• ۳۰ / مهر ۱۴۰۰ / ۱۶:۴۶
  • شناسه خبر : 71449

هشت نکته طلایی برای خرید ماشین دست دوم از بازار

در سال‌های اخیر، باتوجه به شرایط اقتصادی موجود در ایران، بسیاری از خودروهای صفر کیلومتر، دست‌نیافتنی شده‌اند. این افزایش قیمت خودروها و کاهش واردات، باعث شده است تا مردم به خرید مدل‌های دست دوم روی بیاورند، درنتیجه، بخش بزرگی از بازار خودرو را خرید و فروش دست دوم‌ها می‌دهد.

به گزارش اول فارس، اما خودروی دست دوم را نباید به هر قیمتی خرید. در واقع گاهی هزینه تعمیراتی این خودروها که به مالک تحمیل می‌کنند، به قیمت ارزان‌ترشان نمی‌ارزد. از همین رو باید در خرید خودروی دست دوم دقت کرد، بنابراین در ادامه این مطلب، کاماپرس به نکاتی می‌پردازد که توجه به آن‌ها هنگام خرید خودرو دست دوم، کمک‌کننده خواهد بود؛

1-بررسی تمام جزئیات خودرو

تمام جزئیات خودرو از درها گرفته تا قسمت‌های برقی، باید پیش از خرید، چک شوند تا ناگهان اختلالی از چشم دور نماند. حتی بوق خودرو نیز باید امتحان شود! چراغ‌ها و راهنماهای خودرو، لاستیک‌های درب‌ها و لولاهایشان، روکش صندلی‌ها و سیستم صوتی از جمله مواردی هستند که لازم است از سلامت‌شان اطمینان حاصل کرد. پیشنهاد می‌شود برای بررسی تمامی این‌ موارد، قبل از خرید، یک دور کوتاه با خودرو زده شود.

2-رنگ مهم نیست اما تصادف چرا

خودروهای رنگ شده معمولا طرفداران کمی دارند، اما باید توجه کرد که اگر رنگ روی بخش کوچکی از خودرو بود، در عوض قیمت کم‌تر، چندان مهم نیست چون به هرحال این یک خودروی کارکرده است. در مقابل، اگر قسمت بزرگی از خودرو رنگ داشت، شاید به خاطر تصادف و آسیب شدید وارده باشد. یعنی این فقط ظاهر خودرو است و ممکن است زیر کاپوت آن نیز اوضاع خوبی نداشته باشد. به ویژه تصادف‌های جلوی خودرو؛ چراکه موتور در این قسمت قرار دارد و اگر ضربه خورده باشد، دیگر کارایی پیشین را نخواهد داشت. همچنین وقتی دیاق و دسته موتور یک بار دچار تنش فیزیکی می‌شوند، مقاومت خود را از دست می‌دهند.

3-فنیِ خودرو دست دوم

علاوه بر موتور، دیگر اجزای فنی خودرو اعم از زیربندی، جلوبندی، سیستم تعلیق و پلوس‌ها همگی اهمیت دارند. این مسئله آنقدر مهم است که توصیه می‌شود پیش از خرید خودرو، نزد یک مکانیک معتمد برده شود تا او سلامتش را تضمین کند.

4-عمر خودرو و خدمات پس از فروش

«خودرو چقدر کار کرده و چند کیلومتر طی کرده؟» اصلی‌ترین سوالی است که باید پیش از خرید آن پرسید. بعضی از خریداران، فارغ از اینکه خودرو چقدر کارکرده، به تناسب بودجه‌شان، دست روی یک خودروی مدل بالا می‌گذارند؛ درحالی که با همان قیمت می‌توان خودرویی کم‌کارکردتر و البته سالم‌تر را خرید.

دسترسی به خدمات پس از فروش نیز اهمیت دارد. پیش از خرید باید اطمینان حاصل کرد که نمایندگی‌های خودرو فعال هستند، قطعات آن بدون دردسر فراهم می‌شود و در نهایت اگر خراب شود، دستاویزی وجود دارد یا خیر.

5-رجوع به قیمت روز خودرو صفر کیلومتر

معمولا افراد، زمان خرید کالای دست دوم، احساس می‌کنند قیمت آن منصفانه نیست و فروشنده، سلیقه‌ای عمل می‌کند. در بازار خودروی دست دوم هم ماجرا همین است! به ویژه که شکاف زیادی میان قیمت‌های بازار، کارخانه و دست دوم وجود دارد.

معمولا روزانه بسیاری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها قیمت روز خودروهای نو را منتشر می‌کنند. با دیدن و جستجوی این قیمت‌ها و همچنین مشاهده دقیق نواقص یک خودروی کارکرده و کم کردن قیمت آن‌ها از خودروی نو، می‌توان قیمت خودروی دست دوم را تخمین زد. در واقع بررسی نسبت قیمت خودروی دست دوم با خودروی صفر کیلومتر راه مناسبی برای دستیابی به قیمت واقعی آن است، اما از آنجایی که این کار هرکسی نیست، نیاز به یک کارشناس خبره احساس می‌شود.

6-کمک گرفتن از کارشناسان باتجربه

افراد زیادی وجود دارند که عمرشان را در صنعت و بازار خودرو گذرانده‌اند و می‌توانند قیمت یک خودروی کارکرده را براساس امکانات و نواقصش نسبت به یک خودروی نو تشخیص دهند. حتی اخیرا سرویس‌هایی به وجود آمده که با استفاده از آن‌ها می‌توان به شکل آنلاین، خودرو را کارشناسی کرد. در این سرویس‌ها باید ریز جزئیات و ایرادات ماشین را مشخص کرد تا کارشناسی شود. اگر فروشنده باانصاف باشد خودش تمامی جزئیات را در اختیار خریدار قرار می‌دهد.

7-تخمین قیمت به نسبت گذشته

معمولا در یک بازه زمانی یکسان، قیمت خودرو کاهش یا افزایش می‌یابد. مثلا خودرویی که در گذشته 20 میلیون تومان بوده، طی چهارسال به 100 میلیون تومان رسیده یعنی قیمت آن پنج برابر شده است. با دانستن اینکه یک خودروی دست دوم در گذشته چقدر قیمت داشته، می‌توان قیمت روز آن را به دست آورد. البته این روش بیشتر به درد کسانی می‌خورد که همیشه در جریان قیمت خودروها بوده‌اند.

8-پرس و جو از افراد خبره

کسانی که در کار خرید و فروش خودروهای دست دوم هستند، معمولا در جریان قیمت‌ها هستند و می‌توانند خریداران را راهنمایی کنند. البته همیشه پای اعتماد در میان است تا بتوان از دست دلالان نجات پیدا کرد. اما با اعتماد به یک فرد آشنا می‌توان از قیمت خودروی کارکرده اطلاع پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:

تولید یک خودرو جدید با ” داشبورد خجالتی ” +عکس
شش شرط آسان برای ترخیص خودروهای وارداتی پولدارهای عزیز
آزاد سازی قیمت ها و شوخی واردات ؛آخرین تصمیمات در خصوص بازار خودرو

ثبت دیدگاه