• ۲۹ / شهریور ۱۴۰۰ / ۲۱:۱۴
  • شناسه خبر : 68046

امشب یک سیارک عظیم با سرعتی باورنکردنی به مدار زمین نزدیک میشود

ناسا اعلام کرد امروز یک سیارک بزرگ با سرعت باورنکردنی ۸۰ هزار کیلومتر در ساعت به مدار زمین نزدیک می‌ شود.

به گزارش اول، به نقل از آر تی؛ سیارک فضایی که عرض آن بین ۴۸ تا ۱۰۹ متر است، در ۲۰ سپتامبر ساعت ۳.۳۰ بعد از ظهر به وقت آمریکا (نیمه شب به وقت ایران) به مدار سیاره ما زمین می‌رسد. برای مقایسه فاصله این سیارک با زمین باید گفت که ما با کره ماه فقط  ۳۹۹ هزار کیلومتر فاصله داریم؛ بنابراین، نزدیک شدن این سیارک به زمین حدود ۷ برابر فاصله تا ماه تخمین زده می‌شود. طبق گفته ناسا، این سیارک تهدیدی مستقیم برای سیاره ما نیست.

تشخیص نزدیک شدن جرم فضایی به زمین توسط ناسا

نکته قابل توجه این است که ناسا می‌تواند با نوری که جسم از خود ساطع می‌کند، زمان پرواز و اندازه آن را مشخص کند. سیارک ۲۰۲۱RL3 دارای مدار بیضوی است و قبل از نزدیک شدن به زمین عمدتا بین مریخ و مشتری حرکت می‌کند و ۲۰۲۱RL3 از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی به زمین نزدیکتر خواهد بود. پس انتظار می‌رود که قبل از بازگشت به دور خورشید بچرخد.

مدار زمین هر روز با بیش از ۱۰۰ تن سنگ فضایی کوچک یا دیگر زباله‌های فضایی برخورد می‌کند، اما آن‌ها بسیار کوچک هستند و برخی فقط چند متر عرض دارند. هر چیزی کوچکتر از ماشین معمولی احتمالاً در جو می‌سوزد و تهدیدی برای کره زمین محسوب نمی‌شود.

ناسا معتقد است که هر ۲۰۰۰ سال یا بیشتر، شهاب سنگی به بزرگی زمین فوتبال به احتمال زیاد به جو منتقل می‌شود و ویرانی ایجاد می‌کند. فقط هر چند میلیون سال یکبار است که یک سنگ به اندازه کافی بزرگ برای تهدید حیات روی زمین در رادار ظاهر می‌شود. ناسا مرتباً مسیر‌های نزدیک را برای ردیابی سیارک‌ها و دنباله دار‌هایی که به سمت یا نزدیک مدار زمین حرکت می‌کنند، بررسی می‌کند.

گفتنی است که ناسا مطالعه جدیدی را فاش کرد که احتمال برخورد سیارک بنو با زمین را از هم اکنون تا چندین سال بعد مورد بررسی قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه