• 28 / اردیبهشت 1401 / 9:44
  • شناسه خبر : 83941

پیش بینی وضعیت آب و هوای استان فارس در ۴۸ ساعت آینده ۱۴۰۱/۰۲/۲۸

اداره کل هواشناسی وضعیت آب وهوای استان فارس را در ۴۸ ساعت آینده اعلام کرد.

به گزارش اول فارس، بر اساس اطلاعیه هواشناسی استان فارس وضع هوای این استان به شرح ذیل است:

‌در روز چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۸آسمان استان صاف، بتدریج وزش باد (گاهی شدید) و در برخی نقاط گرد و غبار (بویژه در مناطق غربی و جنوب غربی)
همچنین وضعیت جوی در روز  پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ به شرح ذیل است:آسمان استان صاف، همراه با وزش باد و در برخی نقاط گرد و غبار (بویژه در نیمه غربی) که از بعدازظهر بتدریج بهبود میابد.

با بررسی نقشه‌های کنونی، فعلا بارندگی در استان نخواهیم داشت. پیش بینی می‌شود، از پنجشنبه بعدازظهر گردوغبار در سطح استان کاهش یابد.

، کمینه دمــای امــروز اســتــان:صفاشهر و پاسارگاد با ۸ درجه بالای صفر، بـــیـشـیــنــه دمـای دیــروز اســتــان: لامرد با ۴۵ درجه بالای صفر، کمینه دمــای امــروز شــیــراز:
۱۸ درجه بالای صفر، بـــیـشـیــنــه دمــای دیــروز شــیــراز:۳۵ درجه بالای صفر


استمرار آلودگی هوا در کلانشهر شیراز

 آلودگی هوای شیراز که از ابتدای سال بارها رخ داده از صبح امروز دوباره وضعیت را برای گروه‌های حساس ناسالم کرده است.

بر اساس این گزارش هوای کلانشهر شیراز از ابتدای امسال در بازه‌های زمانی مختلف در وضعیت ناسالم قرار گرفته است و سبب شده که هشدارهای محیط‌ زیست برای پرهیز از رفت‌ و آمدهای غیرضروری در شهر ادامه داشته باشد.

براساس اطلاعات موجود شیراز هشتمین کلان‌شهر کشور است که بخشی از این آلودگی ناشی از وجود واحدهای صنعتی است که در محدوده شهر قرار دارند. علاوه بر آن کاهش بارش‌ها نیز پیش‌بینی آلودگی هوا را به‌دنبال داشته است.

براساس اعلام محیط زیست استان فارس با وجود اینکه شاخص کیفیت هوای شیراز در ۲۴ ساعت گذشته عدد ۱۱۴ را نشان داده و هوایی ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است و این آلودگی امروز صبح نیز ادامه دارد.

در ساعت ۸ صبح امروز  نیز به شاخص ۱۲۶ رسیده و وضعیت همچنان برای گروه‌های ناسالم حساس است و بنا بر احتیاط باید از خروج غیرضروری از منزل پرهیز کنند.

محیط زیست استان فارس اعلام کرده که گرد و غبار منشأ خارجی و داخلی دارد و با توجه به سرعت وزش باد در بعدازظهر شرایط به تدریج بهبود پیدا خواهد کرد.

براساس استانداردهای محیط‌ زیست شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، اوزون و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

شاخص AQI برای سنجش آلودگی هوا است و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین ۰ تا ۵۰۰ متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است.

شاخص ۱۰۰ عمدتاً نشان‌ دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر ۱۰۰ معمولاً قابل قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از ۱۰۰، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم می‌شود.

قاسم نهاوندی، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان فارس پیش از این در گفت‌وگو با تسنیم ریزگردها و عوامل خارجی را عامل اصلی آلودگی در استان و شهر شیراز اعلام کرد که البته تالاب‌های خشکیده استان به این آلودگی دامن می‌زنند.

به گفته وی خشکسالی‌های اخیر سبب شده که برخی از نقاط استان فارس که پیش از این تالاب بوده مستعد فرسایش شوند و با وزش شدید باد تولید گرد و غبار کند این در کنار نفوذ توده آلودگی از یک کشور یا استان دیگر آلودگی هوا در استان فارس را تشدید می‌کند.

معاون حفاظت و پایش محیط زیست استان فارس با بیان اینکه اگر وزش باد شدید نباشد مشکل حادی از این تالاب‌های مستعد فرسایش ایجاد نخواهد شد، بیان کرد: بیشترین دلیل آلودگی هوا در سال جدید از کشورهای همسایه بوده البته خشکسالی‌ها نیز موثر است.

بیشتر بخوانید:

تداوم فعالیت سامانه “مانسون” در برخی مناطق و پیش بینی ۵ روز آینده هوای کشور
پیش بینی فعالیت جریانات مانسونی و تشدید بارش ها در برخی استان ها
هشدار زرد هواشناسی برای مناطق مختلف استان فارس در ۵ روز آینده

ثبت دیدگاه