• 25 / خرداد 1401 / 16:45
 • شناسه خبر : 86763

نتایج پالایش اولیه طرح نهضت ملی مسکن در ۳۱ استان منتشر شد

جزئیات آماری پالایش اولیه طرح نهضت ملی مسکن در ۳۱ استان اعلام شد که آمارها حاکی است که بیشترین ثبت‌نام و احراز شرایط اولیه در استان تهران و کمترین آنها نیز مربوط به شرق سمنان است.

به گزارش  اول فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، طرح نهضت ملی مسکن به عنوان طرح کلان دولت سیزدهم در بخش مسکن هم‌اکنون مراحل پالایش نهایی خود را می‌گذراند. مقرر است تا پالایش شرط چهارم که شامل سابقه سکونت است در پایان خردادماه توسط ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و شهرهای جدید نهایی و به معاونت مسکن و ساختمان اعلام شود تا متقاضیان واجد شرایط ضمن افتتاح حساب، واریز وجوه اولیه و سایر شرایط به پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن معرفی شوند.

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان در مجموع در طرح نهضت ملی مسکن ۵ میلیون و ۴۹۰هزار و ۱۶۶ نفر نام‌نویسی کردند که از این تعداد ۳ میلیون و ۳۶۰ هزار و۱۵۳ نفر حائز شرایط اولیه (فرم ج سبز،نداشتن سابقه مالکیت و عدم استفاده از تسهیلات دولتی) شدند.

این گزارش حاکی است که متقاضیان به این ترتیب حائز شرایط اولیه شناخته شدند: اداره کل ایرانشهر ۴۸ هزار و ۴۰۸ نفر، آذربایجان‌شرقی ۱۴۹ هزار و ۳۶۵ نفر، آذربایجان‌غربی ۱۰۰ هزار و ۹۵۱ نفر، اردبیل ۷۱هزار و ۸۹۲ نفر، البرز ۱۳۳ هزار و ۹۱۴ نفر، ایلام ۲۱ هزار و ۲۷۵ نفر، بوشهر ۳۹ هزار و ۸۴۸ نفر، خراسان‌شمالی ۴۱ هزار و ۲۹۷ نفر، سیستان و بلوچستان ۹۱ هزار و ۸۱۹ نفر، شرق سمنان ۱۲ هزار و ۹۶۴ نفر، قزوین ۴۹ هزار و ۵۲ نفر، گیلان ۶۳ هزار و ۱۰۰ نفر، لارستان ۲۵ هزار و ۸۵۰نفر.

همچنین در همدان ۷۹ هزار و ۹۷۳نفر، اصفهان ۲۴۶ هزار و ۱۸۶نفر، تهران ۴۱۸ هزار و ۳۱۷ نفر، جنوب کرمان ۱۸ هزار و ۴۵۱ نفر، چهارمحال و بختیاری ۵۳ هزار و ۷۱۳ نفر، خراسان‌جنوبی ۴۷ هزار و ۲۴۸ نفر، خراسان‌رضوی ۲۵۶ هزار و ۲۵۷ نفر، خوزستان ۱۴۹ هزار و ۶۹۹ نفر، زنجان ۷۵ هزار و ۴۸۰ نفر، سمنان ۳۲ هزار و ۷۳۸ نفر، فارس ۲۸۶ هزار و ۱۶۰نفر، قم ۷۹ هزار و ۲۱۳ نفر، کردستان ۹۱ هزار و ۵۷ نفر، کرمان ۹۸هزار و ۵۳۶ نفر، کرمانشاه ۱۳۰ هزار و ۵۱۴ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۳۷ هزار و ۵۰ نفر، گلستان ۵۲ هزار و ۶۹۰ نفر، لرستان ۸۵ هزار و ۹۶۷ نفر، مازندران ۹۰ هزار و ۷۲۲ نفر، مرکزی ۷۵ هزار و ۹۸۱ نفر، هرمزگان ۴۱ هزار و ۶۵۳ نفر و یزد ۶۲هزار و ۸۱۳ نفر از متقاضیان حائز شرایط اولیه شناخته شدند.

نمودار متقاضیان حائز شرایط اولیه

نمودار کل ثبت‌نام

بنا بر اعلام معاونت مسکن و ساختمان در طرح نهضت ملی مسکن ساخت ۸۷۲ هزار و ۵۵۲ واحد مسکونی آغاز شده است که این تعداد واحد شامل طرح‌های حمایتی شهری و روستایی است. در عین حال زمین با کاربری مسکونی برای حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تامین شده است.

پیش‌تر نیز رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود: اجرای طرح نهضت ملی مسکن نیازمند تامین اراضی ۴ میلیون واحد مسکونی است که بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد آن توسط وزارت راه و شهرسازی تامین شده است و در این راه باید سایر دستگاه‌ها تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

وزیر راه و شهرسازی در عین حال تاکید کرده است که مهلت پالایش نهایی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن پایان خردادماه است و در این خصوص باید ادارات کل راه و شهرسازی و شهرهای جدید اهتمام لازم را داشته باشند.

محمود محمودزاده نیز در اظهار نظر اخیر خود اعلام کرده است: هم‌اکنون بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در مراحل مختلف اجرا قرار دارد که واحدهای در حال اجرا پیشرفت مناسبی نیز دارند. در صدد هستیم تا قبل از پایان تابستان تعداد واحدهای قابل ملاحظه‌ای از پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن افتتاح شوند و به بهره‌برداری برسند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ۴ میلیون واحد مسکونی احداث خواهد شد که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد آن در مناطق شهری و ۸۰۰ هزار واحد آن در مناطق روستایی است.

بیشتر بخوانید:

جزئیات تازه از اختصاص خانه به ۱۳۶ هزار متقاضی مسکن ملی در فارس
درخواست شرکت عمران صدرا از متقاضیان مسکن ملی برای واریز مرحله دوم
چه کسانی از پرداخت آورده اولیه طرح نهضت ملی مسکن معاف هستند؟

ثبت دیدگاه

 • حسین

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۱

  سلام من ۵ ماه میشه ثبت نام کردم اصلا جوابی دریافت نکردم باید چیکار کنم .خواهشاً راهنمایی کنید


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - خرداد - ۱۴۰۱

  من برج یازده ۱۴۰۰ مدارک بارگزاری کردم ولی هنوزجوابی برام نیومده نمیدونم منتظرباشم چکارکنم