• 10 / آبان 1401 / 10:18
  • شناسه خبر : 97020

شیوع افسار گسیخته یک بیماری پوستی در استان فارس

طی یکسال گذشته بیماری سالک بصورت افسار گسیخته و بی رویه در مناطق شهری و روستایی فارس فورانی دوچندان داشته است ، فارس براساس شواهد و مستندات، زیستگاه طبیعی «لیشمانیوز پوستی» یا سالک است و از نظر تعداد مبتلایان به این بیماری بعد از استان‌های شمالی در رده دوم کشور قرار دارد.

فراوانی بیماری سالک در استان فارس منجر به شناسایی شهرستان هایی که بیشترین درگیری را با این بیماری دارند شده است ، شهرستان ها و مناطق درگیر با  بیماری سالک روی کمربند سالک تعریف و شناسایی شده اند ، این کمربند از شمال غرب تا جنوب شرق استان فارس را درگیر کرده و باید برای کنترل آن چاره اندیشی کرد.

بر اساس مطالعات انجام شده ، کمربند سالک در استان فارس شهرها و مناطقی از سپیدان ، شیراز ، مرودشت ، ارسنجان ، نی ریز ، استهبان ، بختگان و نی ریز را شامل می شود . در همه این شهرها و مناطق استعداد بروز سالک و شیوع آن وجود دارد و مناطقی از منطقه هم اکنون آلوده به سالک است و به رغم اقدامات انجام شده سالک دراین مناطق ریشه کن نشده است.

به اعتقاد کارشناسان ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تنهایی قادر به ریشه کن کردن سالک نیست ، ریشه کن کردن این بیماری همکاری بین بخشی می طلبد بطوریکه ۱۸ دستگاه و نهاد و سازمان باید دست به دست هم بدهند تا سالک از کمربند سالک در استان فارس رخت بندد.

افزایش نگران کننده سالک در یکسال گذشته

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در نشست کمیته دانشگاهی سالک با ابراز نگرانی از افزایش موارد گزارش شده این بیماری، پیشگیری از گسترش سالک را نیازمند افزایش همکاری های برون بخشی دانست.

دکتر «عباس رضاییان زاده»  گفت: از ‌سال گذشته تاکنون با روند افزایشی سالک در استان مواجه بوده ‌ایم و بیش از چهار هزار و ۵۰۰  مبتلا به سالک طی یک سال گذشته در فارس شناسایی شده است.

او اضافه کرد: پیش‌ بینی می شود به دلیل اطلاع مردم از روند خود بهبودی و همچنین انجام خود درمانی از سوی برخی مبتلایان، تعداد موارد واقعی مبتلا چهار تا پنج برابر موارد ثبت شده باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پهناور بودن استان فارس، تنوع اقلیم، تداوم خشکسالی و جایگاه ویژه استان در تولید محصولات کشاورزی را از علت های اصلی بومی بودن این بیماری در استان عنوان کرد.

دکتر رضائیان زاده با بیان اینکه ابتلا به بیماری در هر سنی امکان دارد، تاکید کرد: کودکان به علت لطافت پوست، در برابر گزش پشه ناقل بیماری آسیب پذیرتر هستند و انجام مراقبت های پیشگیرانه در کودکان به ویژه دختران که ابتلا به بیماری در آنها تبعات اجتماعی بیشتری دارد، از اهمیت برخوردار است.

او افزود: با توجه به شرایط بیماری در استان، هر گونه زخم و ضایعه پوستی که بیشتر از ۱۰ روز طول بکشد و برطرف نشود، باید از نظر وجود یا عدم وجود بیماری سالک بررسی شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: مردم استان می توانند برای تشخیص و درمان رایگان سالک به مراکز بهداشت نزدیک به محل زندگی خود مراجعه و از انجام خود درمانی ضایعات خودداری کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه کنترل سالک نیاز به عزم همگانی و مشارکت سایر دستگاه ها نیز دارد، گفت: کنترل بیماری سالک با همکاری های بین بخشی نتیجه می دهد و بر این اساس هر کدام از ارگان های مرتبط باید در این راستا تلاش کنند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

۳۰ درصد از مبتلایان به سالک در فارس

بر اساس آمارهای موجود حدود ۳۰ درصد ابتلا به سالک در کشور مربوط به استان فارس است. سالانه ۲۰ هزار مورد لیشمانیوز پوستی از نقاط مختلف کشور گزارش می‌شود، تحقیقات نشان داده است که میزان شیوع واقعی ۴ تا ۵ برابر بیشتر از آمار اعلامی است که این مقدار در یک سال در استان فارس بین ۵ تا ۱۰هزار مورد گزارش شده است.

وسعت ابتلا به این بیماری   همه شهرستان‌های فارس است و در مناطقی از  شیراز، در زرقان، استهبان و نی ریز بیشتر از سایر مناطق سالک دیده شده است .سالک در مناطق مرکزی بیشترین شیوع و در مناطق جنوبی و شمالی فارس کمترین بروز تجمعی را دارد. بررسی‌های اخیر طی سالیان گذشته نشان می‌دهد که بالغ بر ۹۵درصد موارد ابتلا در روستاها رخ داده است.

کارشناسان دانشگاه  علوم پزشکی شیراز انتظار دارند  شهرداری ها ، نیروی انتظامی ، شوراها ، شرکت های آب و فاضلاب ، سازمان جهاد کشاورزی ، دستگاه قضایی و  فرمانداری ها به عنوان دستگاههایی  که باید مشارکت بیشتری برای ریشه کن کردن سالک داشته باشند بیش از این احساس مسوولیت کنند و برای ریشه کنی سالک پای کار بیایند.

سالک چیست ؟

سالک یک عفونت انگلی پوست است که توسط پشه خاکی منتقل می شود و ایجاد ضایعه پوستی می کند.پشه های خاکی پس از گزش افراد مبتلا به سالک یا جوندگان مبتلا، آلوده می شوند و در گزشهای بعدی موجب انتقال انگل به افراد سالم می گردند.

معمولاً پس از چند روز تا چند ماه محل گزش مختصر قرمز سپس متورم و حالت جوش مانند می شود و بتدریج از وسط زخمی ایجاد می شود و اطراف آن قرمز می گردد.ممکن است این ضایعه خشک یا دارای ترشح باشد.”ایرنا”

بیشتر بخوانید:

جزئیات بازگشت بکار زنی که فساد یکی از ادارات فارس را لو داد !
آبروریزی بانک های استان فارس در کسب رتبه ته جدولی دریافت تسهیلات
آمار بارندگی شهرستانهای فارس منتشر شد/سپیدان و ممسنی پر بارش ترین مناطق +جدول

ثبت دیدگاه