• ۲۹ / مهر ۱۴۰۰ / ۱۹:۲۹
  • شناسه خبر : 71359

پروین بهمنی پژوهشگر فرهنگ قشقایی درگذشت

پروین بهمنی، خالق لالایی‌های مادرانه ایران‌زمین که چندی پیش به دلیل وخامت مشکلات قلبی – ریوی در بیمارستان بستری شده بود، پنجشنبه (۲۹ مهر) درگذشت.

به گزارش اول فارس به نقل از موسسه هنرمندان پیشکسوت، پروین بهمنی از هنرمندان و پژوهشگران شناخته‌شده موسیقی نواحی ایران که در این سال‌ها به «خالق لالایی‌های مادرانه ایران زمین» شهرت داشت، بعد از مدت‌ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت.

پروین بهمنی خالق لالایی‌های محلی و پژوهشگر فرهنگ قشقایی بود. او فارغ‌التحصیل دانشسرای تربیت معلم بوده و در کسوت معلمی خدمت کرده است.

این پژوهشگر پس از سال‌ها تحقیق و اجرا و گردآوری لالایی‌های مناطق مختلف ایران‌زمین، نشان درجه یک هنری (دکتری) را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده بود.

بهمنی در سال ۱۳۲۷ در شیراز، ایران به دنیا آمد. به واسطهٔ مادر و دایه‌اش با موسیقی قشقایی آشنا شد. پدرش، غلامرضا بهمنی بهمن بیگلو، از صاحب‌سبک‌های موسیقی قشقایی و از علاقه‌مندان و موسیقی‌دانان ایل قشقایی بود. بهمنی دوران تحصیلی خود را در مدرسه تربیت معلم شیراز گذراند واز دانش‌سرای عشایری فارغ‌التحصیل شد. بعد از آن ۱۶ سال به عنوان آموزگار مشغول بود. او همزمان با آموزگاری به فعالیت‌های هنری برای توسعه و دوام موسیقی ایلیاتی مشغول بود.

پروین بهمنی ردیف موسیقی ایرانی را فراگرفت کرد و پس از آن به موسیقی قشقایی روی آورد. در کودکی شاگرد نورعلی برومند بود و سپس و آواز و موسیقی ایرانی را از هنگامه اخوان و مرتضی شریف آموخت. موسیقی قشقایی را از موسیقیدانانی همچون محمدحسین کیانی، حبیب گرگین‌پور، غلامرضا بهمنی و محمدقلی خورشیدی آموخت.

در سال ۱۳۸۰ گروه «حاوا» به سرپرستی خود را در مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رساند و با آن گروه موسیقی قشقایی و دیگر مناطق عشایری فارس و همچنین موسیقی شیرازی را اجرا می‌کند. از آثار پژوهشی او پژوهش در موسیقی مقامی به همراه پسرش دامون شش‌بلوکی، بوده‌است.

جشنواره‌ای نیز در دانشگاه گیرسون ترکیه با حضور ۲۸۰ موسیقی‌دان و استاد دانشگاه به نام پروین بهمنی نام‌گذاری شده‌است. او نشان درجه یک هنری دریافت کرده‌بود.

بیشتر بخوانید:

برگزاری گردهمایی سراسری ستادهای امر به معروف و نهی در شیراز
گرفتار شدن دزدان گردنبند قاپ معابر شیراز در دام پلیس
جزئیات هلاکت قاتل مخوف در درگیری مسلحانه با پلیس در معالی آباد شیراز+عکس

ثبت دیدگاه