• ۲۲ / مرداد ۱۴۰۰ / ۱۸:۵۱
  • شناسه خبر : 64117

پیاده روی راهی برای فرار از مرگ زودرس

 

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد افرادی با سابقه سکته که در هفته سه تا چهار ساعت پیاده‌روی می‌کنند یا حداقل دو تا سه ساعت به دوچرخه سواری در طی هفته می‌پردازند، به احتمال ۵۴ درصد کمتر از سایرین دچار مرگ زودرس می‌شوند.

به گزارش اول فارس؛ تحقیق گفته شده در ژورنال معتبر نورولوژی متعلق به آکادمی عصب‌شناسی آمریکا به چاپ رسیده است. به نظر می‌رسد که فواید فعالیت بدنی پس از سکته در افراد نسبتاً جوان‌تر، بیشتر باشد و کاهش مرگ و میر تا ۸۰ درصد را در گروه سنی کمتر از ۷۵ سال به دنبال دارد.

دکتر Raed A. Joundi از دانشگاه کلگری کانادا و نویسنده مقاله می‌گوید:

 دستیابی به دید بهتر پیرامون نقش فعالیت فیزیکی در بهبود سلامت افرادی که در گذشته دچار سکته شده‌اند، می‌تواند به طراحی تمرینات درمانی بهتر کمک کند و در تشکیل کارزارهای عمومی جهت افزایش عمر افراد، مفید باشد. بسیار حیرت‌انگیز است که تنها سه تا چهار ساعت فعالیت بدنی در هفته می‌تواند چنین تاثیر چشمگیری در کاهش میزان مرگ و میر داشته باشد. همچنین ما متوجه شدیم که افراد می‌توانند با پیاده‌روی به مدت شش تا هفت ساعت در هفته از مزایای بسیار بیشتری نیز بهره‌مند شوند. نتایج بدست آمده ممکن است در دستورالعمل‌های فراهم شده برای بازماندگان سکته در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

این پژوهش بر ۸۹۵ فرد با میانگین سنی ۷۲ سال با سابقه سکته و ۹۷ هزار نفر بدون سابقه سکته تمرکز داشته است. میزان فعالیت بدنی هفتگی افراد به صورت میانگین مورد ارزیابی قرار گرفته و به مدت چهار سال و نیم وضعیت آن‌ها تحت پایش بوده است. در میان افرادی که دچار سکته شده بودند، تنها ۱۵ درصد از کسانی که فعالیت فیزیکی هفتگی مداوم داشتند فوت شدند؛ درحالی که این مقدار برای افراد بدون فعالیت بدنی ۳۳ درصد بوده است. در گروه افراد سالم نیز مقدار مرگ برای افراد پرتحرک ۴ درصد و برای افراد کم تحرک ۸ درصد گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

حمله‌ی قلبی یا سوزش سر دل؛ تفاوت این دو چیست؟
کشف یک خاصیت شگفت انگیز قهوه توسط متخصصان قلب
اول فارسTV|علائم مهم و کلیدی سکته قلبی در آقایان و خانم ها

ثبت دیدگاه