• 02 / دی 1401 / 16:49
  • شناسه خبر : 100381

هواشناسی هشدار داد: بارش‌ سیل‌آسا ، طغیان رودخانه‌ها و کولاک برف در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی کشور با هشدار بارش‌های سیل‌آسا در استان و احتمال طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر و کولاک برف از افزایش ارتفاع امواج در سواحل جنوبی خبر داد.

به گزارش گزارش گروه هواشناسی و محیط زیست اول فارس  ، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، بوشهر، نیمه شمالی فارس و شمال خلیج‌فارس بارش باران، برف و وزش باد موقتی و در استان‌های جنوبی رعدوبرق روی می‌دهد.

فردا به‌جز استان‌ سیستان و بلوچستان در سایر مناطق کشور بارش پیش‌ بینی شده است. شدت بارش‌ها در این ۲ روز برای استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی است.

یکشنبه هفته آینده در نوار شمالی و استان‌های غربی کشور و روز دوشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و شمال شرق بارش با شدت کمتری ادامه خواهد داشت.

از بعدازظهر دوشنبه با ورود سامانه بارشی دیگری به کشور در شمال غرب و روز سه‌شنبه در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و دامنه‌های البرز مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران امروز کمی ابری از بعدازظهر با افزایش ابر و وزش باد ملایم پیش بینی شده و فردا ابری در برخی ساعات بارش باران، برف، وزش باد و مه رقیق خواهد بود.

عکس آرشیو: پارک کوهستان شهرک گلستان شیراز بهمن ۱۳۹۸

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۴

نوع مخاطره: بارش باران و برف، کولاک، پدیده مه، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش محسوس دما
منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲: کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، بوشهر، نیمه شمالی فارس.

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۳: کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، قم، سمنان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، یزد، خراسان رضوی، شمال استان‌های کرمان و خراسان جنوبی.

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۴: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، اختلال در تردد، احتمال ریزش سنگ در جاده‌های کوهستانی، احتمال تأخیر در پرواز، احتمال تنش دمایی در باغات و مزارع، افت فشار گاز، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و احتمال آب‌گرفتگی محلی و محدود در معابر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، به‌همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی به‌هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایرکوچ‌رو، آمادگی شهرداری و سازمان‌های امدادی برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در جاده‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و مدیریت در مصرف انرژی به‌ویژه گاز.

توصیف سامانه: رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و مواج‌شدن دریا

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۳

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی تا ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲: شمال خلیج فارس، در استان‌های خوزستان و بوشهر.

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۳: خلیج فارس و تنگه هرمز، در استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددها و فعالیت‌های دریایی خلیج فارس، خطر غرق شدن شناورها به‌ویژه شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، پاره شدن تورهای صیادی، خطر غرق شدن شناگران، خطر خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحلی.

توصیه: خودداری از ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، ممنوعیت شنا، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت احتمالی.

آمار بارندگی در مناطق و شهرهای استان فارس تا تاریخ ۴ دی ۱۴۰۱

فال حافظ امروز ۴ دی با تفسیر دقیق و زیبا/شور شیرین منما تا نکنی فرهادم

کاوی دبیلو ؛ یک چینی ناشناخته در خیابان های ایران ؛ ویژگی ها و عکس

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه