• 23 / آبان 1401 / 14:08
  • شناسه خبر : 97855

پیش بینی هواشناسی| ورود سامانه جدید بارشی و هشدار بارش باران و برف در ۲۵ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد ورود سامانه بارشی به کشور از بارش باران،‌ برف،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در ۲۵ استان خبر داد.

پیش بینی هواشناسی ایران | ورود سامانه جدید بارشی و هشدار بارش باران و برف در ۲۵ استان

به گزارش اول فارس، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز در بیشتر مناطق کشور جوّ پایداری حاکم است که در پی آن غبار محلی یا مه رقیق صبحگاهی پدیده غالب در بسیاری مناطق است. در ارتفاعات جنوب کرمان و شرق هرمزگان رگبار پراکنده و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است. از اواخر وقت امروز در سواحل گیلان نیز افزایش ابر و بارش روی می‌دهد.

فردا در گیلان و شرق اردبیل بارش روی می‌دهد و در برخی مناطق مازندران نیز بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است. در مناطق امتداد زاگرس مرکزی و جنوبی به ویژه استان‌های مرکزی،‌ شرق لرستان،‌ غرب اصفهان و فارس وزش باد پدیده غالب است.

روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی به غرب کشور در دامنه‌های زاگرس واقع در غرب و جنوب غرب و بعدازظهر در دامنه‌های جنوبی البرز غربی و مرکزی افزایش ابر، بارش باران،‌ گاهی رعدوبرق و وزش باد و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود. در این روز شدت بارش‌ها برای شرق کرمانشاه، جنوب همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان و غرب اصفهان است.

پنجشنبه گستره فعالیت این سامانه مناطقی از شمال غرب و استان‌های اصفهان،‌ فارس، بوشهر و خوزستان را در بر می‌گیرد و در برخی مناطق بارش باران،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق سردسیر و کوهستانی بارش برف روی می‌دهد. شدت بارش‌ها طی روز پنجشنبه مربوط به زاگرس مرکزی است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روز جمعه، غرب، بخش‌هایی از مرکز، شرق و شمال شرق و امتداد البرز شرقی بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق سردسیر و کوهستانی برف می‌بارد. همچنین امروز و فردا خلیج‌فارس و سه‌شنبه و چهارشنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: ورود سامانه بارشی

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

نوع مخاطره: باران، وزش باد شدید موقتی، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، در ارتفاعات بارش برف و در نقاط مستعد، تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، قم، البرز، تهران، مرکزی، همدان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال و غرب اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، قزوین، زنجان، تهران، البرز، غرب سمنان، کرمانشاه، کردستان، همدان، مرکزی، قم، غرب و شمال اصفهان، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، شمال بوشهر.

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷: خوزستان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی کرمان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، اختلال در سفرهای بین شهری به ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال آب‌گرفتگی محدود و محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال تأخیر در پرواز و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی زمستانی راهداری به ویژه در گردنه‌های مناطق سردسیر، احتیاط در قرار دادن نهاده‌های کشاورزی در فضای باز.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی و هشدار هواشناسی برای ورود سامانه بارشی و بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها
پیش بینی هواشناسی در باره ورود سامانه بارشی جدید به کشور
آمار بارندگی شهرستانهای فارس منتشر شد/سپیدان و ممسنی پر بارش ترین مناطق +جدول

ثبت دیدگاه