• ۲۸ / بهمن ۱۳۹۹ / ۶:۴۵
  • شناسه خبر : 45562
در پی ورود سامانه بارشی جدید

هشدار هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در بیشتر مناطق کشور

دلیل هشدار هواشناسی این بود که مدت زیادی بارش در کشور نداشتیم باید مدیریت آبراه ها و سد ها انجام شود  و نیروهای امدادی، سازمان راهداری و هلال احمر آمادگی لازم را داشته باشند.

کارشناس هواشناسی گفت:با ورود سامانه بارشی از امروز بارش برف و باران در غرب کشور آغاز می‌شود و تا پایان هفته بیشتر استان‌ها درگیر بارش خواهند شد.

به گزارش اول فارس ، ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در گفت و گوی با شبکه خبر با اشاره به هشدار هواشناسی درخصوص آغاز بارش برف و باران در کشور تصریح کرد: سامانه بارشی جدید از روز سه‌شنبه وارد کشور شده و تا روز پنجشنبه شمال غرب، نیمه غربی و نوار شمالی و برخی نواحی مرکزی کشور را در بر می‌گیرد.

او ادامه داد: بعد از مدت ها که کل کشور  بارش جدی نداشت از روز سه شنبه سامانه بارشی، غرب کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و روز چهارشنبه اغلب استان های غربی کشور بارش دارند. روز پنجشنبه علاوه بر این مناطق  نوار شمالی و مرکز کشور هم بارش خواهند داشت. در طول مدت فعالیت این سامانه اغلب استان ها به غیر از جنوب شرق کشور از این بارش ها بهره مند می شوند که شدت  و ضعف دارد.

ضیائیان بیان کرد: این سامانه ۳ پدیده بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما را به همراه خواهد داشت و روز جمعه اغلب مناطق کشور کاهش دما دارند.

او افزود: اگرچه این کاهش محسوس است اما تازه به دمای نرمال زمستان می رسد. کشاورزان باید این کاهش دما را مد نظر قرار دهند و اقدامات لازم در خصوص محافظت از محصولات خود را انجام دهند.

این کارشناس هواشناسی گفت: شدید ترین بارش ها  همراه با خسارت در استان های لرستان، کرمانشاه و همدان پیش بینی می شود و باید اقدامات لازم برای کاهش خسارت انجام شود.

او ادامه داد:دلیل هشدار هواشناسی این بود که مدت زیادی بارش در کشور نداشتیم باید مدیریت آبراه ها و سد ها انجام شود  و نیروهای امدادی، سازمان راهداری و هلال احمر آمادگی لازم را داشته باشند.

 مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در خصوص  بارش در پایتخت گفت: روز پنجشنبه بارش در شهر تهران خواهیم داشت اما در ارتفاعات شدت بارش زیاد است و  کوهنوردان باید از صعود به ارتفاعات به دلیل کولاک برف و احتمال بهمن خودداری کنند.

او درباره احتمال ورود سامانه های دیگر تا پایان سال به کشور گفت: در اسفند سامانه‌های بارشی دیگری هم خواهیم داشت و هفته دیگر سامانه بارشی جدیدی به کشور وارد می شود. علی رغم بارش کم در بهمن، بارش های مناسبی در  اسفندماه خواهیم داشت.

آماده باش نیروها و تجهیزات راهداری 

در ادامه برنامه مهریاری مدیرکل مدیریت بحران سازمان راهداری تصریح کرد: طی دیروز و امروز اطلاعیه هایی صادر شده و  آماده باش به اکیپ های راهداری اعلام شده و ماشین آلات و  مواد شن و نمک در استان های در معرض بارش چک شده است.

او افزود: در خصوص محورهای مواصلاتی تحت بارش های جدید، اعلام آمادگی عملیاتی داده شده است.

مهریاری در خصوص آخرین وضعیت مواصلاتی کشور گفت: فعلا وضعیت راه ها مشکلی ندارد و به جز در چند محور به دلیل کارهای عمرانی  انسدادی نداریم و تردد روان است.

 او تاکید کرد: هموطنان قبل از شروع سفر‌های ضروری از طریق شماره ۱۴۱ از وضعیت راه‌ها اطلاع یابند.

لزوم صرفه جویی در مصرف گاز و برق

در پایان رجبی مشهدی سخنگوی سازمان توانیر گفت: برای تامین سوخت نیروگاه ها در صورت کاهش دما و افزایش مصرف گاز آمادگی داریم اما از مردم هم درخواست داریم صرفه جویی در مصرف گاز و برق داشته باشند.

ثبت دیدگاه