• 07 / بهمن 1400 / 14:06
  • شناسه خبر : 72980

هشدار سازمان هواشناسی در خصوص بارش شدید باران ،یخ زدگی و کولاک در چند استان‌

سازمان هواشناسی کشور با هشدار سطح نارنجی از امروز پنجشنبه (هفتم بهمن ماه) در برخی از استان‌ها، کولاک برف، یخبندان و سوز باد پیش‌بینی کرد.

به سبب بارش برف، باران، رعد و برق، وزش باد، کولاک برف و مه امروز نوار شرقی خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، جنوب شرق لرستان و نوار غربی اصفهان، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال غرب کرمانشاه و ارتفاعات قزوین، البرز، تهران، سمنان و مازندران، کولاک برف، یخبندان و سوز باد را به همراه خواهد داشت.

سازمان هواشناسی از بارش برف و باران در ۲۶ استان کشور خبر داد و نسبت به کولاک برف، انسداد راه‌های روستایی و آب‌گرفتگی معابر شهری هشدار داد.

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در اکثر مناطق کشور به‌جز استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی، جنوب فارس و بوشهر بارش برف، باران و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

شدت بارش‌ در این روز برای شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب لرستان است.

فردا جمعه در استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز بارش برف و باران و در شمال غرب کشور بارش پراکنده برف پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از شنبه تا دوشنبه جو آرام در کشور همراه با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت پیش‌بینی می‌شود.

پنجشنبه در نیمه شرقی کشور و جمعه در نیمه شرقی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. روز جمعه کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور روی می‌دهد.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران و برف، وزش باد شدید موقت، رعدو برق و رخداد مه.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۶: نوار شرقی خوزستان، جنوب لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، زنجان، ارتفاعات استانهای البرز، تهران و قزوین.

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۷: خوزستان، شمال بوشهر، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، گلستان، قم، مرکزی، لرستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، کرمانشاه، ایلام و همدان.

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۰۸: مازندران، گلستان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی بر اثر بارش برف، احتمال لغو یا تأخیر در پروازها و احتمال آب‌گرفتگی معابر شهری.

توصیه: پرهیز از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیرضروری، جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، تجهیز خودروها به تجهیزات زمستانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای عملیات برف‌روبی.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۷

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۰۸

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۷: نیمه شرقی اصفهان، فارس، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، البرز، قم، جنوب تهران، سمنان، مرکزی.

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۰۸: قم، تهران، البرز، سمنان، شرق اصفهان، یزد، کرمان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: مستحکم کردن سازه‌های موقتی، عدم پارک خودروها و احتیاط در تردد از اطراف تابلوهای تبلیغاتی، درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه‌کاره.

توصیف سامانه سوم: کاهش دما (هشدار ویژه حامل‌های انرژی)

نوع مخاطره: روند کاهش دما

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۶: شمال غرب.

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۷: شمال غرب و غرب و جنوب غرب و دامنه جنوبی البرز.

جمعه ۱۴۰۰/۱۱/۰۸: شمال غرب و غرب و جنوب غرب و دامنه جنوبی البرز.

شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۹: نیمه شمالی و مرکز.

اثر مخاطره: افزایش مصرف حامل‌های انرژی، یخبندان و احتمال خسارت به ماشین‌آلات و تأسیسات کشاورزی، کارخانه‌جات و منازل.

توصیه: استفاده از پوشش عایق برای لوله‌های آب در تأسیسات کارخانه‌ای و منازل، استفاده از ضدیخ در خودروها و سایر ماشین‌آلات و مدیریت در مصرف انرژی.

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۷ - بهمن - ۱۴۰۰

    هوای اذربایجان غربی صاف افتابی ویک هوای بهاری وخوب که برعکس هواشناسی باید برف ویخ بندان میشد هوا خیلی خوب وعالیه