همچنین آب گردش مناسب را انجام دهند .

با همه این اوصاف، پاسخ به این سؤال که چقدر باید قبل از حرکت موتور خودرو را گرم کرد به مدل و سن خودرو بستگی دارد. علاوه بر این، درجا کار کردن طولانی موتور خودرو به نوبه خود می‌توانید تاثیرات مخربی روی قطعات مختلف بگذارد. به عنوان مثال در اثر این کار میزان تولید گازهای سمی و بدون بو مانند کربن مونوکسید افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، درجا کار کردن بیش از حد خودرو می‌تواند عملکرد موتور را در طول زمان کاهش دهد.

توصیه می شود پس از روشن شدن خودرو با تاخیر چند دقیقه ای و چک کردن داشبورد و توجه به علائم هشدار دهنده و کنترل آنان به آرامی از پارکینگ خارج شوید.

از این رو، هیچ وقت اجازه ندهید موتور خودرو به مدت طولانی در جا کار کند. اگر خودروی انژکتوری دارید می توانید چند دقیقه بعد از استارت خوردو و روشن شدن آن با کمی تاخیر شروع به حرکت کنید.

در فصل زمستان، اگر مثلاً می‌خواهید یخ شیشه‌ها را آب کنید یا داخل کابین را گرم کنید، می‌توانید چند دقیقه اجازه بدهید موتور به صورت درجا کار کند.

هفت علت آسیب زدن به خودرو در موقع درجا کارکردن
١– مخلوط شدن روغن با بنزین
خودرو در موقع کار کردن، سیستم سوخت‌رسانی و پاشش سوخت را به‌طوری تنظیم می‌کند که مقدار سوخت موردنظر با میزان اکسیژن کافی ترکیب شود. به‌دلیل این‌که در حالت درجا کارکردن خودرو اکسیژن کافی برای سوخت ندارد، احتراق داخل سیلندر به‌طور کامل انجام نشده و مقداری از بنزین به‌صورت نسوخته در اتاقه سیلندر باقی می‌ماند. این بنزین نسوخته از زیر رینگ‌ها وارد محفظه زیرین سیلندر موتور خودرو شده و به داخل کارتر و روغن موتور راه پیدا می‌کند. در ادامه روغن کارایی خود را از دست داده و در نهایت روانکاری لازم برای موتور را انجام نخواهد داد.

٢- گرم شدن بیش از حد سیلندر
گرم شدن بیش از حد سیلندر-درجا کار کردن خودرو
به‌دلیل این‌که در سیستم درجا کار کردن خودرو جریان هوا در محفظه کاپوت خودرو کاهش می‌یابد، دمای سیلندر افزایش یافته که این افزایش دما می‌تواند به سیلندر خودرو، واشرها و همچنین روغن آن آسیب برساند.

٣- فعالیت مداوم فن‌های خنک کننده
به‌علت گرم شدن زیاد موتور خودرو، فن‌های خنک کننده باید به‌طور مداوم کار کنند تا از افزایش دمای موتور جلوگیری شود. این فعالیت مداوم باعث آسیب رساندن به فن‌های خودرو  و کاهش عمر آن‌ها خواهد شد.

۴- فشار مضاعف بر روی سیستم برقی
فن‌های خنک کننده اتومبیل یکی از پرمصرف‌ترین قطعات الکترونیکی خودرو هستند. درجا کارکردن خودرو یکی از عواملی است که باعث می‌شود این فن‌ها به میزان زیاد نیاز به روشن ماندن داشته باشند؛ در نتیجه فشار زیادی به سیستم برقی خودرو و همچنین دینام و باطری خواهد آمد.

۵- آسیب رساندن به سیلندر توسط گاز‌های اسیدی
کارشناسان متخصص فنی در این زمینه می‌گویند که در جا کار کردن خودرو باعث احتراق ناقص شده که این مسئله خود باعث ایجاد گاز‌های اسیدی و آلاینده در سیلندر خودرو می‌شود و می‌تواند باعث فعل و انفعالات داخل سیلندر و همچنین خورده شدن قطعات فلزی داخل موتور خودرو شود.

۶- آسیب رساندن به سیستم اگزوز خودرو
با توجه به آلایندگی بیش از حد استاندارد، خودرو در حالت درجا کار کردن گازهای سمی ‌و آلاینده بیشتری نسبت به خودروی در حال حرکت تولید می‌کند که باعث می‌شود کاتالیزورهای داخل سیستم اگزوز استهلاک بیشتری داشته باشند.

٧-ایجاد خطا در مورد سرویس به‌موقع خودرو

ایجاد خطا در مورد سرویس به‌موقع خودرو-درجا کار کردن خودرو
توجه داشته باشید که معمولاً سرویس‌ها و تعویض قطعات مصرفی خودرو با توجه به میزان کیلومتر طی شده در خودرو انجام می‌شود. در صورتی که طبق عادت خودرویتان را در زمان طولانی روشن نگه دارید تا به‌صورت درجا کار کند، باید دقت داشته باشید که کارکرد موتور، تسمه‌ها، روانکار‌هایی مانند روغن و گریس و قطعه‌هایی مانند پمپ روغن و پمپ آب نیز افزایش پیدا می‌کند؛ ولی پارامتر موردنیاز برای سرویس و نگهداری خودرو یعنی کیلومتر ماشین افزایش نخواهد یافت. این مسئله در بسیاری از موارد مانند تعویض تسمه تایم خودرو می‌تواند خطرناک و جدی باشد.

بیشتر بخوانید

عیب یابی و تشخیص خرابی خودرو با بو کردن

۱۸ نوع شاهین باشکوه و زیبا که تاکنون ندیده اید+ عکس

۷ نشانه اصلی سوختن واشر سرسیلندر ماشین و نحوه تعمیر آن

در کانال اول فارس عضو شوید 

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

بیشتر بخوانید:

نرخ جدید آموزش رانندگی در سال ۱۴۰۱
تفاوت رانندگی خانم ها و آقایان در ایران : زنان بیشتر مرتکب این ۲ تخلف می‌شوند
​تصاویر دلخراش حادثه مرگبار رانندگی در کمربندی جوادیه شیراز

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  بالاخره بکنیم یا نکنیم؟؟!


 • احمد محمودیان

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  خود موتور نشان میدهد وقتیکه موتور سرد بلا فاصله ماشین حرکت کند عملک رد ماشین نرمال نیست از حالت م وتور میتوان دریافت لطفا با اطلاعات غلط مردم را گمراه نکنید


 • مسیب دشتی

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  با دادن اطلاعات غلط و غیر کارشناسی مردم را گمراه و متضرر نکنید.!!!


 • علی ادیبان

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  شما وقتی صبح زود سرد زمستانی خودرو خود رو روشن میکنید موتور خودرو صدای ناهنجاری دارد و اگه حرکت کنید خودرو ،قدرت حرکت ندارد یعنی موتور گرمای لازم رو ندارد میتوا ند آسیب به رینگ ،پیستون و سوپاپ و …وارد کند باید صبر کرد درجه حرارت لازم در موتور ایجاد شود اشتباه نکنید منجر به خسارت فراوان میشود


 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  به نظر شما یه ورزشکار میتونه از زیر پتو صبح سرد بلند بشه وبلافاصله وارد یه بازی بشه ماشین هم مثل یه موجود زنده هست درسته که سنسورها و ایسیو وانژکتور در ماشینای امروزی کار روشن شدن در هر اب وهوایی نسبت به کاربرانوری را بهتر انجام میدن وبراحتی روشن میشن ولی دلیل نمیشه بلافاصله باید حرکت کرد موتور سرد وروغن سرد به شدت به قطعات اسیب میزند مخصوصا صبح هوای سرد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  این مطلب خیلی علمی نیست به عنوان مثال موتورهای ام۱۵مانند کوییک اگه حداقل دو دقیقه گرم نشن کوپ میکنن


 • رامین رنجبر

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  شما کارتون چیه که این تز ها را از خودتون میدین
  اصلا گرم کردن موتور کاری ب داخل کابین نداره گرم شدن موتور برای عمل کرده بهتر رینگ های موتور و سوپاپ ها داخل سرسیلندر هست و اگه ماشین سرد را زیاد گاز بدی چون روغن سرد هست احتمال داره موتور یاتاقان بزنه
  و این چرت و پرت های که شما میگید همش اشتباهه و از نظرات کارشناسی همش اشتباهه


 • ارشک

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  چه بخواهید چه نخواهید خودرو در ترافیک درجا کار می‌کنه. گرم کردن قبل از حرکت هم صد در صد موثره مخصوصاً برای خودروهای داخلی که تکنولوژی قدیمی دارن


 • ابلسن

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  شماها دارید الکی چرت و پرت نیگید خودرو پس از روشن شدن باید ارام حرکت کند تا گریس ها و روغن هیدرولیک و روغن موتور و چرخها همزمان گرم شود


 • سلیمان

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  چرا حرف الکی می زنید هوا وقتی زیاد سرد هست لازم است که موتور با دور آرام چند دقیقه کار کنه تا دمای روغن و آب یه کم بالا برود و روغن بهتر در مدار موتور به چرخه در بیاید و همجنین سر سیلند کم کم گرم بشه تا یه دفه با گاز دادن فشار روی سوپاپ و واشر و رینگ موتور نیاد.


 • سیروان

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  ازخودت مطب نزار باید حداقل ماشین ۶دقیقه روشن باشه تو هوای سرد


 • محمد

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  درود برکسانی که میگو یند موتور باید گرم بشه خیلی باید علم پایین داته باشیم که زمان سردی اصلا موتور روشن میشه مجدد خاموش میسه و.روغن گرم بشه سیلندر سوپاپ .تمام قطعات گرم بشه حتی گیربکس با درجا کارکردن بهتره


 • بهروز

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  این هم خنده داره که حداقل ۶ دقیقه درجابایدکارکندبنده ازسال۱۳۵۷اکثرا پشت ماشین سواری بودم باید موقع روش کردن تازمانی که دورتندکارمیکندصبرکردوبعدآرام آرام حرکت کردکه به تدریج گرم شودوتابحال هم هیچ ازنظرموتوری آسیبی درموتورم ندیده ام


 • Behrouz

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  این هم خنده داره که حداقل ۶ دقیقه درجابایدکارکندبنده ازسال۱۳۵۷اکثرا پشت ماشین سواری بودم باید موقع روش کردن تازمانی که دورتندکارمیکندصبرکردوبعدآرام آرام حرکت کردکه به تدریج گرم شودوتابحال هم هیچ ازنظرموتوری آسیبی درموتورم ندیده ام


 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - دی - ۱۴۰۱

  سلام خدمت بزرگواران من ماشین روشن کردم اومدم حرکت کنم خاموش شد چرا چون ماشین سرد بود هنوز روغن بالا نیومده ولی هروقت ماشین سه دفه کار می‌کنه حرکت میکنم اصلا خاموش نمیشه ونر مال کار می‌کنه


 • ایرانی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  ایناهمه‌دروغه‌‌وقتی هوای‌سردموتورماشین‌خیلی سرده‌بگذارید موتور خوب‌گرم‌ونرمال‌شود.بعد حرکت کنید چون‌موتور سرد‌باشه حرکت کنید ۷۰درصد احتمال داره سوپاپ ببره‌داخل‌سرباریک‌سوپاپ یک‌سوراخ‌درازی است که داخلش‌مایعی‌است‌اگه گرم‌نشود‌باعث منغبض‌شدن‌سرباریک‌سوپاپ و گیرکردن‌سوپاپ به‌بدنه که همان بوش‌سوپاپ می‌باشد وازپایین‌ضربهٔ پیستون‌به‌سوپاپ ونهایتا شکستن‌سوپاپ و افتادن‌ته‌سوپاپ داخل محفظه احتراق‌وترکیدن‌سیلندر و کج‌شدن‌شاتون‌وخسارت‌جبران ناپذیربه‌صاحب ماشین که‌ اینکار باخودم‌شده‌ و دیدم چقدر بدبختم‌کردخرج‌موتور


 • ایرانی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  ایناهمه‌دروغه‌‌وقتی هوای‌سردموتورماشین‌خیلی سرده‌بگذارید موتور خوب‌گرم‌ونرمال‌شود.بعد حرکت کنید چون‌موتور سرد‌باشه حرکت کنید ۷۰درصد احتمال داره سوپاپ ببره‌داخل‌سرباریک‌سوپاپ یک‌سوراخ‌درازی است که داخلش‌مایعی‌است‌اگه گرم‌نشود‌باعث منغبض‌شدن‌سرباریک‌سوپاپ و گیرکردن‌سوپاپ به‌بدنه که همان بوش‌سوپاپ می‌باشد وازپایین‌ضربهٔ پیستون‌به‌سوپاپ ونهایتا شکستن‌سوپاپ و افتادن‌ته‌سوپاپ داخل محفظه احتراق‌وترکیدن‌سیلندر و کج‌شدن‌شاتون‌وخسارت‌جبران ناپذیربه‌صاحب ماشین که‌ اینکار باخودم‌شده‌ و دیدم چقدر بدبختم‌کردخرج‌موتور


 • ایرانی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  ایناهمه‌دروغه‌‌وقتی هوای‌سردموتورماشین‌خیلی سرده‌بگذارید موتور خوب‌گرم‌ونرمال‌شود.بعد حرکت کنید چون‌موتور سرد‌باشه حرکت کنید ۷۰درصد احتمال داره سوپاپ ببره‌داخل‌سرباریک‌سوپاپ یک‌سوراخ‌درازی است که داخلش‌مایعی‌است‌اگه گرم‌نشود‌باعث منغبض‌شدن‌سرباریک‌سوپاپ و گیرکردن‌سوپاپ به‌بدنه که همان بوش‌سوپاپ می‌باشد وازپایین‌ضربهٔ پیستون‌به‌سوپاپ ونهایتا شکستن‌سوپاپ و افتادن‌ته‌سوپاپ داخل محفظه احتراق‌وترکیدن‌سیلندر و کج‌شدن‌شاتون‌وخسارت‌جبران ناپذیربه‌صاحب ماشین که‌ اینکار باخودم‌شده‌ و دیدم چقدر بدبختم‌کردخرج‌موتور


 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  داداش کارتو چیه که این نظر رو میدی راست میگی با ماشین خودت این کار رو بکن بنده خدا وقتی صبح سرما ماشین روشن بشه دور موتوربالا میره تا ۵ دقیقه موتور در جا با دور بالا خودش داد میزنه که راننده هیچ … نخور دارم گرم میکنم حتی گاز هم نده اونوقت جنابعالی میگی حرکت کنیم بابا تو دیگه کی هستی جیگر تو با این سوادت


 • احمدی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  آقا جان بیخود زور نزن باید آمپر موتور حداقل یک خط بالا بیاد و بعد حرکت کنید اینقدر فرهنگ سازی غلط نکنید اینی که شما میگید در مورد موتورهای جدید و به روز باتکنولوژی گرمای دریچه گاز هیت نه خودرو های ایرانی آشغال با موتوهای قدیمی


 • قنبری

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  دمت گرم درسته ماشین باید حداقل زمانی برای گرم شدن روغن داشته باشه تا عملکرد بهتری داشته باشه مخصوصا تو هوای زمستونی


 • Hhjiuhgh

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  ماشین باید گرم بشه


 • SaLhi

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  چندباری ب خصوص هواسردزیادگذاشتم درجاکارکنه ایامشکل ایجادشده


 • خخخ

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  همش تقصیر آمریکاست خخخخ


 • علیرضا

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  حتما پارکینک شما مجهز به سوفاژ که ان جا را مثل خونه گرم نگه میداره


 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  روغن متور باید گرم بشه وگرنه گاز بدی فیلتر روغنو جمع میکنه باید بزاری گرم بشه متور اطلاعات غلط به ملت ندین


 • یه بازنشسته تامین

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  سلام بله منم با توجا که نزدیک به سی سال هم رانندگی کردم وهم الحمدوالله وسیله داشتم کاملا با نظر کارشناس مخالفم بقول ای دوستمان که میگه اول صبح موتور صدا دارد کاملا درست چون هوا سرد ویخبندان روغن موتور هم یه مقدار حالت منجمد میگیره تا روان بشه وبالا بیاد زمان میخواد وبعد چون بخاری هم لازم باید موتور یه دو یا سه دقیقه کار کن ولی نظر کارشناس برا تابستان صدق میکن


 • مهدی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  موتور که روشن شد اگه با همان دور بدون فشردن گاز حرکت کنی تا موتور گرم بشه ایرادی داره


 • محسن

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  براور من بیجا کردی تو که تاحالا اصلا ماشین سوار نشدی مردم به اشتباه میاندازی خدا شفات بده دوزاری اون مال ماشینای روز دنیاست نه …. که خوایران تولید مبشه پا چیمون به هدما رفت که فرهنگ نگهداری وسرویس رک بلد باشیم مثل خود تو


 • محسن

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  اخه ادم بی… بعد از ۲۰ روز گوشی دستم گرفتم چیه رنگیت گردن نطر من پخش نمیکنی توباشی که زر ریادی نزنی فشاری یه مشت لاشی مثل تو چه … میخورن


 • نامشخص

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  بابا دمت گرم خیلی ببخشید شاید شما جای ماشین خر دالاغ رو میگی که احتیاج به گرم کردن نداره اطلاعات نداری نظر نده مردم را بدبخت نکن مثل اینکه لوازم یدکی فروشی یا مکانیک که حال کردی ماشین سرد حرکت کنه خدای نکرده موتور ماشین طرف ایست کنه خواهشا در فصل سرد بزار ماشین هم متل انسان گرم کنه بعد بدو و نرمش کنو وحالشو ببر دوستتذار تمام ایرانیان


 • حسین

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  پانزده دقیقه گرم کردن موتور لازم و واجب لست


 • بهنام

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  سلام
  بحث حرکت کردن اصلا جداست
  اگه ماشین تو گاراژ باشه هواش هم خوب باشه تا تو استارت بزنی بیاری بیرون و در گاراژ رو ببندی میتونی با دنده یک یواش یواش حرکت کنی بری چون روغن موتور و گیربکس روغنش خوبه
  ولی اگه بیرون نگه داشتی ماشین رو بحثش جداست اصلا اونی که میگه نذارین گرم شه خیلی ….میخوره چون روغن ماشین خیلی سفته وحتی اگه هم گرم شد باید یواش حرکت کنین که روغن گیربکس هم خودش رو پیدا کنه چون با موتر گرم نمیشه

  پس جنابی که اونا رو نوشتی بگو وسایلت رو از کی خریدی داداش


 • محمود

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  برای اینکه قدرت موتور به میزان کافی برسه باید دمای موتور مخصوصا در هوای سرد به حد کافی برسد به طور علمی نیز فرمولی داریم که حرارت یکی از مولفه های قدرت موتور است


 • اکرم

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  روزسرد بگیربخواب ماشینتم استراحت کنه


 • زاگرس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  موتور که سرده اولش روشن میشه خودکار کمی گاز میخوره گرم شد دور موتور برمیگرده ولی باید حتما کمی کار کنه تا هم روغن هم آب دور بوشها کمی گرم بشه درجا زیاد هم خوب نیست.


 • Yavar

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  خودروهای ایرانی با گرم کردن به زور راه می افتند چه برسه که سرد حرکت کنی


 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  با عرض سلام برای گرم کردن موتور بهتره چند صد متری با دنده سنگین سر گاز حرکت کنید با این روش ضمن گرم شدن موتور واسکازین گیر بکس هم گرم میشه و اسیب نمیبینه


 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  بیشترین خوردگی قطعات ماشین در دمای کم روانکار واستارت اولیه اتفاق نیفته


 • احسان

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  حتما باید خودرو در روزهای سرد سال به مدت ۵دقیقه ودر فصول گرم سال به مدت یک دقیقه درجاکارکند قبل ازحرکت به این دلیل که روغن درکارتر ماشین جمع شده به طورکامل درکل موتور پخش وباعث روان شدن پیستون وسوپاپ ومیل بادامک و…شده وهمچنین باعث بالا رفتن کارایی موتور شود در روزهای سرد بعد ازحرکت هم نباید به ماشین زیاد گاز بدهید تاوقتی که احساس کنید موتور کامل گرم شده من سمند دارم وکسانی که سمند ویاموتور پژو دارند کامل ازاین امر باخبر هستند چون جزو موتورهای گرما سوز هستند یعنی موتور باید خوب گرم شود تابه خوبی کار گند


 • محسن

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  این قدر چرت پرت نگید همش کار آمریکا هس مرگ بر آمریکا


 • فرهاد

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  بابا جان بنده خدا گفته نباید مدت طولانی کار کنه چند دقیقه کافیه.چرا ما مردم اینطوری هستیم اینقدر هجمه وارد میکنین سزاوار نیست بخدا. پناه میبرم به خدا از گناه زبان.


 • معین

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  برای هوایی مثل تهران که خیلی سرد نمیشه دوقیقه بزارید ماشین درجا کار کنه بعد بدون بالا بردن دور موتور حرکت کنید تا گرم شه
  مثلا پراید بیشتر از ۲ نره


 • علی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  باسلام خدمت دوستان من خودم توهوای سرد قبل اینکه استارد بزنم کلاج ماشین را تا تح نگه میدارم که گیربگس ازاد بشه بعد روشن میکنم تا دو دقیقه ماشین گرم بشه بعد ارام ارام کلاج را ول میکنم دودقیقه دیگه هم گرم میشه بعد به ارامی راه میفتم گاز زیادی هم نمیدم تا ماشین راه بیفته وقتی گرم شد دیگه مشکلی نیست تا حالا هم به هیچ مشکلی برنخوردم پارکینگ هم ندارم یا علی


 • عباس پزشکی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  وقتی سررشته نداری حرف الکی نزن ، در فصل سرما باید حداقل ده دقیقه موتور درجا کار کند ، با نزدیک بیست سال سابقه رانندگی در جاده به جرات میگم با درجا کار کردن هیچ آسیبی به موتور وارد نمیشه


 • کیوان

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  من صبحا ماشینو تو سرازیری با دنده دو روشن میکنم.به خدا تا شب مثل اسب میدوو بیچاره


 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  اول صبح دور موتور از ۱بالاتر هست
  بهترین کار اینه که بذارید دور موتور بیاد روی ۱ بعد حرکت کنید


 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  گرم کنید شما اگه ماشینه خودتونو نشناسید دیگه چرا سوار میشید. ی ماشین با دو دقیقه گرم میشه ی ماشین با ۱۰دقیقه بستگی ب صاحب ماشین داره


 • علی

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  اگر این مطلب درست باشد برای خودروهای بروز است نه ماشین ایرانی که تکنولوژی ۳۰سال پیش دارند


 • احمد

  تاریخ : ۲ - دی - ۱۴۰۱

  دم شما راننده ها گرم باشه ماشین خودش گرم میشه


 • حمید ایلی پور

  تاریخ : ۴ - دی - ۱۴۰۱

  متن برای پول در آوردن


 • محمد

  تاریخ : ۴ - دی - ۱۴۰۱

  متور خودرو مانند بدن انسان میمونه، اگر دقت کرده باشین هر انسانی قبل از ورزش سنگینی باید بدن را خوب گرم کرد با نرمش های آرام و درجا، متور خودرو هم همینطور هست، همون لحظه ی روشن کردن متور خودرو چند دقیقه درجا کار کردن باعث میشه هم روغن بالا بیاد و هم قطعات داخل متور به آرامی گرم بشه،،


 • بهزاد شمس

  تاریخ : ۴ - دی - ۱۴۰۱

  نظر من اینه خودرو تا حدی درجا کار کند که بخاری خودروی بتواند باد سرد را به باد ملایم تبدیل کند.
  البته من خودم کارشناس ارشد مکانیک هستم.


 • مجید مرادی

  تاریخ : ۵ - دی - ۱۴۰۱

  من ماشین سورن مدل ۹۷ دارم تو سرما باید حداقل ۵ دقیقه درجا کار کنه تا موتور گرم بشه وگرنه خاموش میشه پیش مکانیک هم بردم گفته طبیعی است و باید موتور تو سرما گرم بشه


 • ا س سیم کش

  تاریخ : ۵ - دی - ۱۴۰۱

  حداقل کم درهوای زمستانی ۵دفیقه باید کارکند تا روغن شل شوداب گرمترشود بنزین خام نباشد و بعدش حدودا ۳ کیلومتر راه رابا یرعت ۴۰ ۵۰ ۶۰ لرو تاخودرو درست اما ده شود


 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - دی - ۱۴۰۱

  انسانهاهم‌بایدیواش‌یواش‌‌خودشان‌راگرم‌کنندوگرنه؟؟؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - دی - ۱۴۰۱

  اهمه این حرفها زیر سر آمریکا انگلیس هستش نمی‌خوان ماشین ما سالم بمونه


 • M

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  نظرات بعضی درست هست بعضی هم تا حدودی نادرست ماشین باید سه الی چهاردقیقه درجا کارکند و بعد از ان بادور ارام حرکت کنید


 • ناشناس

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  موتورتازامی که کمی کرم نشده باشه خاموش ویا صدای ناهنجارمیده مواظب ماشینتان باشید خواهشن بااین گرانی قطعات وتعمیرکاران


 • ناشناس

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  موتورتازمانی که کمی کرم نشده باشه خاموش ویا صدای ناهنجارمیده مواظب ماشینتان باشید خواهشن بااین گرانی قطعات وتعمیرکاران .


 • ناشناس

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  سلام موتور باید چند دقیقه روشن باشه و گرم بشه .


 • بلی

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  اینا همش کار دشمن……خخخخخ


 • خودم

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  وقتی ادم بیسوادی میسه مسول امور یک سایت توقعی بیش از این نداشته باشین.


 • علیرضا

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  سلام فکرکنم این نویسنده محترم به‌طور غیرمحسوس از طرف صنف مکانیک خودرو این مقاله را ارائه کرده تادارندگان خودرو آسیب ببینند و به مکانیک مراجعه کنند…البته کمی شوخی…


 • رضا

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  سلام با این خودرو های داخلی انتظار زیادی نباید داشت تجربه ۱۰ ساله من میگه خودرو سه الی ۴ دقیقه درجا کار کنه بهتره ک روغن و آب ب قطعات خودرو برسه و ایسو با سنسور ها هماهنگ بشه البته تو فصل سرما


 • ناشناس

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  هرچی بیشتر ناز وسیله ای بکشید زودتر داغون میشه


 • در جا زدن بیهوده

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  بعد از چند ساعت خاموشی موتور در سرما موقعی که استارت خورده میشود چند دقیقه اول موتور با دور موتور بالا کار میکند و بلافاصله به حالت نرمال و آماده حرکت میشود ولی متاسفانه به علت نبود بخاری درجا در خیلی از ماشین های ساخت داخل،رانندگان تا بالا آمدن دمای آب برای روشن کردن بخاری منتظر میمانند که این باعث خجالت سازندگان داخلی هستش که دوست دارند هزار سال از بقیه دنیا عقب بمانند و بنجل های از رده خارج را به قیمت پیشرفته ترین ماشین های دنیا به مردم بفروشند
  یا رب روا مدار که گدا معتبر شود زگر شود زخدا بی خبر شود


 • تارزان

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  اینا همش تقصیر اروپا،آمریکا،ایسرایله
  خخخخخخ


 • آرش

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  من مکانیک هستم وماشین باید گرم بشه وتا رینگ نشکنه


 • حقیقت جو

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  دریک سایت معتبرعلمی خودروامده بودخودرودرهرهوایی بلافاصله پس ازروشن شدن بایدبه آرامی حرکت کندتابه تدریج گرم شود


 • جواد

  تاریخ : ۶ - دی - ۱۴۰۱

  سلام بر رانندگان عزیز استفاده کردم از نقطه نظر های شما سلامت باشید


 • بهرام پور

  تاریخ : ۷ - دی - ۱۴۰۱

  شما تو روزهایی که دما زیر صفر یا حدود صفر هست اگر تونستی بدون گرم کردن خودرو دوگانه کارخانه رانندگی کنید و ماشین زیر پات خاموش نکرد تمام این اراجیف صحت دارد. مهندس وقتی موتور سرد باشد گاز به جای احتراق یخ میزنه چی داری میگی ؟؟؟؟


 • قاسم

  تاریخ : ۷ - دی - ۱۴۰۱

  خوشم اومد .بخدا دارند با نظرهای مسخره مردم رو مسخره می کنند الان همه مردم آگاهند


 • مهدی

  تاریخ : ۷ - دی - ۱۴۰۱

  گرم نکردن ماشین گیربکس اتوماتیک درفصل سرد سال وحرکت زودهنگام پس از روشن کردن با آن مساوی است با نابودی گیربکس ….


 • نگین

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  متشکرم نظرات عالی بود سواد مکانیکیمنبالابردید


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  من که موندم کی درست میگه کی غلط …بابا رد دادیم بخدا!!!!!!!


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  موتورباید۲دقیقه چه هوای سردوچه هوای گرم درجاکارکنه بعدبادورپایین حرکت کنی که دمای اب ازگرم شدن موتورخبربده بعدباسرعت مجازرانندگی کنی وسلام


 • اشنا

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  موتورباید۲دقیقه چه هوای سردوچه هوای گرم درجاکارکنه بعدبادورپایین حرکت کنی که دمای اب ازگرم شدن موتورخبربده بعدباسرعت مجازرانندگی کنی وسلام


 • سجاد حسن زاده۰۹۳۸---۶۴۶۴

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  کار شناس مکانیک اره باید ۵یا ۶دقیقه درجا کار کنه


 • مصتفا

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  به نظر من هیشکی نمیتونه بگه چی درسته چی غلط با یگ ک تعمیر کار صحبت کنید تا فاتحه ماشینتون بخونه


 • مصطفی

  تاریخ : ۸ - دی - ۱۴۰۱

  سلام بنظر من اگه کسی تو قرعه کشی فرزند آوری شانس داره به حرف کارشناسی گوش کنه وفاتحه ماشین بخونه هههههه


 • علیرضا

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  تو ماشینهای کاربراتور مثل پراید صبا تا قبل انژکتوری یک سنسور هست که وقتی هوا سرده ابا دور موتور بالا به شما میگه که موتور سرده ولی در موتورهای انژکتوری سیستن ها پیشرفت کرده اینکه درجا کارکردن خودرو تا مدت زمان زیاد خوب نیست با توجه به تجربه ۵۰ساله در زمینه خودرو از نسب کاربراتور تا الان بهتراست خودرو حرکت ولی با سرعت کم تا تمامی قطعات به مرور گرم و حرکت کند یک قلن شما تسمه تایم ماشین سر یک کیلومتر مشخص باید عوض شه اینجوری موتو کار میکنه تسمه تایم درگیر و از طرفی محیط که ماشین ثابت هست هوا آلوده میشه مخصوصا پارکبنگ که سموم به واحدها رسوخ میکنه باز هرجور خودتان صلاح میدانید همینجوری ماشین نو فعلی نزده میرقصن وای بحال اینکه اینگونه بخواد درجا کار کنه ماشین گرم بشه خب ابا قطعات بلبرینگ چرخها و گیربکس بر اثر س نابه نظر در زمان درجا کار کردن والوالین وروغن داخل گیربکس نرم هست که چرت دنده عکاسی نبیته؟


 • ftf

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  اراجیف تحویل مردم ندید ،متور خودرو وقتی کە سرد هست .حتما باید چند دقیقه گرم بشە ..چون در اون حالت دور موتور پایین هست و تمام قطعا بە طور اروم در حال حرکت هستن .تمام قطعات خودرو درسرما حالت انقباض و انبساط دارند.اگر یکدفعە گاز بدی بە خودرو قطعات سایش بیشتری خواهند دشت ..ودر مدت یک الی دوسال باعث کج شدن رینگ و پیستون یا ترک پیستون میشە و باعث میشه روغن سوزی داشتە باشید…وهمچین روغن موتور ها درهوای سرد غلیظ تر میشن و باعث میشه سخت تر به قطعات بالایی موتور برسن ..پس حتما ۳الی ۵ دقیقه موتور باید درجا گرم بشه


 • جانان

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  شماره.. ۰۹۲۲…۲۰۲۵


 • مختار

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  داداش یه چی یادت رف.اونم اینکه اول صب بشین توماشین حرکت کن استارت کیلو چند


 • ۱+۲=۴

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  خودرو باید بین یک تا دو دقیقه در جا کار کند بعد ۵۰۰متر با دنده یک بسیار آرام حرکت کند و سپس تقریبا ۵۰۰متر با دنده ۲ادامه دهد و آرام سرعت و دور موتور افزایش یابد .به این ترتیب تمامی قسمت‌های خودرو حتی گریس های بلبرینگ چرخها هم گرم میشو.اصولی آرین راه برای گرم کردن خودرو


 • حسن

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  خودرو باید بین یک تا دو دقیقه در جا کار کند بعد ۵۰۰متر با دنده یک بسیار آرام حرکت کند و سپس تقریبا ۵۰۰متر با دنده ۲ادامه دهد و آرام سرعت و دور موتور افزایش یابد .به این ترتیب تمامی قسمت‌های خودرو حتی گریس های بلبرینگ چرخها هم گرم میشو.اصولی آرین راه برای گرم کردن خودرو


 • معمار

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  وجدانن ۸ یا ۹ سال یه ماشین دست خودمه زمستون وقتی کارم باهاش تموم میشه توش میخوابم بخاری روشنه تا صبح و بعدش هم میزنم بکار و تابستان هم که کولر روشن توش میخوابم تا صبح یعنی خاموشی کمتر داره موتورش هنوز تکون نخورده روغن و فیلتر رو سر موعد عوض کن یک عمر کار میده


 • علی

  تاریخ : ۹ - دی - ۱۴۰۱

  باسلام.نظرشما کاملا متین وقابل احترام.تشکر.


 • پیمان

  تاریخ : ۱۰ - دی - ۱۴۰۱

  من نمیدونم کی به تو یکی اجازه داده تا این اراجیفات تو تحویل مردم بدی
  اقا نکن این کار رو میری میزنی ماشینت یاتاقان میزنه خرجش برات بالا ۱۵ تومنه هــــــــــــا
  داداش من خودم تا ماشینم کم کمش ده دقیقه روشن نباشه و امپر ابش تا ۷۰ درجه بالا نره حرکت نمیکنم و الانم ۴ ساله اصلا هم دست نزدم اونم چی موتور پژو چهارصدو خورده ای اها تازه روشم ی فن درجا هستش بعد دماشم با دستگاه اوردمش پایین رو بنزینم تا ۱۷۰ الی ۱۸۰ هم تو جاده اروم میرم
  تو یکی دیگه….. تعریف نکن


 • عماد

  تاریخ : ۱۰ - دی - ۱۴۰۱

  عماد شریح ماشین دوست دارد


 • کشاورز

  تاریخ : ۱۰ - دی - ۱۴۰۱

  دو دقیقه خوبه یرای گرم کردن نه یک ساعت برای خفه کردن ملت موافقم


 • .. دنیا

  تاریخ : ۱۰ - دی - ۱۴۰۱

  ساقیتون کیه شماها معلوم هست چتونه
  راست میگن تنها چیزی که داخل دنیا عادلانه تقسیم شده عقله چون هیچ کس اعتراض نمیکنه مال من کمه
  چیزی که بهتون ربط نداره نظر ندین


 • حمید

  تاریخ : ۱۰ - دی - ۱۴۰۱

  استاد عزیز بنده هم رشته درسس مکانیک و هم از سن ۱۰ سالگی با علاقه فراوان تعمیرگاه بودم تمام اطلاعات شما با دلیل اشتباست.مثلا اگر بنزین به کارتل نفوذ کنه که محاله انفجار صورت میگیره یا سیلندر یا درپوشها پرت میشوند وبطور کلی گرم کردن واجبه در هوای سرد ولی راه حل خوبش اینه که بعد از ۳ تا ۵ دقیقه در دنده ۱ حدود ۱ کیلومتر سرگاز حرکت کنید .سرد حرکت کردن دهها اسیب خودرویی داره