• 02 / شهریور 1401 / 14:08
  • شناسه خبر : 92936

٧٨٢ پروژه عمرانی هفته دولت در فارس افتتاح می‌شود

استاندار فارس با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و نکوداشت هفته دولت گفت: همزمان با هفته دولت (دوم تا هشتم شهریور) ۷٨٢ پروژه با اعتباری بالغ بر ١٠ هزار میلیارد تومان در این استان افتتاح خواهد شد.

استاندار فارس گفت: امسال با توجه به سختگیری‌های انجام شده برای افتتاح پروژ‌ه‌ها هیچ پروژه ناتمام در شمار برنامه‌ها قرار نگرفته است.
به گزارش اول فارس از شیراز؛ محمدهادی ایمانیه پیش از ظهر امروز در نشست خبری به تشریح دستاوردها و برنامه‌های هفته دولت اظهارداشت: امسال با توجه به سختگیری‌های انجام شده برای افتتاح پروژ‌ه‌ها هیچ پروژه ناتمام در شمار برنامه‌ها قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه ۷۸۲ پروژه در مجموع با ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: زمینه‌های پروژه‌ها آب است که بسیار اهمیت دارد با قرار بین آبفا و بسیج سازندگی بیش از ۳۰۰ روستا آبرسانی می‌شود و امید است که با فعالیت‌های جهادی یک ساله این روستاها آبرسانی شوند.

ایمانیه با بیان اینکه سدهای نیمه تمام استان نیز مشغول فعالیت هستند تا هر چه زودتر بهره‌برداری شوند، افزود: ۵۲ پروژه آبرسانی در کل در هفته دولت در نظر گرفته شده است.

استاندار فارس با اشاره به اینکه طویل‌ترین راه‌های کشور در استان فارس است، عنوان کرد: در استان فارس ۲۲۰ نقطه پرحادثه وجود دارد و یکی از علل رتبه نخست فوتی‌ها در فارس همین است اما یک کیلومتر ازادراه نداریم ولی
با اعتباراتی که در نظر گرفته شده تلاش داریم که نقاط پرحادثه یکی یکی کم شود.

وی با بیان اینکه ۲۳۰۰ میلیارد تومان برای آزادراه شیراز اصفهان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد در دهه فجر تا قطعه ۶ زیر بار ترافیک برود البته این نگرانی نیز وجود دارد که با بهره‌برداری آزادراه ترافیک در ورودی شیراز بیشتر شود که در همین هفته گذرگاه گویم کلنگ‌زنی می‌شود تا مشکل ترافیک ورودی شیراز نیز برطرف شود.

ایمانیه با بیان اینکه راه آهن شیراز گل گهر نیز پیگیری شده و هفته آینده تفاهم نامه برای قطعات یک و دو این راه آهن نوشته می‌شود که اتصال استان به شرق را فراهم می‌کند، عنوان کرد: راه آهن شیراز لار جهرم بندرعباس و سریع السیر شدن قطار شیراز اصفهان نیز پیگیری شده تا به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

استاندار فارس تصریح کرد: راه‌های روستایی و عشایر نیز در کنار آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها با جدیت پیگیری می‌شود همچنین
کمربندی شیراز در نقطه شمالی به راهداری و جنوب نیز به بزرگراه امام خمینی تغییر نام پیدا کرده و به شهرداری واگذار شده است.‌

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری نیز برای کمربندی‌های جدید شیراز پیگیری شده است، گفت:
۲۰ پروژه در ارتباط با راه در هفته دولت در استان در نظر گرفته شده است‌ همچنین ۶۸ پروژه فضاهای آموزشی، ۴۵ پروژه در بهداشت و درمان، ۳۴ در برق و انرژی، ۱۱۲ پروژه روستایی، ۱۲۹ پروژه شهری، ۳۱ پروژه ورزشی، ۱۷۷ پروژه زیربنایی و رفاهی و ۱۱۴ در تولیدی و اشتغالزایی و خدمات و گردشگری نیز در این هفته تعریف شده است.

استاندار فارس در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران عنوان کرد: اگر سرمایه‌گذاری می‌شناسید که دچار مشکل شده یا دستگاهی در کارش مانع ایجاد کرده است؛ به معاونت اقتصادی عنوان کنید و شخصا به من اطلاع دهید تا حل شود‌‌.

وی با اشاره به توافق با قرارگاه خاتم اعلام کرد: رسانه‌ها این موضوع را پیگیری کنند تا به سرانجام برسد و به اطلاع مردم نیز برسانید همچنین رسانه‌ها در توجیه کشاورزان برای ترغیب به سمت کشت‌های قراردادی و گلخانه‌ای کمک کنند.

استاندار فارس با ابراز تاسف از کشت ۷۰۰ هکتار گلخانه‌ای در استان افزود: برنامه‌ریزی شده تا پایان سال هزار هکتار اضافه شود چون مصرف آب تا یک دهم کاهش پیدا می‌کند‌‌.

اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی استاندار فارس در این نشست و در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: در سرفصل‌های مهم فرهنگی و آموزشی در رتبه ۴ قرار گرفته است، در فصل سلامت موضوع با حساسیت دنبال می‌شود و مزارعی که با فاضلاب آبیاری می‌شود مدعی العموم ورود کرده و با متخلفان برخورد می‌شود‌.

وی درباره تولید محصولات و عدم فروش آنها عنوان کرد: باید فرهنگ‌سازی شود تا کشاورزان نسبت به هشدارها برای کشت یک محصول حساس باشند تا محصولی روی دست کشاورزان نماند و مشکل فروش به وجود نیاید.

محمود رضایی، معاون عمرانی استاندار فارس نیز در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: ‌استان فارس در شیوه‌های جدید تامین منابع مالی حرکت کرده که یکی از آنها استفاده از تهاتر با نفت یا همکاری با برخی از قرارگاه‌ها مانند قرارگاه خاتم است.

وی با بیان اینکه با منابع عرفی که هر ساله اختصاص پیدا می‌کند ابرپروژه‌ها قابل جمع نیست، افزود: باید به دنبال منابع جدید مالی بود که استان فارس در این زمینه ورود کرده و جز استفاده از نهادهای پرقدرت مالی و اجرایی نداریم.

محسن ربانی‌زاده، معاون اقتصادی استاندار فارس نیز در این نشست با اشاره به صادرات استان گفت: براساس گزارش واحدهای تولیدی بیش از ۲ میلیارد تومان صادرات است که بخش زیادی از آن از مبدا فارس نیست پیگیری شده تا بندر دیر معین فارس باشد تا آمار دقیق شود.

وی با بیان اینکه فرایند سرمایه‌گذاری در استان باید اصلاح شود، افزود: ۴۲ بسته سرمایه‌گذاری با ۲۵ هزار اشتغال تعریف شده است و در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی نیز سرمایه‌گذاری می‌شود‌.

بیشتر بخوانید:

مروری بر همه مصیبت های حسن روحانی
پروژه های ” راه و شهرسازی شیراز ” در ایام هفته دولت تشریح شد

ثبت دیدگاه