• ۰۴ / دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۶
  • شناسه خبر : 41165

هشدار آبگرفتگی ، سیل و تداوم سامانه بارشی تا ۶ دی در استان فارس

هشدار هواشناسی بیشتر برای مناطق غربی استان شامل شهرستان‌های کازرون، غرب شیراز، سپیدان، نورآباد و درودزن است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس با بیان اینکه امکان رگباری شدن بارش‌ها وجود دارد گفت: امکان آبگرفتگی معابر و بروز سیل در برخی از نقاط استان وجود دارد که در همین راستا هشدارهای لازم به شهرستان‌های مورد نظر داده شده است.

به گزارش اول فارس ، رحیم آزادی با اشاره به اخطار و اعلام سازمان هواشناسی استان فارس مبنی بر ورود سامانه بارشی از ۴ تا ۶ دی ماه اظهار داشت: هشدار هواشناسی بیشتر برای مناطق غربی استان شامل شهرستان‌های کازرون، غرب شیراز، سپیدان، نورآباد و درودزن است.

وی با بیان اینکه امکان رگباری شدن بارش‌ها نیز وجود دارد، گفت: به همین دلیل امکان آبگرفتگی معابر و بروز سیل در برخی از نقاط استان وجود دارد که در همین راستا نیز هشدارهای لازم به شهرستان‌های مورد نظر داده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس در پاسخ به این سوال که در سامانه بارشی گذشته نیز نورآباد و کازرون دچار سیل و آبگرفتگی شدند، افزود: آبگرفتگی و جاری شدن سیلاب یک فرایند طبیعی در هنگام بارندگی و به دلیل افزایش آب از ظرفیت کانال‌های موجود است که در هر دو شهرستان مذکور به سرعت جمع‌آوری و مدیریت شد.

آزادی با تاکید بر آمادگی دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها برای سیل احتمالی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۲۷ اخطاریه به دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان داده شده تا از تکرار تجربه تلخ سیل جلوگیری شود.

وی علاوه بر این نسبت به سرمازدگی محصولات کشاورزی نیز به دلیل کاهش دما هشدار داد و از کشاورزان استان به ویژه مناطق ذکر شده درخواست کرد اقدامات لازم را برای جلوگیری از سرمازدگی انجام دهند.

در این رابطه مدیر کل هواشناسی استان فارس نیز گفت: دامنه بارش این سامانه به ویژه مناطق شمالی، مرکزی و غرب استان (مناطق سردسیرو مرتفع بارش برف) را در برخواهد گرفت و تداوم بارش‌ها در روز جمعه که آخرین روز فعالیت این سامانه در فارس است را در غرب استان خواهیم داشت.

قطره سامانی با بیان اینکه از جمعه شب شاهد کاهش قابل ملاحظه دمای هوا در استان خواهیم بود، ادامه داد: این سامانه علاوه بر بارش باران، موجب وزش باد شدید و در برخی نقاط تگرگ، و در ارتفاعات برف را به دنبال خواهد داشت.

قطره سامانی با تاکید بر طغیان رودخانه‌های استان، اظهار داشت: آب گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، بالاآمدن سطح آب سدها، برخورد صاعقه، مه گرفتگی، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها در مناطق کوهستانی از دیگر پیامد‌های این سامانه بارشی در بیشتر نقاط استان است.

مدیرکل هواشناسی استان فارس هشدار داد که در این مدت رانندگان هنگام تردد در جاده‌ها احتیاط و توجه کامل را داشته باشند و شهروندان از صعود به ارتفاعات به دلیل بارش برف و وزش باد شدید خودداری کنند.

بارش برف در محور سپیدان و کازرون-دشت ارژن

مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: در حال حاضر ️بارش برف در محور سپیدان، محورجدید کازرون-دشت ارژن و قائمیه آغاز شده است.

حمید احمدی ادامه داد: شهروندان برای اطلاع دقیق از وضعیت راه‌ها می‌توانند با سامانه ۱۴۱ تماس بگیرند.

وی گفت: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارشات اعلام شده از سوی راهداری در حال حاضر ️بارش باران در محور‌های منتهی به رستم، نورآباد، کازرون و بارش برف در سپیدان. محورجدیدکازرون-دشت ارژن، قائمیه-دشت ارژن آغاز شده است.

ثبت دیدگاه