• 15 / آبان 1401 / 8:38
  • شناسه خبر : 97350

پیش بینی هواشناسی | ورود سامانه بارشی جدید و بارش باران و برف در ۲۲ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به نفوذ سامانه بارشی به کشور از بارش باران و برف تا آخر هفته در ۲۲ استان خبر داد و نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی هشدار صادر کرد.


به گزارش اول فارس، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در شرق اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ابرناکی، بارش باران،‌ وزش باد شدید موقتی و کاهش دما پیش بینی شده و دریای خزر مواج خواهد بود. شدت بارش‌های امروز برای استان‌های گیلان و غرب مازندران است.

در اردبیل، ارتفاعات آذربایجان شرقی و ارتفاعات البرز بارش‌ها به‌صورت برف بوده و در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و کرمان نیز افزایش ابر، وزش باد و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

بیشتر بخوانیدبارش‌های پاییزی در کشور ۳۵.۲درصد کاهش یافت
دوشنبه این وضعیت در مناطق مذکور ادامه داشته و بعدازظهر در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان ابرناکی، وزش باد و بارش پراکنده روی می‌دهد، ضمن این‌که امروز مرکز و فردا شرق خلیج‌فارس مواج است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه‌شنبه بارش‌ها در سواحل شمالی کاهش یافته و در استان‌های واقع در نوار شرقی کشور ابرناکی،‌رگبار باران و وزش باد شدید همراه با کاهش دما روی می‌دهد و در برخی از مناطق شمال شرق بارش برف پیش بینی شده است.

در آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی و اردبیل رگبار باران و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی می‌شود. همچنین در این روز در دامنه‌های زاگرس واقع در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس و جنوب اصفهان ابرناکی، بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد انتظار می‌رود. روز چهارشنبه در شمال غرب، یزد، کرمان، هرمزگان، جنوب استان‌های فارس،‌ بوشهر و سیستان و بلوچستان افزایش ابر، رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد. در اواخر وقت در غرب سواحل دریای خزر بارش‌ها آغاز می‌شود. پنجشنبه در نیمه جنوبی کشور جو آرام حاکم شده و در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر ابرناکی و بارش پیش بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف، وزش باد شدید موقتی در نقاط مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و ارتفاعات قزوین، البرز، تهران و سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶: اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۷: اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز و تهران، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، غرب و شمال فارس، جنوب و غرب اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸: اصفهان، یزد، کرمان، فارس، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، لرستان، جنوب مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان‌آب، لغزندگی جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال ریزش کوه، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، تسریع در کاشت محصولات پاییزه و تعجیل در برداشت محصولات آماده

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵: خراسان شمالی، سمنان، قم، تهران، البرز، شمال مرکزی.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶: سمنان، جنوب تهران، جنوب البرز، جنوب شرق خراسان رضوی، شمال مرکزی.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۷: جنوب خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، جنوب و شرق سمنان، جنوب تهران، قم، مرکزی و جنوب البرز.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸: فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شرق لرستان، نوار شرقی خراسان جنوبی، یزد و جنوب شرق خراسان رضوی.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز به‌ویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی وضعیت بارش باران در مناطق مختلف کشور تا اردیبهشت ۱۴۰۲
پیش بینی و هشدار هواشناسی برای ورود سامانه بارشی و بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها
جدیدترین پیش‌بینی بارش‌ باران در مناطق مختلف کشور طی روزهای آینده:۱۰ روز بارانی در راه است!

ثبت دیدگاه