• ۰۲ / آذر ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۴
 • شناسه خبر : 38611
 • منبع خبر: ایسنا

نحوه رسیدگی به امور بیمه شدگان تامین اجتماعی تا پایان آذر

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی در پی آغاز اعمال محدودیت های جدید کرونایی، جزئیات کاملی از تمهیدات اتخاذ شده پیرامون رسیدگی به امور بیمه ای بیمه شدگان و کارفرمایان در آذرماه را اعلام کرد.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی در پی آغاز اعمال محدودیت های جدید کرونایی، جزئیات کاملی از تمهیدات اتخاذ شده پیرامون رسیدگی به امور بیمه ای بیمه شدگان و کارفرمایان در آذرماه را اعلام کرد.

به گزارش اول فارس ،در این باره اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا از اسفند تا اردیبهشت ماه، سازمان تامین اجتماعی تمهیداتی را به منظور جلوگیری از گسترش کرونا وضع کرد که شامل تعدادی خدمات متنوع در بخش بیمه ای از جمله تمدید دفترچه های خدمات درمانی و توقف جلسات پرتجمع بود.

وی افزود: اخیرا با گسترده تر شدن دامنه شیوع بیماری و در راستای تصمیمات ستاد ملی کرونا و اینکه استان ها در سه وضعیت قرمز، نارنجی و زرد قرار داده شده و اکثر استان ها دچار این بحران هستند؛ نظر مدیرعامل سازمان بر این بود که تمهیدات کرونایی در این برهه نیز تکرار و به نوعی تمدید شود.

تمهیدات کرونایی تا پایان آذر برقرار است

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بر این اساس جلسات و کمیسیون های پرتجمع که می توانند در انتقال بیماری موثر باشند، شناسایی شدند که در بخشنامه ابلاغ شده در روز چهارشنبه، ۲۸ آبان ماه قید شده اند. تاریخ اجرای این تصمیمات مقابله ای بازه یک ماهه آذر خواهد بود و تمهیدات کرونایی تا پایان آذرماه برقرار است.

تعویق برگزاری جلسات هیئت های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات

شکوری به روند برگزاری جلسات هیئت های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات در این مدت اشاره کرد و گفت: آن دسته از کارفرمایانی که قرار بود در موعدهای مقرر مراجعه کنند و پیگیر اعتراض حق بیمه شان بشوند، اطلاع رسانی و هماهنگی لازم از طریق پیامک و یا تماس تلفنی صورت پذیرفته و در جریان قرار گرفته اند که جلسه شان به زمان دیگری موکول شده است. روز گذشته هم بررسی کردیم و حتی یک کارفرما مراجعه غیرضرور به شعب نداشته است.

وی تاکید کرد: توقف این جلسات با توجه به شرایط خاصی که حاکم است عموما خللی در امور کارفرما ایجاد نمی کند؛ چه بسا به علت تاخیرهایی که برخی کارفرمایان در تسویه حساب دارند؛ این وقفه به وجود آمده به نفع کارفرما است و این تمهیدات بیشتر به نفع کارفرما است تا مانع از کارشان بشود.

توقف برگزاری کمیسیون های پزشکی و شورای پزشکی

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی همچنین با اشاره به روند حضور در کمیسیون های پزشکی و شورای پزشکی گفت:  افرادی را داریم که درگیر بیماری های منجر به از کارافتادگی و یا استراحت های طولانی مدت پزشکی می شوند و استراحت بالای دوماه باید توسط شورای پزشکی تایید شود. این افراد به علت بیماری مدتی بستری بوده اند و یا استراحت در منزل داشته اند و شرایط جسمانی شان طوری نیست که بخواهیم مجددا آنها را که رو به بهبودی می روند مجدد به سمت مراکز درمانی بفرستیم.

وی ادامه داد: این رفت و آمدها چه بسا باعث انتقال بیماری  بین افراد مختلف بشود. بنابراین تصمیم بجایی اتخاذ شد مبنی بر اینکه برگزاری جلسات را با توجه به وضعیت این افراد متوقف کنیم که اتفاق خوبی است و این توقف، تاخیر و مشکلی در ارائه خدمات به بیمه شدگان به دنبال نخواهد شد.

انعقاد قرارداد بیمه های اختیاری موکول به انجام معاینات پزشکی نیست

شکوری همچنین به وضعیت بیمه شدگانی که می خواهند به صورت اختیاری تحت پوشش قرار بگیرند اشاره و اظهار کرد: وقتی افراد برای دریافت بیمه هایی چون کارگران ساختمانی، رانندگان تاکسی و یا مشاغل آزاد، دانشجویی، زنان خانه دار و در کل بیمه های اختیاری با ماهیت غیراجباری تقاضا می دهند برای انجام معاینات پزشکی به مراکز درمانی معرفی می شوند تا احراز شود که از سلامت جسمانی برخوردار هستند یا خیر.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: اما در این دوره، با این متقاضیان قرارداد می بندیم و تعهد می گیریم که در شرایط مناسب تری آنها را راهنمایی و به مراکز پزشکی معرفی کنیم. در واقع انعقاد قرارداد موکول به انجام معاینات پزشکی نیست. هرچند که این خدمت نیز تا ماه آینده و در قالب طرح ۳۰۷۰ کاملا غیرحضوری خواهد شد.

شرایط پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری

وی درباره استراحت های پزشکی و بیمه شدگانی که قصد دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری دارند نیز گفت: بسیاری از بیمه شدگان بیماری داشتند و اکنون قصد دارند غرامت دستمزد ایام بیماری بگیرند که این مورد هم نیازی به مراجعه حضوری ندارد و می توانند از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی اقدام و مدارک خود را بارگذاری کنند.

شکوری اضافه کرد: برای آنهایی که غرامت می گیرند قبلا تسهیلاتی درنظر گرفته بودیم مبنی بر اینکه بدون پروسه و انجام هرگونه تشریفاتی مدارکشان را بپذیرند. حتی گفتیم که اگر نیاز به تمدید دفترچه درمان دارند، چون کارفرما برایشان لیست ارسال نمی کند باید از ما غرامت دستمزد بیماری بگیرند؛ ما غرامت ایام بیماری را به آنها می پردازیم که اعتبار دفترچه به خودی خود تمدید شود و بتوانند از خدمات درمانی بهره مند شوند.

وی ادامه داد: تا ۸۰ درصد غرامت ایام بیماری را به صورت علی الحساب می پردازیم و بعد از استراحت های پزشکی که فعلا منع کردیم جایی نروند، بعدا سرفرصت که شرایط عادی شد با تایید مدارک از سوی مراجع پزشکی، ۲۰ درصد مابقی پرداخت خواهد شد.

توقف یک ماهه بازرسی های ادواری

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه معمولا بازرسی های ادواری از کارگاه های مشمول تامین اجتماعی انجام می شود گفت: همچنین بازرسی هایی که به منظور احراز اشتغال بیمه قالیبافان، کارگران ساختمانی، بیمه بیکاری و … انجام می شد نیز در این یک ماهه آذر متوقف شده است. علاوه بر این جلساتی که در داخل سازمان برگزار می شود اعم از کمیته های ادعای سابقه هم فعلا در این مقطع متوقف خواهد شد.

درخواست از مردم برای عدم مراجعه به شعب

این روزها را فرصت انجام کارهای معوقه بیمه ای ندانید

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی در بخش پایانی سخنان خود توصیه هایی به بیمه شدگان و جامعه تحت پوشش داشت و اظهار کرد: با توجه به روند شیوع بیماری، فعالیت هایی که ضرورت حضور افراد را می طلبید به صورت موقت تعلیق شده است؛ تصمیمات ستاد ملی کرونا به جهت صیانت از سلامت بیمه شدگان اتخاذ شده است تا آمد و شدهای آنها در سطح شهر زمینه ساز بروز و شیوع بیماری و انتقال آن نباشد.

وی ادامه داد: از مردم خواهش می کنیم درنظر داشته باشند که این بازه زمانی یک ماهه، باید تا حدامکان درخانه بمانند و تردد کمتری داشته باشند. آنها نباید این زمان را به عنوان فرصت انجام کارهای معوقه بیمه ای شان در نظر گیرند و این ذهنیت را نداشته باشند که در این فرصت در شعب، پیگیر سوابق و بازنشستگی و … بشوند. بلکه می توانند این کار را در آینده و یا به صورت غیرحضوری پیگیری کنند.

شکوری افزود: این محدودیت ها، نباید زمینه ای برای حضور در شعب باشد زیرا ارائه خدمت مستلزم حضور حداکثری کادر اجرایی و اداری نیز هست ولی به علت تصمیمات مربوط به کاهش حضور کارمندان، با کسری کادر اجرایی در شعب روبه رو هستیم و مراجعه مکرر و پرترافیک می تواند خدمات دهی را با مشکل مواجه کند و زمینه ساز شیوع بیماری بشود. از مردم درخواست می کنیم همراهی کنند که با کمک همدیگر این مسیر را طی کنیم و به سلامت از آن عبور کنیم.

ثبت دیدگاه

 • اعظم جاورتنی

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  سلام به این وضعیت بیکاری کرونا هزینه بیمه اختیاری میریزم و در توانم نیست خیلی بردن بالا لطفا فکری به حال ماهم کنید


  پاسخ

 • میترا

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  چراتامین اجتماعی هزینه های که سالانه برای تکمیلی میمونه واستفاده نمیشه اخرسال به حساب بازنشسته هانمیریزم هزینه هارومیسوزونن چرا؟


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  مکه شمابه بازنشستگان تامین اجتماعی هم فکرمیکنیدبااین حقوق کم اونهارومرده فرص کنید


  پاسخ

 • ز.م

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  من بیمه استاد دانشگاه حق التدریس هستم و میخوام بقیه بیمه خودم بریزم قبول نمیکنند بیمه لطفا ی کاری کنید خودمون بتونیم کامل بریزیم


  پاسخ

 • افشار

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  تامین اجتماعی روز روزش هم جوابگو نبود حالا که شب تاره


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  ۳۲ سال سابقه کار دارم ۲۰ سال صنایع دفاع بودم.از طریق بیمه رانندگان تامین اجتماعی بازنشسته شدم با این سختی کار و تورم زیر حداقل حقوق میگیرم تو رو خدا یک فکری بکنید


  پاسخ

 • ن ع

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  لطفاً کم حاشیه برید .بعد از گذشت ۹ ماه از سال هنوزدارید قول میدهید . اگر راست میگید قانون همسان‌سازی را برای بازنشسته های چشم انتظار انجام دهید . و از خود قانون متناسب سازی اختراع نکنید ؟ و سر بازنشسته ها را شیره بمالید ؟


  پاسخ

 • علی

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۹

  از اسفند ۹۸بخاطر کرونا بیکار شدم درخواست بیمه بیکاری کردم موافقت هم شده ولی هنوز بعد ۹ماه یک ریال هم ندادن بعد میگن به فکر معیشت مردمیم همش دروغ


  پاسخ

 • محمد رضا

  تاریخ : ۴ - آذر - ۱۳۹۹

  متاسفانه بعد از انقلاب هیچ دولتی ومجلسی فکری اساسی به حال بازنشستگان تامین اجتماعی وخانواده هایشان که زیر فشار تورم ونگرانی هستند نکرد وکلید و سرمایه این صندوق دست به دست می چرخید وچیب بغل آنان بوده وتمامی بازنشستگان تامین اجتماعی وخانواده هایشان هیچ بهره ایی از این صندوق نبرده اند سی سال در سختشرایط کار کردیم بموقع حق بیمه ومالیات پرداخت کردیم یعنی چی حالا که کمک کنید کو


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - آذر - ۱۳۹۹

  به جای این حرفهای بیهوده هرچه زودتر حقوق ما رو افزایش بدید.


  پاسخ

 • خباز

  تاریخ : ۷ - آذر - ۱۳۹۹

  بیمه کرونایی جاماندهای اسفند به چه حقی نمیدید


  پاسخ

 • 6419607094

  تاریخ : ۷ - آذر - ۱۳۹۹

  چرا با بیست سال سابقه وکدرهگیری ۱۷۷۳۶۴۵وثبتنامهای متعددودوبارنامه به دفتر بابایی وهزاران بار تلفن وحتی دادن شماره حساب ازاسفند۹۸ هنوز پولی بحسابمان واریز نمیشه؟ودارین باپاسکاریهای بیمنطق حتی بافرمایش رهبری هم تفره میریدم اگه پول نیست برای همه نیست چرا حق مارا تواین شرایط تورم وبیکاری وحشتناک به بقیه میدید.خبرگذاری محترم لطفا بار دیگرصدای به ناحق خفه شده ماباشید به خدای احدواحد هنوز بیکارم بااین شرایط هم امیدی بکارنیست لطفا لطفا


  پاسخ

 • بیژن هیبتی

  تاریخ : ۷ - آذر - ۱۳۹۹

  چرا بیمه بازرس به کار گاه ها و شرکت های شخصی مخصوصاً گاز و نفت نمی فرسته ببینید با کارگران بی نوا بی حامی چکار می کنند بیشتر طرف شرکت ها را دارند و به حرف کارگران بی توجهی می کنند تا شرکت ها براحتی هر چقدر دلشون خواست بیمه رد می کنند و براحتی از قانون تخطی کرده و کارگران هم هیچ کاری نمی تونی بکنند


  پاسخ

 • علبرضا

  تاریخ : ۷ - آذر - ۱۳۹۹

  سلام ، تو این اوضاع کرونا بیمه کارگران ساختمانی برای بازرسی قطع میکنید بعد از آنها میخواهید در خانه بمانند
  بنظرخودتان مردم آزاری نیست 🤔


  پاسخ

 • علیرضا

  تاریخ : ۷ - آذر - ۱۳۹۹

  مگه کارگران ساختمانی بیمه کامل پرداخت نمیکنند چرا بیمه بیکاری ندارند؟ چند درصد خودشان میدهند بقیشم از شهرداری ها و پروانه ساخت میگیرید تبعیض تبعیض تبعیض


  پاسخ

 • منصور

  تاریخ : ۸ - آذر - ۱۳۹۹

  با این وضعیت کرونا،بیکارشدیم،دیگه نمتونیم حق بیمه ماهیانه بدیم یه فکری به حال ما بکنن،


  پاسخ