• ۲۵ / دی ۱۳۹۹ / ۱۹:۱۵
 • شناسه خبر : 42880

وزیر آموزش و پرروش: همه مدارس بجز مناطق قرمز باید باز باشند

حاجی میرزایی اشاره کرد: مطالعات نشان می‌دهد تاثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد، اما مطالعات این را نیز می‌گوید که دور بودن دانش‌آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبرو است

به گزارش اول فارس ،  محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در اولین برنامه زنده «گفتگو با شما» که به طور زنده از شبکه شاد و در گفتگو با معلمان استان قم پخش شد، اظهار کرد: این اولین گفتگوی من با شما در پاسخ به پیام‌هایی است که شما همکاران فرستادید؛ حدود ۶ میلیون پیام رسیده که همکاران آنان را طبقه بندی و به تناسب فراوانی‌ها مرتب کردند هدف من این است که هر هفته به نکاتی که بیشترین توجه همکاران را به خود اختصاص داده صحبت کنم.

او افزود: یکی از مهم‌ترین نکاتی که همکاران مطرح کردند درباره حضوری شدن مدارس است که در این باره دغدغه داشتند. مطالعات بین المللی حاکی است اگر زیرساخت‌های فنی، نرم افزاری و سخت افزاری برای آموزش غیرحضوری کامل باشد، اگر دانش‌آموزان به ابزار‌های لازم مجهز باشند، اگر معلمان توانایی کامل را برای آموزش در فضای مجازی داشته باشند، اگر دانش‌آموزان توانایی لازم برای فراگیری آموزش‌ها را از مسیر مجازی داشته باشند، اگر خانواده‌ها هم انگیزه و هم توانایی برای کمک به تحصیل فرزندانشان را داشته باشند، آموزش با ۵۰ درصد کیفیت قابل دستیابی است.

با وجود مشکلات کمک آموزشی باید به حضوری شدن مدارس فکر کنیم

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: استان‌هایی داریم که به این ابزار‌ها دسترسی ندارند مشکلات اقتضا می‌کند به آموزش حضوری فکر کنیم؛ دربسیاری از کشور‌های دنیا مدارس اولین مکان بود که تعطیل شد و با توسعه آگاهی‌ها و ارزیابی‌ها، به تدریج درصدد بازگشایی مدارس خود هستند امروز این سیاست در کشور‌های زیادی حتی با میزان ابتلا و فوت بیش از ما جریان دارد.

حاجی میرزایی اشاره کرد: مطالعات نشان می‌دهد تاثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد، اما مطالعات این را نیز می‌گوید که دور بودن دانش‌آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبرو است مدرسه تنها کارکرد آموزشی ندارد بلکه مدرسه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی دارد.

او اضافه کرد: اصل بر این است که مدرسه باز باشد البته با رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی. هرزمان که متخصصان به این نتیجه برسند که در مناطقی بازگشایی مدارس با تبعات روبرو است ما تبعیت می‌کنیم، اما اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته است که آموزش‌ها حضوری باشد، اما با الزاماتی.

وزیر آموزش و پرورش به شروط بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم زمانش اکنون است. دانش‌آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بروند و حداکثر باید ۱۰ نفر در کلاس باشند. سلامت دانش‌آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد ما با این کار سلامت و آموزش را قابل اهمیت می‌دانیم.

حاجی میرزایی درباره نظام رتبه بندی معلمان نیز بیان کرد: در اسفندماه امتیازات فضل دهم به تمام کارکنان داده و به فوق العاده فرهنگیان در فروردین ماه ۱۷ درصد اضافه شد. لایحه رتبه بندی به دولت ارائه شده و در کمیسیون است که کلیت آن تصویب شده و جزئیات آن نیز به زودی نهایی می‌شود. تلاش داریم قبل از نهایی شدن بودجه لایحه تقدیم مجلس شود و اعتبار آن نیز در بودجه دیده شده و زمان اجرای آن سال ۱۴۰۰ است.

او افزود: صلاحیت تخصصی و حرفه‌ای معلمان در رتبه بندی با سنجه‌های مناسب سنجیده می‌شود و با توجه به امتیازات و صلاحیت‌های تحصصی و حرفه‌ای معلمان رتبه بندی خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: تخصیص حق التدریس معلمان بازنشسته و شاغل را دریافت کردیم و مترصد دریافت وجه از خزانه هستیم که به زودی انجام می‌شود

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - دی - ۱۳۹۹

  مخالفم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - دی - ۱۳۹۹

  مخالفم واقعا فرزندان خودتون میفرستین مدرسه اگه بچه من اتفاقی براش بیوفته کی جواب من مادر میده


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - دی - ۱۳۹۹

  با ۴۰ تا دانش اموز تو هر کلاس چطوری با ضمانت کی بفرستیم مدرسه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  من مخالفم.با ضمانت کی بفرستیم مدرسه؟
  آقای وزیر بچه خودتم بود همین رو میگفتی؟
  یه ذره هم به فکرتون خطور نکرد که با بازگشایی مدارس مناطق سفید نارنجی و آبی دوباره قرمز میشن؟
  با بازگشایی مدارس وضعمون از قبل هم بدتر میشه.


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  کاملا مخالفم، یه کرونای جدید هم که اومده، با این وضعیت که بخوایم بریم مدرسه به کل خودکشی خالصه


  پاسخ

 • بنفشه

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  سلام جناب وزیر ضمانت بدید که بچه های ما مریض نمیشوند چشم می فرستیم اگه خودتون بچه مدرسه ای داشتید برای فرزندخودتون هم این تصمیم رو میگرفتید دلتون که نمیسوزه بچه ما مریضم بشه بشه کسی ککش نمیگزه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  چرا دست برنمیدارید با این وضعیت حالا نوبت بچه هامون


  پاسخ

 • حسین

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  من کاملامخالفم یک دقیقه هم بچه ام رامدرسه نمی فرستم وزیراموزش وپرورش بگه تاخسته که شد دست برمی دارا


  پاسخ

 • رها

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  آره موافقم مدرسه هارو حضوری کنید بچه من اصن هیچی یاد نمیگیره افسرده شده همش تو خونه


  پاسخ

 • بهار

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  مخالفم


  پاسخ

 • ناسناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  مدرسه باز بشه جان بچه های مردم در خطر است لطفا در تصمیمات خود تجدید نظر کنید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  اگر اتفاقی برای بچه ها بیفتد کی جواب گو هست ؟


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  واقعا مخالفم

  یعنی چی؟ مدارس باید حضوری باشه این خیلی بد میشه با این وجود مناطق زرد و ابی هم مثل مناطق قرمز میشه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  خواهشمندم که از بازگشایی مدارس جلوگیری شود، چون با این کار ممکن است شهر هایی هم که در وضعیت زرد هستند به وضع قبلی خود یعنی ((وضعیت قرمز))باز گردند.


  پاسخ

 • ستاره

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  کدوم مطالعات؟مگه چیزی تغییرکرده؟مخالفم


  پاسخ

 • فاطیما

  تاریخ : ۲۶ - دی - ۱۳۹۹

  لطفا خواهشن دست از سر بچه های ما بردارید ما باید به کی بگیم نمیزاریم و نمیخوایم بچمون با این وضع بره مدرسه مایه شرم و تاسفه برای مسولان مگه مردم جون بچشونو از سر راه پیدا کردن که مفت از دست بدن


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۷ - دی - ۱۳۹۹

  امسال بزارید تعطیل بشه با ای اوضاع


  پاسخ

 • نا شناس

  تاریخ : ۲۷ - دی - ۱۳۹۹

  مخالفم


  پاسخ

 • رقیه

  تاریخ : ۲۷ - دی - ۱۳۹۹

  اره چِرا که نه بچه ها هم بیان مدرسه دیگه تمام . کی به فکر اوناست ؟هیچ کس مریض هم بشن تهش می گن نمی زاشتین بیان . برای کی اهمیت داره ؟ ….


  پاسخ

 • گودرزی

  تاریخ : ۲۷ - دی - ۱۳۹۹

  مخالفم هیچ کس نمیفرسته


  پاسخ