• 12 / مرداد 1401 / 18:27
 • شناسه خبر : 91428

پرداخت ۳۰ سکه در محضر به‌ عنوان مالیات در قانون جدید مهریه

به گفته یکی از نمایندگان مجلس قرار است قانون مهریه تغییر کند و اگر مهریه بالا باشد، هنگام ثبت عقدنامه، از مهریه مالیات گرفته می‌شود. اما قوانین و تغییرات جدید مهریه چیست؟

مساله مهریه‌های بالا به خصوص با افزایش قیمت سکه، دغدغه بسیاری است و بارها تلاش شده که با رضع قوانین و مقررات مختلف مانع مهریه‌های بالا شد.

حالا یکی از نمایندگان مجلس از تغییر قانون مهریه خبر داده است. به گفته ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد، این تغییرات شامل سه مورد است.

اولین مورد دریافت مالیات از افرادی است که بیش از ۱۴ سکه مهریه دارند. این مالیات در هنگام ثبت‌ عقدنامه در محضر ثبت می‌شود.

در قانون جدید مهریه، قرار است مالیات بر مهریه دریافت شود. بر اساس این قانون، تا ۱۴ سکه معاف از حق ثبت یا همان مالیات است. افرادی که مهریه آنان ۱۵ تا ۱۰۰ سکه است، ۱٫۱ درصد مالیات باید پرداخت کنند. یعنی افرادی که ۱۵ تا ۱۰۰ سکه مهر می‌کنند باید یک سکه را به‌عنوان مالیات به دولت بدهند.

افرادی که مهریه آنها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه است مشمول مالیات دو درصدی می‌شوند که معادل حدود ۲ سکه است.

اگر مهریه فردی بالای ۲۰۰ سکه باشد، باید ۱۵ درصد مالیات پرداخت کند که معادل ۳۰ سکه می‌شود!

نکته قابل توجه این است که این مالیات در زمان ثبت عقدنامه و در محضر از افراد دریافت می‌شود و زوجین باید این مبلغ را به حساب دولت بریزند تا بتوانند سند ازدواج خود را بگیرند.

دومین تغییر قانون مهریه این است که براساس قانون جدید مهریه اشخاصی که اقساط مهریه عقب مانده دارند یا دائما به عقب می‌افتد دیگر به شکل سابق پرونده‌ای در دادگستری برای این فرد تشکیل نخواهد شد.

مورد بعدی که در قانون ذکر شده است این است که خانم ها دیگر نیازی نیست در فرآیند دادگاه و دادرسی که مدت زیادی را متحمل می‌شود ورود کنند بلکه می‌توانند درخواست خود را به اجرای احکام دادگستری ارائه کنند و اجرای احکام مکلف است این مورد را صدور اجرایی کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: با قانون جدید مجلس فرآیند دو یا سه ساله‌ای که پیش روی بانوان برای درخواست مهریه بود را کاهش داده و به صورت شرعی که عندالمطالبه است برای خانم ها راحت‌تر شود.”تجارت نیوز”

بیشتر بخوانید:

معافیت عرضه کنندگان گوشت و فرآورده‌های گوشتی از پرداخت مالیات و عوارض
می دانید کدام کارت به کارت کردن مالیات دارد؟
معافیت مالیاتی در کشورهای مختلف چگونه است؟

ثبت دیدگاه

 • محسن

  تاریخ : ۱۲ - مرداد - ۱۴۰۱

  با اینکار دیگه ازدواج ول ول


 • بازنشسته

  تاریخ : ۱۲ - مرداد - ۱۴۰۱

  فقط و فقط
  اجرای مصوبه شورایعالی کار در خصوص حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی باید اجرا گردد
  افزایش ۳۸درصد + مبلغ ۵۱۵ هزار تومان+۶۵۰هزارتومان مزایای جانبی

  متناسب سازی ۲۵ درصد باقی مانده سال ۱۴۰۰  + متناسب سازی سال ۱۴۰۱ باید همزمان با اضافه حقوق انجام شود٪


 • علی ایمانی

  تاریخ : ۱۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  خجالت اوره این دیدگاه به ازدواج. دولت در خصوصی ترین مسایل مردم دخالت میکنه و به دنبال مالیات است


 • عباس مرادی

  تاریخ : ۱۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  یه حاجی بین اعمال حج دهن لقی کرد بهش گفتن باید بری یه گوسفند قربونی کنی گفت پدر مادر خواهر برادر وهمه خاندانش را فحش داد گفتن حالا باید یه گله گوسفند قربونی کنی گفت می ارزد حالا ۳۰ تا سکه چیزی نیست


 • م

  تاریخ : ۱۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  هرزنی مهربه اش۵۰ درصداز داریی شوهرش نباشه ب صراحت میگم چون میدونه موقع طلاق با۱۴تاسکه…. هم جلوش نمیندازند نه خونه اجاره ای و..!مطمئناً …. اصلابراش مهم نیست چون میدونه و … در انتظارش هست یا خودکشی،،… براین تصمیم گیرنده های…


 • مریم

  تاریخ : ۱۳ - مرداد - ۱۴۰۱

  یعنی مهریه کشک


 • هموطن

  تاریخ : ۱۹ - مرداد - ۱۴۰۱

  نمیفهمم بر چه اساس میگن مالیات بر مهریه برای جلوگیری از مهریه های سنگینه خوب همون لحظه خانواده ها توافق میکنن ۴۰۰ تا سکه. مالیاتشم داماد باید پرداخت کنه خوب این که بدتر شد.این یعنی داریم اوضاع رو برای آقا پسرها سخت تر میکنیم ما الان هفت ساله زندگی میکنیم مهرمون رو هنوز نگرفتیم و قصدشم نداریم ولی دولت میخواد زودتر زوجها رو بدهکار کنه این چه کاریه؟