• ۲۸ / بهمن ۱۳۹۹ / ۱۷:۱۲
  • شناسه خبر : 45616

هشدار طغیان رودخانه ها و احتمال لغو پروازها در ۲ روز آینده

با گسترش فعالیت سامانه بارشی جدید در 2 روز آینده در بسیاری از مناطق احتمال طغیان رودخانه ها و بروز سیلاب، لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، تاخیر و احتمال لغو پروازها و ریزش بهمن و کولاک برف وجود دارد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: با گسترش فعالیت سامانه بارشی جدید در ۲ روز آینده در بسیاری از مناطق احتمال طغیان رودخانه ها و بروز سیلاب، لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، تاخیر و احتمال لغو پروازها و ریزش بهمن و کولاک برف وجود دارد.

به گزارش اول فارس ، صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: سامانه بارشی که امروز وارد کشور شده است روز آینده تقویت می شود و گسترش می یابد و در استان‌های غربی کشور همچنین سواحل خزر و دامنه و ارتفاعات البرز مرکزی فعال خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز پنجشنبه این سامانه بارشی در مرکز کشور، شمال شرق کشور، برخی مناطق شرق و ارتفاعات کرمان همچنین برخی مناطق جنوب فعال خواهد بود.

* تشدید بارش ها از ۲۹ بهمن تا ۳۰ بهمن در برخی استان ها

وی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی از صبح چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ تا اواخر وقت پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۳۰، گفت: روز چهارشنبه در استان های لرستان، نیمه جنوبی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال خوزستان، ارتفاعات غربی اصفهان، ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران، شمال چهارمحال و بختیاری، جنوب غرب مرکزی و جنوب همدان، سامانه بارشی فعال است.

ضیائیان ادامه داد: روز پنج‌شنبه در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و نیمه شرقی گیلان، نیمه غربی مازندران، نیمه جنوبی همدان، نیمه جنوبی مرکزی، شمال و شرق خوزستان،  نوار غربی اصفهان، غرب فارس و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز و تهران سامانه بارشی مذکور فعال است.

* هشدار طغیان رودخانه ها و لغزندگی جاده های کوهستانی/احتمال لغو پروازها در چندین استان

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: در این مدت در استان های مذکور بارش برف یا باران، رخداد مه و کاهش دید افقی و در مناطق جنوبی توام با رعد و برق و در نقاط مستعد وقوع تگرگ پیش بینی می شود.

وی اظهار کرد: در این راستا در مناطقی که ذکر شد طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیلاب، کاهش دید و لغزندگی جاده های کوهستانی به سبب بارش برف، افزایش حجم رواناب و آب گرفتگی معابر عمومی، تاخیر و احتمال لغو پروازها، احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد و کولاک برف در گردنه های برفگیر و کوهستان پیش بینی می شود.

* ضرورت آماده باش دستگاه های امدادی  و اجرایی در شهرها و جاده ها

ضیائیان تأکید کرد: توصیه می شود آمادگی دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری‌ها و سازمان های امدادی برای کنترل و بازگشایی آبروها، مدیریت سدها و آب‌بندها، احتیاط در سفرهای برون شهری به ویژه مناطق کوهستانی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و لغو هر گونه فعالیت های کوهنوردی و خودداری از تردد عشایر در دستور کار باشد.

* وزش باد خیلی شدید تا سرعت  ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در برخی شهرها

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار داشت: همچنین تا اواخر وقت جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ وزش باد شدید تا خیلی شدید  با سرعت متوسط بین ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر برساعت و وزش باد لحظه ای شدید موقت با سرعت بیش ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه ای و محلی در بسیاری از استان ها پیش بینی می شود.

وی گفت: این شرایط روز چهارشنبه در استان های اردبیل، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، زنجان، ایلام، همدان، مرکزی، لرستان، اصفهان، خوزستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و روز پنج‌شنبه در استان های اصفهان، یزد، نیمه شمالی فارس، کرمان، مرکزی، قم، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، حاکم خواهد بود.

ضیائیان افزود: در این راستا خیزش و توفان گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد جاده ای به سبب کاهش دید، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال آسیب به سازه های موقت و گلخانه ها، تابلوها بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع بویژه در کارگاه های ساختمانی، احتمال شکستن درختان فرسوده و کولاک برف در گردنه های برفگیر و کوهستان پیش بینی می شود.

* باران و باد شدید فردا در پایتخت

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز پنج شنبه ۳۰ بهمن در نیمه غربی کشور و روز جمعه در نیمه شرقی کشور کاهش محسوس دما را خواهیم داشت که بین ۸ تا ۱۲ درجه خواهد بود.

وی در تشریح وضعیت پایتخت گفت: آسمان تهران روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ابری همراه با وزش باد در برخی ساعات بارش باران و احتمال باد شدید پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۹ و ۱۰ دقیقه خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۶ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و ارومیه با کمینه دمای ۲ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

ثبت دیدگاه