• ۰۶ / آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۲
  • شناسه خبر : 37090
توسط هیات تطبیق فرمانداری شیراز

پیشنهاد نامگذاری خیابان استاد شجریان در شیراز رد شد

مخالفان این طرح اظهار می کنند که تغییر نام معابر و خیابان هایی که قدیمی است و در بین آحاد جامعه ریشه دارد به صلاح شهر نیست و باعث کم رنگ شدن هویت شهری و سردرگمی مردم خواهد شد.

هیات تطبیق فرمانداری شیراز:محل دیگری برای نامگذاری خیابان استاد شجریان در شیراز انتخاب شود

ایرنا: مصوبه اخیر شورای شهر شیراز مبنی بر تغییر نام گذر حافظ به استاد شجریان مورد موافقت هیات تطبیق مصوبات شورا در فرمانداری شیراز قرار نگرفت و این هیات پیشنهاد انتخاب محلی دیگر به نام استاد محمدرضا شجریان را داد.

نظر هیات تطبیق مصوبات شورا در فرمانداری شیراز درخصوص مصوبه اخیر این شورا در زمینه تغییر نام یک مسیر حدود ۶۰ متری حدفاصل چهارراه حافظیه تا چهارراه ادبیات، سه شنبه ششم آبانماه ۹۹ به شورای شهر شیراز ابلاغ شد.

در نظر نهایی هیات تطبیق مصوبات شورا در فرمانداری شهرستان شیراز آمده است: ضمن ادای احترام به هنرمندان کشورمان،از آنجا که بخشی از افکار عمومی از این اقدام شورا استقبال کرده و همچنین بخش دیگری از افکار عمومی علیرغم استقبال از اقدام شورا در تجلیل از هنرمندان با تصور اینکه نام گذر حافظیه تغییر یافته ،خواهان اعمال این نام گذاری در محلی و معبری دیگر هستند.

در ادامه نظر هیات تطبیق نیز آورده شده: لذا پیشنهاد می شود که مصوبه مذکور اصلاح گردد.

بیستم مهرماه ۹۹ و در یکصدو پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر شیراز طرح تعدادی از اعضای این نهاد مبنی بر تغییر نام گذر حافظ به استاد شجریان با اکثریت آرا تصویب شد.

زنده نگه داشتن نام استاد شجریان و پاسداشت خواننده بلندآوازه اشعار حافظ،وجه اشتراک اظهارات مخالفان و موافقان این تغییر نام بود اما جملگی منتقدان گلایه ای را مطرح می کنند که پیشتر در نامگذاری معابر این شهر نیز مطرح شده است.

مخالفان این طرح اظهار می کنند که تغییر نام معابر و خیابان هایی که قدیمی است و در بین آحاد جامعه ریشه دارد به صلاح شهر نیست و باعث کم رنگ شدن هویت شهری و سردرگمی مردم خواهد شد.

نامگذاری‌ها شتابزده و احساسی نباشد

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز بیستم مهرماه ۹۹ زمانی که طرح دو فوریت تغییرنام گذر حافظ به نام استاد شجریان در دستورکار این نهاد برای تصمیم گیری قرار گرفت تنها مخالف این نامگذاری بود و در دفاع از این مخالفت عنوان کرد: اخیرا به دلیل نامگذاری خیابان ایمان که قبلا همت نام داشته و در ماه‌های اخیر به نام وکلا تغییرنام یافت هجمه سنگینی به مدیریت شهری وارد شد که هنوز نیز دامنه این تصمیم‌گیری و نارضایتی شهروندان، گریبان بعضی از اعضای شورا را گرفته است.

احمد تنوری افزود: خیابان حافظیه و گذری که به این نام در این محل قرار دارد حدود ۱۰۰ سال است که به این نام شناخته می‌شود و اکنون نیز تغییر آن دشوار است و باید اگر قصد نامگذاری معبری به نام استاد شجریان وجود دارد این طرح به کمیسیون نامگذاری این شورا ارجاع و با بررسی کافی تصمیم کارشناسی در این باره گرفته شود.

او اظهار داشت: نمایندگان مردم در شورای شهر شیراز اگر قصد نامگذاری معبری به نام استاد شجریان را دارند بهتر است خیابان و حتی بزرگراهی تازه تاسیس که مواردی نیز وجود دارد  در این کلانشهر به نام استاد شجریان نامگذاری کنند تا هم مردم سردرگم نشوند و هم جامعه با این نام عادت کنند و با آن خو بگیرند.

تنوری همچنین پیشنهاد نامگذاری بزرگراهی در حال احداث در شمال غرب شیراز به نام استاد شجریان به جای تغییر نام گذر حافظ را داد اما این پیشنهاد مورد موافقت اکثریت اعضای شورای شهر شیراز قرار نگرفت.

بیشتر بخوانید:

مرسدس بنز قدیمی استاد محمدرضا شجریان+تصاویر
جزئیات اعمال محدودیت حضور و دورکاری کارکنان دولت در شیراز+جزئیات
آخرین خبر در باره چگونگی فعالیت اصناف و ادارات شیراز

ثبت دیدگاه