• ۳۰ / تیر ۱۴۰۰ / ۱۷:۳۴
  • شناسه خبر : 61633

تارنوازی علی قمصری به یاد استاد شجریان و کیهان کلهر+ ویدئو

 علی قمصری در بیست و دومین اجرا از سری اجراهای "تار ایرانی"، قطعات "بارون" و "شرنگ" از کیهان کلهر را نواخت و اجرای خود را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد. قمصری را در این اجرا دف‌نوازان خراسانی همراهی می‌کردند.

علی قمصری در صفحه اینستاگرامش نوشت: “تار ایرانی در خراسان ، بوی استاد شجریان بزرگ را به خود گرفت و به همراه گروه دف نوازان خراسانی ، بخش‌هایی از «بارون» و «شرنگ» را اجرا کردیم. بخش‌هایی از آلبوم ارزشمند استاد کیهان کلهر (شب،سکوت،کویر) که بر مبنای مقامهای خراسان خلق شده است. شاید این نقطه ی جغرافیایی ، مرکز ثقل عاطفه ی هنری-ادبی ایرانیان است. چرا که بزرگانی در اینجا آرمیده اند که زنده ماندن زبان و هنر پارسی مدیون ایشان است.

حکیم توس ، فردوسی ، بزرگ‌ترین پارسی سرا و حماسه آفرین ایران زمین و خالق «شاهنامه» ، مظهر هویت طلبی فرهنگی بود که با نگاهی به آئین زروان ، مهرپرستی و مزدیسنا ، در دوره ای که ادبیات غنایی مرسوم بود ، حماسی گو شد و در فضای ضد پارسی آن زمان به زبان پارسی اعتبار و قوامی تازه بخشید. 

توس ، شهر ادب و هنر و تاریخ ، واقع در خراسان رضوی ، یکی از شانزده سرزمین مقدس معرفی شده در اوستا و یکی از پایتختهای پارتها ‌، زادگاه مفاخری مانند جابر بن حیان، دقیقی، فردوسی، شیخ توسی، اسدی توسی، محمد غزالی، خواجه نظام‌المک توسی و خواجه نصیرالدین توسی و … بوده. 

این اجرا را با عشق به روح استاد شجریان تقدیم می کنیم”

 علی قمصری در این ویدئو بخش‌هایی از قطعه “بارون” به آهنگسازی کیهان کلهر که با صدای استاد شجریان ماندگار شده است را به همراه دف‌نوازان خراسانی اجرا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مرسدس بنز قدیمی استاد محمدرضا شجریان+تصاویر
ماجرای قطع تندیس شجریان در مشهد+فیلم
پیشنهاد نامگذاری خیابان استاد شجریان در شیراز رد شد

ثبت دیدگاه