• ۲۳ / دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۶
  • شناسه خبر : 42705
  • منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

هواشناسی ایران ۱۳۹۹/۱۰/۲۳|پیش بینی بارش ‌در مناطق مختلف کشور در هفته های پیش رو

احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی کشور گفت: بنابر مدل‌های اقلیمی، بارش در دی و بهمن به ویژه در جنوب کشور کمتر از نرمال خواهد بود.

به گزارش  گروه محیط زیست اول فارس ، احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی کشور ، با اشاره به اینکه بارش کشور نسبت به دوره نرمال پایین تر است، اظهار کرد: طی چند هفته اخیر که بارشی در کشور نداشتیم، مجموع بارش کشور نسبت به دوره بلندمدت جز چنداستان کمتر از نرمال است.

او بیشترین آنامولی را مربوط به جنوب و جنوب شرق اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال استان‌های فارس، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان بارش کمتری دریافت کردند.

دما در استان‌های غربی کمتر از نرمال است

وظیفه با بیان اینکه بارش در استان‌های تهران و کرج در محدوده نرمال و بالاتر از نرمال بوده است، گفت: مدل‌ها نشان می‌دهد که در اغلب نقاط کشور، بارندگی ۱۰ درصد کمتر از نرمال است.

رئیس مرکز خشکسالی ادامه داد: بنابر مدل‌های اقلیمی، بارش برای هفته باقی مانده دی و بهمن به ویژه در جنوب و جنوب شرق کمتر از نرمال خواهد بود، اما در اسفند آنامولی منفی کمی ضعیف تر می‌شود.

به گفته او، از ابتدای سال استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب فارس آنامولی منفی بارش را تجربه کردند‌.

رئیس مرکز خشکسالی از ورود سامانه بارشی در اواخر هفته خبر داد و گفت: اواخر هفته با ورود سامانه بارشی در شمال غرب و به طور جزئی در سواحل بارش خواهیم داشت، اما به طور کلی طی ۵ تا ۶ هفته آینده بارش در نیمه جنوبی کمتر از نرمال است.

او میزان دما از ابتدای سال زراعی در نیمه غربی را بالاتر از نرمال و در نیمه شرقی کمتر از نرمال اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال زراعی ۷ دهم درجه دما کمتر از نرمال است.

وظیفه ادامه داد: بنابر نقشه‌های هواشناسی در نیمه شرقی و شمال شرق کشور همچون خراسان رضوی دما ۲ درجه کمتر از نرمال و در استان‌های غربی اعم از لرستان یک درجه بالای نرمال بوده است.

به گفته این مقام مسئول دما در استان‌های غربی اعم از لرستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد بالای نرمال و دما در استان‌های شرقی و شمال شرق همچون خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان و کرمان نرمال و کمتر از نرمال بوده است.

رئیس مرکز خشکسالی افزود: با توجه به کاهش بارندگی، ابتدا خشکسالی هواشناسی حادث می‌شود و سپس کمبود بارش اثر خود را بر خشکسالی می‌گذارد که در ادامه کمبود بارش بر دبی رودخانه اثر می‌گذارد و خشکسالی هیدرولوژی حادث می‌شود.

وظیفه در پایان عمده کم بارشی را مربوط به نیمه شرقی و جنوب شرق کشور اعلام کرد و گفت: بنابر مدل‌های اقلیمی، امسال خشکسالی در این مناطق تشدید می‌شود، به طوری که همانند سال‌های اخیر مجبور به آب رسانی با تانکر به روستاهای این‌مناطق هستیم.

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۲۳ - دی - ۱۳۹۹

    انشاا..که اقای وظیفه خودشون از حرفاشون چیزی متوجه شدند.هرچی کلمه خارجی بلد بودن استفاده کردن


    پاسخ