• 25 / دی 1400 / 14:47
  • شناسه خبر : 71769

پر بارش ترین نقاط استان فارس در ۲۴ ساعت گذشته + آخرین وضعیت هواشناسی کشور

اداره کل هواشناسی استان فارس آخرین وضعیت آب و هوایی این استان تا روز یکشنبه هفته جاری را اعلام کرد.

بر اساس جدید ترین اطلاعیه هواشناس ، آسمان استان فارس در روز شنبه  ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ ،آسمان ابری همراه با بارش در کل استان ،برای روز  یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ آسمان نیمه ابری همراه با بارش، برای مناطق شمالی در بعدازظهر کاهش بارندگی را خواهیم داشت. این سامانه بارشی برای دوشنبه و سه شنبه در اکثر مناطق استان به ویژه مناطق جنوب غربی و جنوبی بارندگی خواهد داشت. در مناطق سردسیر شمال و ارتفاعات مرکزی استان بارشها به شکل برف و در مناطق جنوبی گاهی همراه با رعدوبرق پیش بینی میشود.
 بر اساس این گزارش، کمینه دمــای امــروز اســتــان: سپیدان با ۱ درجه ،  بیشینه دمـای دیــروز اســتــان: لامرد و مهر با ۲۳ درجه ،  کمینه دمــای امــروز شــیــراز:۷ درجہ، بیشینه دمــای دیــروز شــیــراز:۱۵ درجه بالای صفر اعلام شده است.

هواشناسی فارس میزان بارش باران در مناطق مختلف استان فارس را تا ساعت ۲۱٫۳۰دقیقه امروز  ۲۵ دی ماه را اعلام کرد.

بیشترین میزان بارندگی سامانه بارشی اخیر با ۹۳٫۶ میلی متر در شهرستان سپیدان(اردکان) به ثبت رسیده است.

در شهرستان ممسنی ۸۲٫۳ ، کازرون ۷۰٫۳ میلی متر باران و در شیراز هم ۱۵٫۱ میلی متر و شهرک گلستان شیراز ۴۷٫۶ باران باریده است.

میزان بارش باران در مناطق مختلف استان به شرح زیر است:

میزان بارش باران در مناطق مختلف استان فارس به شرح زیر است:

آبگرفتگی سراسری در شهرستان رستم

بارش‌های سیل آسا منجر به طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر شهری ‌و روستایی در شهرستان رستم شد و مردم را وحشت زده کرد

به دنبال بارش های شدید شبانه روز گذشته، بسیاری از روستاها و شهر کوپن در شهرستان رستم به زیر آب رفت.

بر اساس مشاهدات عینی و خبرهای رسیده از ساکنان نقاط مختلف شهرستان رستم، به دلیل طغیان رودخانه های سولک و تنگ شیو و سرازیر شدن آب از کوه‌های اطراف و آبشار توف در حال حاضر بسیاری از اهالی و ساکنان این شهرستان در معرض خطر سیلاب و تخریب منازل مسکونی هستند.

تمام منازل مسکونی شهر کوپن، روستاهای پشت‌کوه رستم، مراسخون، محدوده پل پریم، منگودرز، تیرازجان، مجموعه روستاهای دهنو و منصورآباد و روستاهای عرب خاکک و خنیمه و روستاهای بابامیدان در حال حاضر درگیر سیلاب هستند.

این آبگرفتگی و سیلاب در حالی رخ داد که پیش از این خطر طغیان رودخانه سولک به مسؤولان و ستاد مدیریت بحران شهرستان گوشزد شده بود.

منازل مسکونی و انبارهای علوفه بسیاری از ساکنان روستاهای یاد شده غرق در آب و سیلاب است و در برخی نقاط نیز به طور کامل تخریب شده است.

در شهر مصیری نیز آبگرفتگی معابر عبور و مرور اهالی را مختل کرده است.

گفتنی است، تا کنون پاسخی از سوی مدیریت بحران شهرستان رستم و استانداری فارس مبنی بر اقدامات پیشگیرانه انجام شده از سوی متولیان دریافت نشده است.

ورود ۲ سامانه بارشی به کشور/ هشدار بارش شدید برف و باران در برخی استان‌ها

سازمان هواشناسی از ورود ۲ سامانه بارشی به کشور طی هفته جاری خبر و نسبت به آب‌گرفتگی معابر، احتمال طغیان آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها هشدار داد.

به گزارش اول فارس، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در شمال شرق،‌ شرق، جنوب و جنوب غرب کشور ابرناکی،‌بارش و وزش باد پیش‌بینی شده است. در شرق خوزستان،‌چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد،‌جنوب اصفهان،‌نیمه شمالی فارس، بوشهر،‌شرق هرمزگان،‌غرب یزد،‌برخی مناطق خراسان جنوبی و هراسان رضوی بارش‌ها شدت خواهد داشت. در شمال غرب،‌غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شواحل دریای خزر به‌طور پراکنده و متناوب برف و باران می‌بارد.

در مناطق سردسیر و مرتفع بارش‌ها به صورت برف و در مناطق جنوبی رگبار،‌رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی انتظار می‌رود. فردا یکشنبه بارش‌ها در جنوب،‌جنوب شرق، شرق،‌ شرق و شمال شرق کشور ادامه دارد و با ورود سامانه بارشی دیگری از غرب، در شمال غرب،‌ غرب،‌ سواحل شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز در قزوین،‌ البرز و غرب تهران بارندگی‌ها تقویت می‌شود. شدت بارش‌های فردا برای جنوب آذربایجان غربی،‌ غرب کردستان، جنوب اردبیل، گیلان،‌ نیمه جنوبی فارس،‌ کرمان،‌ هرمزگان، جزایر شرق حلیج‌فارس،‌تنگه هرمز و خراسان جنوبی است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز دوشنبه علاوه بر این مناطق در غرب اصفهان، و جنوب غرب کشور این وضعیت ادامه خواهد داشت. شدت بارش‌ها برای شرق گیلان،‌ غرب مازندران،‌ شمال زنجان،‌کردستان،‌ کرمانشاه،‌ لرستان،‌ شمال ایلام، ارتفاعات شمال خوزستان، جنوب شرق فارس،‌ شرق هرمزگان و جزایر خلیج‌فارس است.

سه‌شنبه سامانه بارشی در جنوب غرب، جنوب،‌ جنوب شرق و شرق کشور فعال است و علاوه بر آن در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران و مناطقی از غرب و جنوب غرب بارش خفیف برف و باران،‌ وزش باد و کاهش محسوس دما پیش بینی شده است.

چهارشنبه با ورود سامانه بارشی دیگری به غرب کشور بارش برف در شمال غرب،‌استان‌های کرمانشاه،‌ شمال ایلام و سواحل دریای خزر آغاز می‌شود. طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در شمال غرب و سواحل دریای خزر کاهش ۷ تا ۹ درجه‌ای دما و روزهای سه شنبه و چهارشنبه در دامنه‌های جنوبی البرز، غرب، جنوب غرب،‌ مرکز و شرق کشور نیز کاهش ۷ تا ۹ درجه‌ای دما پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف و رخداد مه.

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ : اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، لرستان، خوزستان، اصفهان، نیمه شمالی کرمان، یزد، خراسان شمالی، جنوب سمنان، غرب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، مازندران، قزوین.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ : مازندران، گلستان، کردستان، غرب کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان رضوی و نیمه شمالی و غرب سیستان و بلوچستان.

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی فارس، نیمه شمالی و غرب سیستان و بلوچستان، نیمه شمالی کرمان، بوشهر، جنوب یزد، خراسان رضوی، گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، پدیده مه، کاهش دید بویژه در جاده های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی برای برف روبی در مناطق سرد‌سیر.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۲٫۵ متر در فراساحل تا ۳ متر

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۸

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۲٫۵ متر در فراساحل تا ۳ متر همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت.

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ : خلیج فارس و تنگه هرمز در استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ : خلیج فارس و تنگه هرمز در استانهای بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ : خلیج فارس و تنگه هرمز در استانهای بوشهر و هرمزگان.

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ : نواحی مرکزی خلیج فارس و تنگه هرمز، در استانهای بوشهر و هرمزگان

اثر مخاطره: خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس ها و تورهای صیادی.

توصیه: عدم فعالیت های تفریحی و محدودیت در سایر فعالیت دریایی بویژه در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۲ متر

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در سواحل از ۱ تا ۲ متر توام با رگبار باران و رعدوبرق

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ : گیلان، مازندران، گلستان.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ : گیلان، مازندران، گلستان.

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ : گیلان، مازندران، گلستان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها

توصیه: احتیاط در تردد قایق‌های سبک و تفریحی، پرهیز از فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتی‌های تجاری و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه